Linux Kullanımında İnternete Bağımlılığı Azaltmak

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
shampuan
Kilobyte3
Kilobyte3

Linux Kullanımında İnternete Bağımlılığı Azaltmak

Mesaj gönderen shampuan » 08 Eki 2018, 13:39

Linux dağıtımları kullanan özellikle yeni kullanıcıların en büyük sorunlarından birisidir internete bağımlılık. Şayet internet hesabı olmayan bir kullanıcı iseniz, bir program kurmak, güncelleme almak sorun olabilir. Günümüzde interneti olmayan var mı diyebilirsiniz. Var. Ya da internet hesabı son derece kısıtlı olup, indirme yapmaya imkanı olmayan çok fazla kullanıcı var.

Linux, windows gibi değildir. Windows tarafındayken kurulum sonrasında gereksinim duyduğunuz yazılımları flaşbelleklerde, DVDlerde tutarak arşivleyebilir ve istediğiniz zaman kurabilirsiniz. Bu durum, internete bağımlılığınızı yok etmez ama azaltır. Linux tarafında da bazı programlar internetsiz kurulabiliyor ama çoğusu "bağımlılıklar" dediğimiz paketlerin ve kütüphanelerin alınması için internete ihiyaç duyuyor.

Peki bu sorunu nasıl çözebilirsiniz?

Yanıt yine internette saklı.

Şayet bant genişliği iyi bir internet hesabı olan yer bulabilirseniz, -internet kafe olur, yurt interneti olur; arkadaşınız, komşunuz olur- aşağıda tavsiye edeceğim dağıtımlar ve yöntemler sorunlarınızı minimize edebilir. Belki sorunlarınıza tam çözüm getirmese de ben elimden geleni yapmış olayım.

1- Bağımlılık sorunun olmayan .deb paketleri arşivi yapın:
Linux dağıtımlarını kullanırken yeteri kadar araştırma yapmanız ve çaba göstermeniz neticesinde bazı yazılımların internetsiz kurulabildiğini göreceksiniz. Bu paketlerin bir arşivini oluştrursanız rahat edersiniz. Şahsen elimde bu amaçla hazırlanmış güzel bir DVD var. Beni dertten kurtarıyor ama dediğim gibi sorunumu tam çözemiyor. Çünkü sadece sınırlı sayıda belli başlı yazılımlar internet olmadan (gereksinim duydukları ek dosyaları almadan) kurulabiliyor.

".deb" paketi, debian sistemleri için kurulabilir arşiv demek. Bu tip arşivler, aynen windowstaki .exe ve .msi paketleri gibidir ve tıklatıldığında -eğer sistemde kurulu ise- "gdebi package installer" ile açılıp kurulurlar. Şayet internetten indirilmesi gereken bağımlılıklar, yani eksik dosyalar varsa, gdebi size kırmızı yazılarla "bağımlılık sağlanamadı: şu şu şu paket, şu versiyon" diye söyler. Şayet aynı paketi, internet varken kurmaya kalkarsanız, bu uyarıyı görmezsiniz; gdebi package installer size sezdirmeden arkaplandan dosyaları alır ve işi bitirir.

Tar, Tar.gz gibi paketler de arşivlenebilirler ancak; yeni kullanıcılar bu tip paketleri kurmakta zorluk çekebilirler. (Doğrusunu söylemek gerekirse 4-5 yıllık linux kullanıcısıyım, daha bu güne kadar bir tek Tar.gz halinde program kuramadım. Benim beceriksizliğim ne diyelim...)

2-Harddiskinizi/SSD'nizi taşımak

Linux sistemler windows gibi sadece kuruldukları makinede çalışıp, diğer makinelere bağlandıklarında mavi ekran vermezler. Linux'un çekirdeğinde açıkkaynak kodcuların tersine mühendislik yöntemleri ile oluşturdukları açıkkaynak donanım sürücüleri bulunur. Bu donanım sürücüleri, linux kurulu olan medyanın birden fazla bilgisayarda çalıştırılmasına olanak sağlar. Her ne kadar bu donanım sürücüleri, windowstaki orjinal sürücüler kadar performans odaklı olmasalar da, linux kurulu medya hangi donanımda başlatılırsa başlatılsın, içerikteki sistem, o donanımı tanıyarak açılır.

İşte bu nedenle,
-linux kurulu bilgisayarınızın harddiskini yapabiliyorsanız çıkarıp,
-internet sorunu olmayan bir yere götürüp,
-oradaki herhangi bir makinede başlatıp,
-gereksinim duyduğunuz yazılımları kurup,

tekrar kendi bilgisayarınıza dönerek işlerinize devam edebilirsiniz.

Resim
Resimde olayı anlatmaya çalıştım. İki makine aynı olmak zorunda değil. Masaüstü ile laptop arasında, İntelli makine ile AMDli makine arasında böyle geçiş yapabilirsiniz.
DİKKAT: Bu özellikten faydalanırken, Bilgisayarınızın ekran kartının resmi Ekran kartı sürücüsünü ASLA KURMAYIN. Linux kurulurken gelen açıkkaynak sürücü kurulu kalsın. (Anlamadıysanız hiçbir şeye ellemeyin, linux kurduğunuzda ekran sürücünüz kurulu olur zaten ama orjinal sürücü değildir. Onu değiştirmeyin) Değilse sistem hatasıyla karşılaşır ve kurtaramazsınız. Diğer bir deyişle bilgisayarınızı özelleştirmeyin.

Bu yöntemi ben bizzat denedim ve defalarca uyguladım. Yani anlayacağınız dille, linux donanım seçmiyor. Kur harddiske, cebine koyup çık tatile, arkadaşının makinesine bağla, devam et. Olay bu.

3-İçerdiği yazılımlar bakımından Zengin dağıtımlar kullanın

Ubuntu Studio, PCLinux OS... Gibi dağıtımlar denerseniz, ne demek istediğimi anlarsınız. Özellikle Ubuntu Studio, ses ve müzik işleriyle uğraşanlar için cidden ideal ve ilginç bir sistem. İçerikteki yazılımların yüzde 80-90'ı hep müzik ve ses yazılımı. Gitar akort programından, sanal gitar pedalları, amfiler, ekolayzerler, efekt kutuları, ses düzenleme yazılımları, modüler müzik yapma programları,... ve dahası. Saymadım ama belki yüz tane sadece sesle ilgili yazılım vadır herhalde.

PCLinuxOS sisteminin 2014 versiyonunu şahsen denediğimde, sistemin şişirildikçe şişirildiğini gördüm program bakımından. Sanki benim internetim yok, şunu nasıl kuracağım, bunu nasıl kuracağım diyenler için yapılmış. Kullanıcının yazılım merkezine olan ihtiyacını minimize etmişler. Bir dolu programla geliyor ve hemen her kategoriden program var. Bu da her türlü kullanıcıya hitap edebilecek bir sistem olabileceğini gösteriyor.

Biraz daha araştırma yaparsanız, bunlar gibi daha fazla içerik zengini dağıtım bulabilirsiniz.

Ubuntu studio:
https://ubuntustudio.org/
Ubuntu studio indirin:
https://ubuntustudio.org/download/

PCLinuxOS:
https://www.pclinuxos.com/
PCLinuxOs indirin:
https://www.pclinuxos.com/get-pclinuxos/

4-Yanında Repository (yazılım arşivi'nin linux'cası) veren dağıtımları tercih edin.
Debian işletim sistemi, günümüzün linux dağıtımlarının çoğunluğunun babasıdır. Ubuntu ve çatalları da dahil çoğu dağıtım bu kaynaktan şekillenir. Projeyi başlatan kişi -Allah rahmet eylesin- Ian Murdocktır [iieynn Mördak okunur - Debian sisteminin "debiieynn" diye okunuşu buradan gelir.].
Bu sistemin özelliği, kurulum disklerinin yanında repository disklerinin de sunulmasıdır. Örneğin ben bir zamanlar Linux Mint - Cinnamon edition kullanıyordum ve memnundum. Fakat mint ekibi, internet sorunu olan kullanıcılar için çıkarttığı repository DVDlerini set halinde ve alamayacağım fiyatla satıyordu. Üstelik satın almam halinde DVDler kargo paketi olarak gemiyle gelecekti. Fakat Debian işletim sistemini bulduğumda sevindim; çünkü en çok kullanılan temel paket ve ideal yazılımlardan oluşan isolar, ister para karşılığı alınabiliyor, isterse anasayfasından indirilebiliyordu.

Debian sistemi toplamda 3 indirilebilir DVD isosundan oluşur. Birinci DVD kurulum DVDsi olup işletim sistemi ile istendiğinde kurulum esnasında kurulabilecek yazılımları içerir. Ayrıca kurulum, KDE, GNOME, Cinnamon, LXDE.. gibi popüler masaüstü kurulumları ile devam eder. İsteyen sadece kurulum DVDsi indirip, diğer yazılımları internetten kurabiliyor; veya onu da yapmayıp, temel bir mini CD isosu indirerek sistemin tamamını da internetten kurabiliyorsunuz.

Kısacası...

İnternetiniz yoksa veya kısıtlıysa Debian işletim sitemini ve repository DVDlerini internet sorunu olmayan bir yerden ister torrentle ister doğrudan indirerek DVDlere yazdırabilir, istediğiniz yazılımları DVDleri takarak kurabilirsiniz. Merak etmeyin; size lazım olabilecek yazılımların hemen hepsi var dvdlerde. Açıkkaynak ve özgür yazılımlar bunlar. Ücretsiz. Lisans sorunu yaşamadan dilediğiniz gibi kullanın. Zaten linux sistemlerini ve açıkkaynak kodlu-özgür yazılımları istediğiniz kadar bilgisayara kurabilir, dağıtabilir, paylaşabilir; yasalarla boğuşmadan kullanabilirsiniz.

Debian anasayfa:
https://www.debian.org/
Debian indirme:
https://cdimage.debian.org/debian-cd/cu ... 64/bt-dvd/
(Sayfanın en altına inin ve DVD1-2-3 terimlerini görüp bana anladım deyin :) )

Evet, yazımın sonuna geldim. Eğer siz de yazılım edinmek ve kurmak konusunda sorunlar yaşıyorsanız, bu alternatifleri değerlendirerek rahatça bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur.

Güzel ve özgür kullanımlar dilerim.