Avrupa Mühendislik Belgesi Başvuruları

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7517
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Türkiye Cumhuriyeti

Avrupa Mühendislik Belgesi Başvuruları

Mesaj gönderen trwe » 07 Eyl 2018, 18:15

Merhabalar

EUR - ING (AVRUPA MÜHENDİSİ) BELGESİBAŞVURULARI ALINMAYA BAŞLADI


Üst Birliğimiz Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 2017 yılı itibariyle FEANI (European Federation of National Engineering Associations - Avrupa Ulusal Mühendislik Birlikleri Federasyonu) üyesi olmuş bulunmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı`nın ertesinde, 1951 yılında bir grup Fransız ve Alman mühendis tarafından Avrupa toplumunun müreffeh ve barışçıl bir biçimde inşasını teknoloji kullanılarak kolaylaştırmak amacıyla kurulan FEANI şu an bünyesinde yer alan 350 ulusal birlikle, 4 milyondan fazla mühendisi temsil etmektedir.

FEANI, üye kuruluşlar tarafından mühendislik kriterlerinin karşılıklı tanınması ve mühendislik mesleğinin ortak değerler çerçevesinde birleştirilmesinin yanı sıra, mühendislerin toplumdaki pozisyonunu, rolünü ve sorumluluğunu güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda Dünya Mühendislik Birlikleri Federasyonu`nun (WFEO) kurucu üyelerinden olan FEANI, mühendislik, teknoloji ve mühendislik eğitimi konularında faaliyet gösteren diğer örgütlerle de iş birlikleri gerçekleştirmektedir.

Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa`da mühendislik mesleğinin resmi temsilcisi olarak tanınan FEANI ayrıca UNESCO, UNIDO ve Avrupa Konseyi ile danışmanlık statüsünde ilişkilenmektedir.

FEANI`nin verdiği belgelerden en önemlisi EUR-ING (Avrupa Mühendisi) belgesidir. Avrupa Mühendisi belgesi, kendi ülkeleri dışında mesleki faaliyette bulunmak isteyen mühendislerin FEANI sınırları içerisinde ve dışarısında hareketliliğinin kolaylaştırılması ve mesleki formasyonlarının karşılıklı tanınması amacıyla oluşturulmuştur. Bu belge kapsamında FEANI, izleme yaparak, mevcut standartları gözden geçirerek ve yeni standartlar hazırlayarak mühendislerin sürekli mesleki gelişimlerini desteklemekte; üye ülkeler arasında birbirinden ciddi farklılıklar gösteren formasyon sistemlerine dair bir bilgi kaynağı sunmaktadır.

Ülkemizde EUR-ING belgesi almak isteyen mühendislerin FEANI`ye başvuruları TMMOB aracılığı ile gerçekleştirilecektir.

Bir mühendisin EUR-ING belgesi alabilmesi için öncelikle, FEANI Avrupa Mühendislik Eğitimi Veri tabanında yer alan bir okulun mühendislik programından mezun olması gerekmektedir.

Atatürk Üniversitesi,
Bülent Ecevit Üniversitesi,
Cumhuriyet Üniversitesi, (Ben Buradan Mezunum)
Dokuz Eylül Üniversitesi,
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi,
Hacettepe Üniversitesi,
İnönü Üniversitesi,
İstanbul Üniversitesi,
Karadeniz Teknik Üniversitesi,
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi,
Selçuk Üniversitesi,
Süleyman Demirel Üniversitesi,

Yukarıda adı geçen Üniversitelerin Maden Mühendisliği Programından mezun olan üyelerimiz,EUR-ING Başvuru Standartlarını karşılıyor ise TMMOB aracılığı ile başvuru sürecini başlatabilirler.

EUR-ING Başvuru Standartları

1-Başvuru yapacak mühendisin mezun olduğu programın Avrupa Mühendislik Eğitimleri Veri Tabanı (eski adıyla FEANI İndeks) içerisinde yer alması gerekir.

2- EUR-ING belgesi sahip olabilmek için bir mühendisin eğitimi ve mühendislik deneyiminin minimum 7 yıllık bir kombinasyonu gerekmektedir.

Türkiye`de 4 yıllık eğitim ardından 2 yıllık yüksek lisans ve 2 yıllık mühendislik deneyimi ya da 4 yıllık eğitim ardından 3 yıllık mühendislik deneyimi gerekmektedir.

Özel bir durum olarak başvuru yapmak isteyen bir mühendis en az 15 yıllık kanıtlanabilir mühendislik deneyimine sahipse bitirdiği program veri tabanı içinde yer almıyorsa dahi başvuruda bulunabilir.

Başvuru Süreci

EUR-ING Belgesi başvurusu https://euring.feani.org linki üzerinden yapıldıktan sonra başvuruya ilişkin güncel tarihli Oda Kayıt Belgesi ve başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont ekli başvuru dilekçesi ile eur-ing@tmmob.org.tr adresine gönderilecektir.

Dilekçe, ekleri ile birlikte TMMOB`ye ulaştıktan sonra değerlendirme süreci başlayacaktır. TMMOB`ye başvurmadan, FEANİ linki üzerinden yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

FEANI ile ilgili ayrıntılı bilgi ekte yer almaktadır.

http://www.maden.org.tr/resimler/ekler/ ... 74b_ek.doc

TMMOB
MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI


Maden Mühendisi: TRWE_2012 [M.Aydemir]
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7517
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Türkiye Cumhuriyeti

Re: Avrupa Mühendislik Belgesi Başvuruları

Mesaj gönderen trwe » 09 Şub 2019, 22:00

EK BİLGİLENDİRME: [ARTIK TÜM ÜYELERİMİZ EUR - ING BELGESİ ALMAK İÇİN BAŞVURABİLECEK]

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği`nin (TMMOB) üyesi olduğu FEANI (European Federation of National Engineering Associations - Avrupa Ulusal Mühendislik Birlikleri Federasyonu) tarafından verilen Eur-Ing (Avrupa Mühendisliği) Belgesi başvuru kriterlerinde önemli değişikliklere gidildi.

TMMOB`nin FEANI ile yaptığı görüşmelerde, üyelerimizin herhangi bir hak kaybına uğramasının engellenmesi, üyelerimizin FEANI sınırları içerisinde hareket etmesinin kolaylaştırılması için düzenlemeler yapılması gerektiği vurgulandı. Görüşmelerin sonucunda, üyelerimizin herhangi bir mahrumiyet yaşamasını engellemek için, başvurularda önemli ölçütlerden biri olan "FEANI Index" koşulunda düzenlemeler yapıldı.

Yapılan düzenleme ile Eur-Ing belgesi almak için başvuru yapan üyemizin en az 4 yıllık eğitimi ile birlikte asgari 3 yıllık mesleki tecrübesi bulunuyor ise, mezun olduğu programın "FEANI Index" içinde yer almasına bakılmaksızın başvuru yapabilmesinin önü açıldı. Düzenleme gerçekleşmeden önce, başvuruda bulunacak üyemizin mezun olduğu programın "FEANI Index" içerisinde yer alması, program "FEANI Index" içinde yer almıyorsa asgari 15 yıllık mesleki tecrübe gerekliliği aranıyordu.

"FEANI Index" içinde yer almayan bölümlerden mezun olan üyelerimizin diğer koşulları sağlaması durumunda "Program Değerlendirme Formu", başvuru sahibi tarafından doldurularak ilgili programı yürüten bölüm başkanlığınca onaylanarak başvuru esnasında Birliğimize gönderilecek. Bu sayede, Ulusal İzleme Komitesi ve Avrupa İzleme Komitesi tarafından yapılacak özel değerlendirme ile üyelerimizin belge almak için başvurması kolaylaşacak. (Program Değerlendirme Formu‘na ulaşmak için tıklayınız.https://www.tmmob.org.tr/sites/default/ ... _forms.xls)

Başvuru koşullarını öğrenmek ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.(https://www.tmmob.org.tr/sayfa/eur-ing)

Başvuru yapmak için tıklayınız. (https://euring.feani.org/)

Eur-Ing (Avrupa Mühendisi) Belgesi Nedir?

Avrupa Mühendisi (Eur-Ing) belgesi, kendi ülkeleri dışında mesleki faaliyette bulunmak isteyen mühendislerin FEANI sınırları içerisinde ve dışarısında hareketliliğinin kolaylaştırılması ve mesleki formasyonlarının karşılıklı tanınması amacıyla oluşturulmuştur. Bu belge kapsamında FEANI, izleme yaparak, mevcut standartları gözden geçirerek ve yeni standartlar hazırlayarak mühendislerin sürekli mesleki gelişimlerini desteklemekte; üye ülkeler arasında birbirinden ciddi farklılıklar gösteren formasyon sistemlerine dair bir bilgi kaynağı sunmaktadır.

Başvuru süreci ve konuyla ilgili detaylı bilgi almak için;

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği

Tel: 0 312 418 12 75 E-posta: eur-ing@tmmob.org.tr

Maden Müh.TRWE_2012
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

Cevapla