Diş Ağrınız Var mı? Karanfil Kullanın

Bitkilerle tedavi ve hangi bitki neye iyi gelir gibi görsel ve yazılı bilgilerin yeraldığı bölümdür
Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte3
Megabyte3

Diş Ağrınız Var mı? Karanfil Kullanın

Mesaj gönderen shampuan » 06 Ağu 2018, 23:42

Genellikle kebapçılarda, lahmancuncularda, lokata çeşitlerinde çok görüyorsunuz. Halk arasında ağız kokusu için kullanıldığı şeklide bir inanç var. Ama iş bu kadarla bitmiyor. Karanfilin özü (çiğneyince ağzınıza yayılan suyu) hem antibakteriyel hem de uyuşturucudur. Dolayısıyla bu iki özelliği ağız içi bakterilerinin düşmanıdır diyebiliriz. Özellikle çürük dişiniz varsa ve dayanılmaz ağrılar çekiyorsanız doktora gidin. Fakat o an doktora gidemiyorsanız bir iki adet karanfil tanesini ağzınıza atıp çiğneyin, oluşan bulamacı ağrının merkezine doğru dilinizle bulaştırın. Birkaç dakika sonunda sonuç almanız muhtemel.

Yirmilik bir dişim var. Artık yirmilik mi kırklık mı bilmiyorum sağ alt çenenin en sonunda. İçi oyulmuş, mağara olmuş. Şiddetle ağrıyor uyutmuyor. Kalkıp karbonatlı su ile ağzımı çalkaladım, yok. Karanfil aklıma geldi. İki tane alıp çiğneyerek en arka dişime doğru ittirdim, oyuğun içi karanfil çöpleri ile doldu. Çok geçmedi, oohh mis.

Dikkat ederseniz diş hekimleri diş çekiminden evvel ya morfin sıkıyor, ya da iğne ile uyuşturucu yapıyor (lokal anestezi). Ki hasta çekim esnasında acı çekmesin. İşte karanfilin uyuşturucu özelliği ağrıyı dindirirken, antibakteriyel özelliği dişi sindirmeye çalışan bakterileri öldürüyor.

Şahsen denedim, fayda verdi. Siz de deneyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi:
https://www.wikizero.com/tr/Karanfil_(baharat)

Tugtegin
Kilobyte2
Kilobyte2

Re: Diş Ağrınız Var mı? Karanfil Kullanın

Mesaj gönderen Tugtegin » 07 Ağu 2018, 20:23

Zihinde dursun.Sağol.
Türk kılıcı paslanmadı,paslanan başka şeydir.Umulur ki biraz himmet onu tekrar parlatır...

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 07 Ağu 2018, 22:26

Teşekürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen AmbaSSadoR » 10 Eki 2018, 14:16

dis agrisinida hafife almayin !baska hastaliklarinda habercisi olabilir.
--------------------------------
Umut iyi bir şeydir ve iyi bir şey asla ölmez...

Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen AgaBey123 » 13 Ara 2018, 21:45

Diş ağrısı gerçekten kötü bir şey. Küçükken çok acı çekmiştim diş ağrısından.
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen shampuan » 08 Oca 2019, 23:03

SON DURUM

Ağustos ayında açmışım başlığı. O zamandan beridir nadiren haififçe ağrır, karanfil maranfil gibi ot çöp ile geçerdi. Hafifçe ağrır ifadesini anlamanız için devamını okumalısınız.

Geçen haftalarda ağrı sıklığı arttı. Bir şey yapmıyordum ama giderek sorunun büyümeye başladığını farkettim. Dişim 20lik azı dişi olunca ulaşılması çok zor idi. Dişin oyulma şekli de ağıza doğruydu yani ağız yapısına ters idi. Dolayısıyla içini temizleyemiyordum. Bir enjektörün iğnesini pens ile kestim ucundan biraz. Kanca şeklinde kıvırdım. Daha sonra keserken ucu ezilip tıkandığından, daha iyi bir pens ile hafifçe sıkarak deliği açtım. Çakmak ile yakarak dezenfekte ettim. Bu kancayı kullanarak hem içini temizliyor, hem de şırınganın içine doldurduğum ılıtılmış tuzlu su ile içini yıkıyordum. Fakat günden güne daha da kötüye gitmeye, rahat vermemeye başladı.

Karanfil, tuzlu ılık su ile çalkalama, içini yıkama falan hakgetire... Midenizi bulandırıyorum ama benim için tam bir macera o yüzden anlatıyorum.

Son hafta dayanılmaz hale gelen ağrılar, dün gece değil, evvelsi gece, win10'lı bilgisayarın 5saat sonra kapanması başlığını açtığım gece dayanılmaz hale geldi. Ne yaptıysam durduramadım. Bu defa hiç güvenmediğim, zararlı özelliklerinden dolayı tavsiye edilmeyen Dişinol'ü devreye soktum. Bana mısın demedi. Sinirler açıkta, ağrı maksimum.

Gece 3.00 civarında ani bir fırlama oldu ağrıda. Yatağımdan kalkıp evin içinde tepinmeye, afedersin eşek gibi anırmaya başladım. Ben hayatımda böyle bir ağrı görmedim hacı!.. Sesim tüm sokağa yayılacak yani düşün o kadar bağırıyorum evde. Bu durum yarım saat sürdü. Biraz geçer gibi oldu, yine başladı. Saat 4.00-4.30 civarına kadar böyle tepindim ve de anırdım. Bir şekilde hafifleyince yattım. Gece sık sık ağırıya uyandım.

Sabah oldu. Doktora gittim. Bir film çekildi, iltihap var, antibiyotik vericem kullan bitince gel çekeyim dedi. Yahu doktor hanım, tepiniyorum anırıyorum , bir morfin sık birşeyler yap...

Morfin işe yaramaz dedi. Yarasa zaten yapmışken çekerim... Hey Allahım çıldırıcam! Bir elimde havluyu yanağıma bastırmışım, herkes bana bakıyor...

İlaçları eczaneden aldık eve geldik. Yok dedim, ben bu ilaçlarla falan bir hafta idare edemem. Bu defa özel bir hastaneye gittik. Durumu aynen yukardaki gibi anlattım. Sağolsun genç bir hanım doktor baktı. Film istedi. İltihap görünmüyor dedi. Doktor muayene etmemişti bir bakabilir misiniz dedim, sağolsun parmağıyla yoklayarak baktı. Ağrıyor mu? dedi, Yooo? dedim. O zaman bir iğne yapayım bakalım uyuşuyor mu?... Uyuşuyorsa iltihap apse falan yoktur. Tamam yapın, dedim. Yaptı, KÜÜÜÜT benim ağrı şraak diye kesildi.

...

Bir saat falan uğraşarak dişimi çektiler. Toplamda üç adet uyuşturucu iğne yapmak zorunda kaldılar. Zorlu ve çürümüş, içi oyulmuş bir diş olduğundan çekmeye çalışırken birazı kırıldı. Olsun, hissetmedim. Tamponu bastılar. Minnet duygusuyla kanının kolunu tuttum, sağol dedim... Kadın şaşırdı, "aaa eliniz buz gibi" ded...

...demeye kalmadı ben tir tir titremeye başladım. Zıngır zıngır titriyorum. Dişlerimden tırrrrrrr diye ses geliyor. Meğer yapılan iğneler şekeri düşürüyormuş. Tok gitmem gerekiyormuş. Sağolsun bir çikolata verdiler ordan. Yandan yandan yedim tamponu umursamadan. Eve geldim...

Oooh beee. Yarabbiiiii çok şükür Allahım!..

Olay dün oldu. Bugün hafif ağrı var ve çok çok az kanama. Sıkıntı değil iyileşir.

Kıssadan hisse:
Karanfil evet uyuşturuyor, ama kendinizi kandırmayın DOKTORA GİDİN!..

Sağlıklı ve dişağrısız günler...

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 08 Oca 2019, 23:29

Büyük geçmiş olsun Benzeri bir olay benim başıma geldi , azı dişimin biri hafiften sinyal veriyor doktora gittim tıklattı falan bunda birşey yok dedi , aradan birkaç ay geçmedi diş gece uyutmuyor busefer filim çektirip gittim Adam bu acayip çürümüş dedi , buyur burdan yak bir iğne yaptı içini oydu falan bir hafta sonra gel dedi , meğersem uyuşturucu tampon koymuş sinirleri falan aldı dolgu yaptı anca kendine geldi diş yaptığı dolguda 3 ay sonra kırılınca birdaha o doktora gitmedim (Adam tanıdıktı birde)
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen trasmus » 08 Oca 2019, 23:46

Geçmiş olsun. Gece diş ağrışı çekenlere acil serviste veya diş hastanelerindeki nöbetçi diş hekimleri bakıyor.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2

Mesaj gönderen trwe » 09 Oca 2019, 09:52

Büyük geçmiş olsun forumdaş... En azından sen kurtulmuşsun ya ben ne yapayım.Ağızım da ZEHİRLİ APSE İLE geziyorum.İlaçlar fayda etmiyor.Günden güne dişin sinir uçları aşınıyor.Doktorun demesine heran öbür tarafa uçabilirmişim.Tedavisi yok çünkü ağız kanseri bu benim kisi.....Hergün ölümle kolkola olmak Allah kimseye böyle bir imtihanla quiz etmesin.....

Tekrar geçmiş olsun.....Kal sağlıcakla....

TRWE_2012
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 09 Oca 2019, 11:03

Umarım iyileşirsin Trwe üzücü bir durum :(

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen shampuan » 09 Oca 2019, 14:57

Çok sağolun size de geçmiş olsun büyük sıkıntı vallahi.

Valla arkadaşlar bir sıkınıt yaşarsanız yok yarın giderim, yok gelecek hafta izin alırım, yok maaşı alayım giderim falan demeyin borç alın harç alın gidin patronunuza ölüyorum numarası yapın, gidin doktora. Ben bu kadar beklemeseydim bu acıları çekmeyecektim. Sağlık gibisi yok kaybedince değerini anlıyorsun.

yasinacar
Bit
Bit

Mesaj gönderen yasinacar » 10 Oca 2019, 10:26

Bilgi için teşekkürler dün gece sabaha kadar dişlerim sızladı genelde kışın daha şiddetli ağrılar oluyor bugün deniyicem umarım bira hafifletir.