Dalga klavuzu olarak çalisan 2.4 Ghz anteni

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
feyizz
Kilobyte1
Kilobyte1

Dalga klavuzu olarak çalisan 2.4 Ghz anteni

Mesaj gönderen feyizz » 02 Eyl 2007, 22:02

Bu antenler evde en basit sartlarla kolaylıkla yapabileceginiz anten tiplerinden birisidir.
Bunun için bos bir konserve kutusu, bir parça tel ve bir adet de konnektöre ihtiyacınız olacak.

Resimİnternette dolasırken rastladıgım ve asagıda adresi verilen sitedeki detaylı bilgileri derleyip türkçeye cevirerek radyo amatörü arkadaslarımızın kullanımına sunmak istedim. İngilizce bilen arkadasların bu adrese gidip daha detayli bilgi kaynaklarına erismesini öneriyorum. Bu adreste yer alan Excell tablosunu da buraya almamın sebebi konserve kutusunu seçerken kolaylık saglamasıdır.
Resim

Burada verilen basit bir kutu çapı hesaplayıcı, kullanmayı planladıgınız konserve kutusunun hangi frekanslarda verimli olabilecegini görmenizi saglayacaktır. Bu hesaplayıcı yukarıdaki web sitesinden alınmıs ancak sonuçları milimetre olarak verecek sekilde düzenlenmistir.

Elinizde bulunan veya piyasadan alabileceginiz kutuların çaplarını bu hesaplayıcıya girerek gereken diger boyutları ve bu kutuyu kullanabileceginiz frekans aralıgını bulabileceksiniz. Aslında tüm bu hesaplamaların sonunda Wi-Fi frekanslarında verimli olarak kullanılabilecek kutu çaplarının 73.2 mm ile 92.7 mm arasında olması gerektigini göreceksiniz. Bu çaplar arasında olan kutuları kullanarak 2401 MHz ile 2473 MHz arasında yani Wi-Fi frekanslarındaki antene sahip olabilirsiniz.
Bu hesap cetvelinden boyutları hesapladıktan sonra artık anten yapımına baslayabiliriz.

Önce gereken parçaları hazırlayalım:

Antenin canlı ucu olarak kullanmak uzere 31 mm boyunda 1.5 - 2.0 mm çapında bakır tel,
Anten kaplosunu baglamak üzere N tipi , BNC tipi veya PL259 tipi bir konnektör,
Boyutlarını belirlediginiz bir adet konserve kutusu,
Konnektörü ktuya baglamak için dört adet 3 mm çapında kısa vida/somun,
Havya, lehim, lehim pastası, yan keski, ege, cetvel v.b. aletler
Önce 31 mm boyundaki bakır teli konnektörün canlı ucuna lehimleyin. İsterseniz bu telin boyunu daha uzun tutup lehimledikten sonra da kesebilirsiniz. Telin ucunu keskinin çapagını almak üzere egeleyin.

Resim

İkinci olarak konnektörün baglanacagı noktada konserve kutusuna kullanacagınız konnektörun boyutlarına uygun olacak sekilde bir delik delin. Eger konnektörünüz vidalı tip degil de sasi tipi ise ayrıca dört adet küçük somun için uygun delikleri de hazırlayıp konnektörü yerine baglayın. Burada konnektörün yerinin hesap tablosunda hesaplanan yerde olmasına dikkat edin.

Resim

Anteniniz hazırdir WLAN cihazınızın anten konnektörüne bir anten kablosu ile irtibatlandırıp kullanabilirsiniz.

Bu antenin en iyi tarafı üretimindeki basitlik, ucuzluk ve kolaylıktır. 2 Km ye kadar olan WLAN linklerinde dogrudan görüs olması halinde 11 MBps baglantı saglayabilmektedir.

Resim

Bu metod ile Ankara - Gölbası'nda yapıp denedigimiz ve yukarıda bahsettigimiz sonuçları aldıgımız antenin resimleri yukarıda yazı içersinde yer almaktadır.
Denemeye hazırlanan arkadaslarımıza basarılar

simdi sıra geldi bu parçaları nerden alıcaz ?...
eger istanbulda yazsıyorsanız sagda soldaki dükkanlara sormayın kasmayın kendinizi.hepsini tam olarak bulamazsınız.. hemen parça listesini alın ve kara köye gidin köprünün basında inin ve selanik hanı vardır eski bir han kime sorsanız gösterirler.. ordam muhakkak temin edebilirsiniz kaldiki bu olay kaça patlar?.. verecegim parçalar bu antendeki tam parçalar degildir ama aynı islevi görür ....

WLAN kartına giris için SMA soket

Resim

fiyatı 10 ytl civarındadır. ama ucuz olanıda var ben 3 ytl ye aldım.siz belki daha ucuzunuda bulursunuz..

Kabloyu tenekeye baglamak için TNC soketi

Resim

ben 3 ytl ye aldım..

Kablo için M-CRIMP soketi

Resim

ben 3 ytl ye aldım..

gerekli kablo

ben rg58 model kablo aldım ucuz çünkü ama daha kaliteli kablo alırsanız verim artarmıs..2ytl

Resim

Resim

herkese kolay gelsin ( ben parçaları aldım ama birlestiremedim çünkü elimde konnektör pensesi yoktu sizde alınca hemen aldıgınız yerde birlestirin )

Yada bunlarla ugrasmam diyorsanız

Kod: Tümünü seç

http://www.gittigidiyor.com/main/urun.php?id=5932354#aciklama
En son feyizz tarafından 02 Eyl 2007, 22:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
feyizz
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen feyizz » 02 Eyl 2007, 22:05

ayrıca bakınız , ama bunun nasıl yapıldıgını tam çözemedim..

http://www.youtube.com/watch?v=LY8Wi7XRXCA
Biraz daha anlasılır

http://www.youtube.com/watch?v=sUTT8wdN_VA
Tamamen anlasılır

http://www.youtube.com/watch?v=yHyCHDtWNUs
En son feyizz tarafından 02 Eyl 2007, 23:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.