NAS Gibi Birşey Lazım

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
shampuan
Kilobyte3
Kilobyte3

NAS Gibi Birşey Lazım

Mesaj gönderen shampuan » 26 Tem 2018, 21:57

Arkadaşlar merhaba.

Elimde çeşitli kapasitelerde birkaç adet harddisk var.
Bu harddiskleri arşiv olarak kullanıyorum.
Bu harddiskleri duruma göre SATA yoluyla veya USB adaptör kullanarak bağlıyorum.
Hepsini aynı anda bağlamak istiyorum ama ortalık karışıyor:
USB arabiriminin hızı düşük. Çeviricinin kendi güç kaynağı yandığı için ikinci el PC güç kaynağı buldum, onunla çalıştırıyorum.
SATA bağlantı biçimini kullanmak için ise bilgisayarımı kapatmam gerekiyor.
Tüm harddiskleri SATA ile Kasa içi bağlamam demek, PCnin güç kaynağına aşırı yük binmesi demek. O da olmuyor.

Yukarıda yazdıklarımı anladıysanız, aşağıya geçiyorum :)

Elimde düşük özelliklerde bir PC var ve bu PC'yi NAS sunucusu yapsam nasıl olur?
Nasıl yapılır?
Elimde;
EasyNAS, FreeNAS, NAS4Free, OpenMediaVault, OviOSLinux2.31 gibi linux işletim sistemleri var. Bunları nasıl kuracağımı ve kullanacağımı bilmiyorum.
Kuracağım PC hantal ve kullandığım odaya taşımam gerekiyor; ayrıca yüksek güç çekecek.
Piyasada satılan ev kullanımı amaçlı NAS HDD kutularını araştırmadım acaba uygun mu?
Ras-Pi ile yapılan NAS sunucusu uygulamaları ile ilgili video ve anlatımlara baktım hoşuma gitmedi (düşük güç harcıyor ama kurulum uzmanlık gerektiriyor)

Bilgisayarımın karşısına oturacağım ve Bilgisayarım menüsüne girince Tüm harici HDDleri göreceğim. Tıklayınca gireceğim.
NAS ya da onun yerine geçen sunucunun sadece POWER tuşuna basacağım ve 5-10 saniyede hazır olacak. Yok izinleri ayarlar yok paylaşıma aç bunlarla uğraşmayacağım şip-şak.
AĞ yoluyla veri akıtacak. CAT5 kablosu ile asıl PCye bağlayacağım.
Gibi düşündüm...

Sizce mantıklı mı?
Ağ bağlantısı ile veri aktarımı USB ye göre ne kadar hızlı olur?
Yoksa aynen devam mı edeyim?
Gereksiz bir uygulama olup hepten vazgeçedebilirim.

Muhabbet edelim. Ne düşünüyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Re: NAS Gibi Birşey Lazım

Mesaj gönderen lord_leo » 28 Tem 2018, 00:39

Öncelikle nas dediğimiz cihazlar göründüğünden daha işlevseldir. Oto yedekleme, grup çalışması , bulut aktarımı hatta server sistemi gibi bir çok alan için kullanılabilir.
Anladığım kadarı ile size sadece veri deposu olarak tek bilgisayarın bir uzantısı olarak lazım
1- başka pc içinde kullanmak
yıllar önce internet kafe zamanlarında kross kablo ile yapmıştık derdi bitmiyor ve hızı tatmin etmiyor. artık gb bağlantı ile kurulabilir ama fan sesi , elektrik faturası vs.

2- Ras-Pi ile yapılan NAS sunucusu olayı mantıklı ama bende bir ara bakmıştım , uğraşmak gerekiyor , ayrıca o zaman nas için çok fazla ek modül istiyordu, bir sürü donanıma göre kodlama vs. ben uğraşmadım ama hala aklımda belki şimdi önceden yazanlar vardır github 'a bakmak lazım.

3- ben olsam eski nas cihazlarını 2. el almayı yada eski hhd leri satıp bir tane yüksek kapasite bir hdd alıp verileri tek yerde depolamayı yapardım.

Yada usb 3.0 hub + hdd kutuları ile bir sistemde kurulabilir ama 3.5 inc diskler varsa dışarıdan güç beslemesi ister.

Ağ bağlantısı ile veri aktarımı USB ye göre ne kadar hızlı olur?
donanıma göre değişir, ama pratikte ağ bağlantısı sn de 150-250 mb arası stabil aktarıyor. usb 3.0 olursa patilte 60 mb civarı. tabi bunlar teorik hızlardan farklı sonuçlar ama gerçek hayatta böyle.
Ben Giderim, Tadım Kalır...

shampuan
Kilobyte3
Kilobyte3

Re: NAS Gibi Birşey Lazım

Mesaj gönderen shampuan » 28 Tem 2018, 19:05

Hocam çok teşekkürler.
Şimdilik vazgeçiyorum. Ama bu şekilde kullanımda disklerim büyük risk altında. Her an düşürme, verileri kaybetme riski var. Bu nedenle yere koyup oradan kullanıyorum. Şimdilik idare edeyim, daha sonra duruma bir bakarım.
Sağolun.