Japonya yeni bir internet arıyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
feyizz
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 261
Kayıt: 25 Mar 2006, 09:24
Konum: Istanbul

Japonya yeni bir internet arıyor

Mesaj gönderen feyizz » 02 Eyl 2007, 13:43

Japonya, internetin yerine geçecek yeni bir ag baglantısı arayısında oldugunu açıkladı.

TOKYO - Japonya İletisim Bakanı, yeni bir arastırma baslattıklarını, amaçlarının interneti daha güvenilir kılmak ve daha az enerji harcayacak bir network (ag) teknolojisi kullanarak yenilestirmek oldugunu açıkladı.

İnternetin dünyada yaygınlasmasıyla güvenlik problemleri gittikçe artıyor. Ayrıca internet farklı tehlikeler getirebiliyor; bunlardan biri hacker diye bilinen korsanlar. Bu korsanlar bilgisayarları ele geçirebiliyor ve bu nedenle on-line bankacılık aracılıgı ile banka hesapları bosaltılabiliyor.

Japonya İletisim Bakanlıgı Müdür Yardımcısı Yoshihiro Onishi, “Japonya teknoloji konusunda rekabet içinde kalmak zorunda. Yeni bir ag baglantısı teknolojisinin 2020 yılında devreye girmesi bekleniyor. İnternet limitini dolduruyor. Bu nedenle böyle bir arastırmaya ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

Bilim adamları da aynı fikirdeler. İnternetin yerine geçecek veya internet ile birlikte var olacak tamamen yeni bir ag baglantısının gelismesi gerektigini düsünüyorlar. Yoshihiro Onishi, “Bu konuda diger ülkelerle is birligi söz konusu olabilir” seklinde açıklama yaptı.

Japonya’da gerçeklestirilene benzer arastırmaların ABD ve Avrupa’da da, internetin altyapı mimarisini yenilemek amacıyla, baslatıldıgı belirtiliyor. Ancak özellikle ABD’deki bu girisimlerin 10-15 yıldan önce meyve vermesi beklenmiyor.Cevapla