Plaka Tanıma Sistemleri

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
thekenzo
Bit
Bit
Mesajlar: 1
Kayıt: 10 May 2018, 23:21
İletişim:

Plaka Tanıma Sistemleri

Mesaj gönderen thekenzo » 10 May 2018, 23:28

Plaka Tanıma Sistemlerinde kameranın konumu ve kurulumu elde edilen sonuçlar açısından çok önemlidir. Kamera donanımı ve ilgili yazılımının ne kadar iyi performans gösterdiği fark etmeksizin, kameranın doğru şekilde ayarlanmaması durumunda sonuçlar istenilen seviyede olmayacaktır.

Kameranın rüzgar veya titreşimden hareket etmediğinden emin olmak için kamera güvenli bir sabitleme üzerine monte edilmelidir. Kameralar, 10 metreye kadar olan yol genişliklerinde ve ideal koşullarda 35 metreye kadar maksimum mesafelerde okuma kabiliyetine sahiptir, ancak ideal koşullar nadiren mevcuttur ve bu nedenle kameranın konumlandırılmasında ve ayarlanmasında dikkatli olunmalıdır. Yukarıda da belirtildiği gibi kameranın kurulması ve konumlandırılması için genel kurallar bulunmaktadır, ancak her bir alanın kendine özgü bir takım koşulları olduğu ve bunların dikkate alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Kamera kurulumunun çeşitli bölümlerini aşağıdaki gibi analiz etmeye çalışacağız:
1. Yükseklik ve açıları da dahil olmak üzere yola göre kamera konumu
2. Okuma mesafeleri, genişlik ve kısıtlamaların nedenleri
3. CCA üzerinden objektif ve IR aydınlatma dahil kamera ayarları
4. Plaka boyutları ve yönü
1. Yükseklik ve açılar da dahil olmak üzere yola göre kamera konumu
Plaka okuma için potansiyel bir alana bakıldığında, ANPR sisteminin sahneden en fazla sayıda plaka toplamasını sağlamak için uyulması gereken belirli kurallar vardır. Kameraların maksimum okuma mesafesi marka ve modele göre değişmekle birlikte genellikle 30-35 metredir, ancak bu mesafe kameranın, kameraya doğru gelen bir araçla doğrudan düz bir yol üzerinde bulunduğu ideal koşullar altında geçerlidir.
plaka tanıma sistemleri


Yukarıdaki diyagram, kameranın ve lensin daha önce bahsedildiği gibi kameranın doğrudan yolun üstünde olduğu varsayıldığı bir kurulumu gösterir. Normal kurulumda ise bu neredeyse imkansız olduğundan, kamera yolun bir tarafına monte edilir. Kamera açısına dair kurallar, iki trafik şeridi olduğunda daha da karmaşıklaşabilir. Çünkü yolun en uzak tarafındaki plaka, yakınlardaki plakadan daha dik bir açıda olacaktır.


plaka okuma sistemleri

Yakın taraftaki plaka, kameranın bulunduğu yatay düzleme göre 20 derecelik bir açıdadır, ancak ikinci şeritteki plaka, kamera düzlemine 40 derecelik bir açıdadır. Bu nedenle kamera kural olarak, plakaların kameraya konumu 30 dereceden daha fazla olmayan bir açıya sahip olacak şekilde kurulmalıdır.

Kamera yüksekliği, sahneye ve yere bağlı olarak yaklaşık 3 metre ila 7 metre arasında değişir. Aşağıdaki şema, kameranın okunmakta olan mesafeye göre kurulması için tipik yüksekliği göstermektedir.

plaka okuma


2. Okuma mesafesi ve okuma genişliği
Kamera mümkün olan en iyi yere kurulduğunda, plakayı okumak için en iyi odaklama sağlanmalıdır. Plaka tanıma yazılımında, montajcının objektifi yakınlaştırmak için ideal plaka boyutunu elde etmesine yardımcı olacak bir piksel boyutu vardır. Okunan genişlik, bu alan içindeki okuma alanının sınırını verir. Kamera plakalara bir açı ile konumlandırıldığında, kameradan gelen plaka görüntüleri daha önce belirtildiği gibi daha küçük olacaktır.

3. CCA üzerinden objektif ve IR Aydınlatma dahil kamera ayarları
Plaka tanıma kameraları IR Işıklarının yoğunluğunun yanı sıra lensin yakınlaştırma, odak ve irisinin uzaktan kontrolünü sağlayan CCA kartıyla donatılmıştır. Bir sahnedeki plakaların optimum görüntüsünü elde etmek için ayarlar istenilen seviyede değiştirilebilir.
4. Plaka boyutları ve kamera açısı
Kamera yola dikey bir açıdaysa, yazılım plakayı okumak ve düzeltmek için çok daha fazla çalışır. Daha önce bahsedildiği gibi karakterlerin en iyi şekilde okunabilmesi için ideal bir plaka boyutu tercih edilmelidir. Bu, kameranın odaklanmasının ve aşağıda gösterildiği gibi maksimum alan derinliğinin sağlanmasının önemini ortaya koyar.

Kaynak www.guvenlikonline.comCevapla