AMD'den Bulldozer: 16 Çekirdek + 45nm + SSE5

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

AMD'den Bulldozer: 16 Çekirdek + 45nm + SSE5

Mesaj gönderen uçs » 01 Eyl 2007, 02:01

Resim
Yeni nesil mikroislemci mimarisi K10'u temel alan Barcelona ve Phenom islemcileri için gün sayan AMD, gelecege yönelik çalısmalarına da devam ediyor. Firmanın özellikle K10'un devamı olacka kod adı Bulldozer olan K11 mimarisi de ortaya çıkan ilk bilgileri çerçevesinde ciddi merak uyandıracak gibi gözüküyor.

2009 yılına dönük olarak çalısmaları devam eden Bulldozer mimarisi, 45nm üretim teknolojisi ile üretilecek. Aynı zaman dilimi içerisinde Intel'in de 32nm üretim teknolojisine yönelik somut adımları atması bekleniyor. Zira bilindigi gibi önümüzdekii bir iki ay içerisinde Intel 45nm üretim teknolojisine sahip ilk islemcilerini pazara sunacak.

AMD bulldozer ile birlikte çekirdek sayısını da arttırmayı planlıyor. Gelen bilgilere göre K11 mimarisi ile birlikte AMD çekirdek sayısını 8-16 arasına yükseltebilir. Tabi geçtigimiz sene içerisinde firmanın bazı detaylarını paylastıgı üzere firma salt çekirdek sayısını arttırmak ziyade özellikle çekirdeklere farklı görevler yüklemeyi de planlıyor. Bununla birlikte firmanın geçtigimiz gün duyurdugu ve özellikle bilimsel çalısmaların yanı sıra çoklu ortam uygulamalarında da hız kazandırması beklenen 46 yeni kmoy setinden olusan SSE5 komut seti paketini de içerecek.

Bu arada AMD, 45nm üretim teknolojisine gelecek yıl içerisinde geçecek ve Intel'de de oldugu gibi Barcelona'da kullanılan mimarisi ana hatları ile kalmak üzere kod adı Shangai olan islemciler piyasaya sürülecek.Cevapla