İnsansız Helikopter Üretiyoruz

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

İnsansız Helikopter Üretiyoruz

Mesaj gönderen ultrailker » 29 Ağu 2007, 20:27

Resim

Türkiye dünyada insansız helikopter kullanan ilk ülke olacak.
PKK ile mücadelede İnsansız Hava Araçları'ndan yüksek verim alınmasından sonra bu kez de yerli üretim olan ''İnsansız Hava Helikopteri''; devreye sokuluyor.Alınan bilgiye göre, Türkiye dünyada insansız helikopter kullanan ilk ülke olacak. Tamamen yerli üretim olan Malazgirt isimli helikopter küçüklügü nedeniyle hedef olma riskinden de uzak. 15 kilometre menzile sahip ve 10 bin fitten uçabilen İnsansız Hava Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının da katıldıgı testlerde tam puan aldı. Yapılacak anlasmadan sonra insansız helikopterin üretimi için start verilecek. Böylece Türk ordusu, dünyada insansız helikopteri kullanan ilk ordu olacak.

AĞIRLIĞI 5 KİLOGRAM

İnsansız uçaga göre çok daha küçük olan İnsansız Hava Helikopterleri 500 ile bin fit arasında net görüntü ve ses iletebilirken, havaalanı dısında uygun arazi ve mekanlara inis ve dik kalkıslar yapabilme özelliklerine sahip. 4-5 kilogram agırlıgında olan İnsansız Hava Helikopteri, yazılım, elektronik donanım ve tasarımı tümüyle Türk mühendisler tarafından gerçeklestirildi.

Dik inis ve kalkısları ile koordinatları verilen hedeflerden yüksek kaliteli ses ve görüntü aktarmasıyla begenilen helikopterlerin TSK'nın ihtiyaçları dogrultusunda üretilmesi için hazırlıklara baslandı.

TÜRKİYE İLK OLACAK

İnsansız Hava Araçlarına olan ilgi artarken, bu alanda İsrail, ABD ve Almanya tarafından üretimi gerçeklestirilen uçaklar kullanılıyor. Bir Türk firması tarafından tasarımı ve yazılımı gerçeklestirilen helikopterlerin üretimi gerçeklestirildigi taktirde, dünya orduları içinde bu alanda bir ilki olusturacak. İnsansız hava uçaklarının sadece havaalanından kalkıs yapıp, havaalanına inis yapabilme özelligi nedeniyle helikopterin bu alanda yeni bir açılım saglaması bekleniyor. Her türlü arazi kosullarında inis kalkıs yapabilen helikopterler küçük hacimleri nedeniyle, hedef olmaktan da kurtuluyor.

Güneydogu'nun çetin arazi kosulları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, bu helikopterlere ilgi gösteriyor. TSK, özellikle operasyonlar sırasında bu helikopterlerle girilmesi zor bölgelere inisi saglayarak daha detaylı ses ve görüntü aktarmasından yararlanmak istiyor.

TAI'NİN UÇAKLARI DA KISA SÜRE SONRA

İHA uçaklarının yabancı ülkelerden alımı için görüsmeler sürerken, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) yerli İHA uçaklarının tasarımı ve üretimi çalısmalarını sürdürüyor. Gece ve gündüz kosullarında ses ve görüntü aktarımı yapması için planlanan yerli IHA uçaklarının, tasarımındaki son pürüzler gideriliyor. İsrail IHA uçaklarından yüksek irtifalara ulasması amaçlanan yerli IHA uçaklarının gece ve gündüz sartlarından 30 bin fite çıkması amaçlanıyor. TAI'nın üretecegi İHA uçakları 5 kilometrelik bir alandan görüntü ve ses aktaracak.

YENİ İNSANSIZ UÇAKLAR GELİYOR

Mayıs ayında TSK'nın talebi üzerine Basbakan Recep Tayyip Erdogan'ın talimatı ile insansız hava uçagı alınması için temaslar yogunlastırıldı. Uçagın üretiminin zaman alması üzerine İsrail'den bir yıllıgına kiralanan uçak, Batman'a getirildi. Temmuz ayında yerlestirilen ve İnsansız Hava Araçları (İHA) Bölügü tarafından kullanılan uçaktan, PKK'nın faaliyetlerine dair yüksek çözünürlükte görüntü ve ses alındı. İHA uçaklarından saglanan görüntü ve sesler yardımıyla bölgedeki operasyonlarda saglanan basarı üzerine TSK, hükümete İHA uçaklarının alınması için basvuruda bulundu.

10 bin metre irtifa ve 2 bin 500 metre menzile sahip olan İnsansız Hava Uçakları, bin fitten yüksek kaliteli görüntü ve ses aktarabiliyor. TSK'nın Batman'daki İHA uçagından elde ettigi yüksek verim üzerine İHA uçaklarının alımı için yaptıgı talep hükümet tarafından isleme konuldu. Bu amaçla bütçe dısı kalemlerden 100 milyon dolar para aktarıldıgı ögrenildi.

YERLİ ÜRETİM MALAZGİRT HELİKOPTERLERİNDE ÖNE ÇIKAN DÖRT ÖZELLİK sÖYLE:

Otopilot sistemi
Yer kontrol istasyonu
Helikopter simülasyon sistemi
Helikoptere özel donanım sifreli haberlesme, telemetre ve digital resim haberlesmesiKullanıcı avatarı
nemesis_35
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 332
Kayıt: 06 Şub 2007, 04:21

Mesaj gönderen nemesis_35 » 30 Ağu 2007, 02:53

demekki istesek yapabiliyormusuz

Kullanıcı avatarı
N2O
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1197
Kayıt: 08 Nis 2007, 17:41
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen N2O » 30 Ağu 2007, 11:59

katılıyorum

Kullanıcı avatarı
r@mço
Byte1
Byte1
Mesajlar: 37
Kayıt: 30 Tem 2007, 14:58
Konum: isvicre (Fribourg)

Mesaj gönderen r@mço » 30 Ağu 2007, 13:58

HELAL OLSUN BIZE

Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 933
Kayıt: 22 May 2006, 19:07
Konum: 34
İletişim:

Mesaj gönderen Ensatech » 30 Ağu 2007, 14:38

Tabikii daha neler yapacagız

Kullanıcı avatarı
scknylmz35
Byte4
Byte4
Mesajlar: 181
Kayıt: 03 Eyl 2006, 23:32
Konum: İZMİR
İletişim:

Mesaj gönderen scknylmz35 » 30 Ağu 2007, 16:21

İmkan verilse daha neler neler yapılır da. İste Türkiye'de yasamanın ayrıcalıgı :)
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

Cevapla