'HÜRKUŞ' uçak projesine devam edilecek

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
uçs
Petabyte4
Petabyte4

'HÜRKUŞ' uçak projesine devam edilecek

Mesaj gönderen uçs » 29 Ağu 2007, 02:00

Resim
Tamamen Türk mühendislerinin tasarlayarak gelistirdigi Türk Baslangıç ve Temel Egitim Uçagı'nın (HÜRKUs) ön degerlendirme tasarım toplantısı yapıldı.

Toplantıda projenin yeni asaması olarak kritik tasarım çalısmalarına devam edilmesine karar verildi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Anonim sirketi'nin (TUSAs) açıklamasına göre, Mart 2006'da SSM ile TUSAs arasında imzalanan anlasma ile yürürlüge giren program çerçevesinde, özgün bir egitim uçagı prototipinin tasarlanması, gelistirilmesi, test ve dogrulamasının yapılması, üretiminin ve sertifikasyonunun gerçeklestirilmesi ve sisteme ait teknik veri paketinin olusturulması hedefleniyor.

-ALTI YILLIK PROJE-

Toplam 59 ay olarak öngörülen program takviminin ilk sekiz aylık kavramsal tasarım asaması ve ikinci sekiz aylık ön tasarım asaması tamamlandı. Program kapsamında dört adet Türk Baslangıç ve Egitim Uçagı prototipi TUSAs tarafından tasarlanıp gelistirilecek, üretilecek ve test edilecek.

-HÜRKUs GECE VE GÜNDÜZ UÇABİLECEK-

Açıklamada HÜRKUs'un teknik özelliklri söyle sıralandı: -HÜRKUs, pilot baslangıç ve temel egitim müfredatına uygun, gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyeti tasıyacak. -Tek turboprop motorlu uçakta, ögretmen ve ögrenci pilot arka arkaya oturacak. -Sıfır irtifa/sıfır hız kabiliyetine sahip pilot kurtarma sistemi bulunacak. -HÜRKUs'un, 270 knot seyir hızına, genis manevra kabiliyetine, minimum 30 bin feete çıkabilecek yapıda olması hedefleniyor. -Maksimum kalkıs agırlıgı 2 bin 900 kilogram olacak. -Uçakta, pilot konforuna yardımcı olacak iklimlendirme sistemi, kabin tazyik ve uçak üzeri oksijen üretim sistemi, gelismis aviyonikler bulunacak. HÜRKUs'un tamamen Türk mühendisleri tarafından tasarlanarak gelistirilen özgün bir ürün olduguna dikkat çekilen açıklamada, HÜRKUs'un uluslararası bir sivil havacılık otoritesi olan EASA'dan (European Aviation Safety Agency) tip sertifikası alınmasının planlandıgı ifade edildi. TUSAs tarafından gelistirilen HÜRKUs Programı'nın "Ön Tasarım Degerlendirme Toplantısı'nın" 22-24 Agustos tarihleri arasında yapıldıgı, toplantının Savunma Sanayi Müstesarlıgı (SSM) Havacılık Dairesi Baskanı Sedat Güldogan'ın baskanlıgında, SSM ve TUSAs temsilcilerinin katılımıyla gerçeklestirildigi kaydedilen açıklamada, "Sistem sartnamelerinin olusturulması ve uçak konfigürasyonunun sonlandırılması çalısmaları degerlendirildi. Projenin bir sonraki asaması olan kritik tasarım çalısmalarına devam edilmesine karar verildi" denildi.

ALINTIDIR