Norton GHOST 2003 BOOT CD ile IMAGE Almak ve Geri Yüklemek

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
Sawyer
Kilobyte2
Kilobyte2
İletişim:

Norton GHOST 2003 BOOT CD ile IMAGE Almak ve Geri Yüklemek

Mesaj gönderen Sawyer » 29 Ağu 2007, 01:06

Bu konuda sorun yasayan arkadaslara çözüm olması umuduyla. Dökümanı iyi okursanız yapamamanız çok zor

İndirmeniz gereken dosya sadece 1.60MB

Ghost Image Nedir: Kullandıgımız hard diskin tamamının veya herhangi bir partitionunun bir kopyasını alarak ilerde Windows ta bir sorun yasındıgında hard diskimizi yada partitionu oldugu gibi geri yüklemeye yarayan programdır.

Arkadaslar GHOST ile IMAGE almak, özelliklede DOS tan çalısan versiyonu ilk basta zor görünebilir ama en kolay IMAGE alma seklidir bana göre. Geri yüklemesi çok basittir. Neden BOOTABLE CD derseniz bunun bir kaç nedeni var. Disketlerin çabuk bozulması, dizüstü bilgisayarlarda disket sürücü olmaması vs. Artı özellik olarak MOUSE mizi kullanabilecegiz.
Öncelikle Ghost Bootable CD sini olusturmak için asagıdaki dosyayı indirecegiz

Ghost 2003 Boot CD Nero Image (Rapid indir 1.60MB rar) sifre: www.frmtr.com
(Bu versiyon ilk açılıstaki soruları sormaz direkt Ghost Programını Açar)

Olurda üstteki CD'den açamayan olursa buradan indireceginiz farklı bir türünü deneyebilirsiniz.

İndirdikten sonra dosyayı rar dan çıkarıyoruz. Sistemimizde NERO nun yüklü olması gerekir.(Degilse indirmek için tıkla) Sonra resimdeki gibi:

Resim

Image almadana önce temiz bir sistem kurarsak, sürücülerimizi yüklersek, gerekli programları kurarsak ve gerekli ayarları yaparsak daha sonra aldıgımız image ı geri yükledigimizde ek ayar yapmamıza gerek kalmaz.

Yazdıgımız CD yi takıp Windows u yeniden baslatıyoruz. Dikkat edecegimiz nokta BIOS ayarlarında 1.sürücü olarak CD ROM ayarlı olması gerekir. Tıpkı XP kurulumunda oldugu gibi...

1. Bilgisayar CD den DOS ortamında basladıgında karsımıza 4 seçenek gelecek degisiklik yapmıyoruz 5sn içinde devam eder. Karsımıza uyarı ekranı çıkacak degisiklik yapmıyoruz 10sn içinde devam eder.(Resim1-2)

Resim

2. Ekrana R:\> geldiginde GHOST yazıyoruz.(Resim3) Bu adımdan sonra MOUSE umuzu kullanabiliyoruz.(Resim3-4)

Resim

3. İki kere uyarı ekranı gelecek OK OK diyerek geçiyoruz.(Resim5-6)

Resim

4. Hangi bölüm yada diskin IMAGE ını alacagımız ile ilgili.(Resim7)
a) Bir HD miz var ikiye bölünmüs IMAGE alırken: Local – Partition - To Image
b) İki HD miz var birinin IMAGE ını alırken: Local – Disk – To Image

Resim

5. Hangi bölümün image ını alacagımız soruyor.Resim (8-9)

Resim

6. Alacagımız image ı nereye kaydedecegimizi soruyor. Ben sabit diskimin diger parçasını seçiyorum. (Resim 10) İstersek CD ye kayıt seçenegimiz var bu alacagımız image ın büyüklügüne göre 2 CD den az olmayacagı için DVD RW miz yoksa tercih etmedigim bir yoldur.

Resim

7. Sıkıstırma yapayım mı diyor NO diyerek geçtik. Image kaydetmek istiyormusunuz diyor YES diyerek geçtik ve IMAGE alma islemi basladı. Resim(11-12-13)

Resim

8. İslem tamamlandı CONTIUNE diyoruz, sonra QUIT diyoruz, DOS ekranı gelince bilgisayarı yeniden baslatmak için CTRL+ALT+DELETE. IMAGE alma islemini bitirdik.

Aradan zaman geçti Windows hatalar vermeye ve istikrarlı çalısmamaya basladı, yada bir virüs yedik sistem çöktü. IMAGE ımızı geri yükleyelim ve heseyiyle tam ve temiz windosumuza geri dönmüs olalım..

9. Madde 4 te hangisini seçmissek yine aynısını seçiyoruz. Dikkat edecegimiz nokta IMAGE yüklerken FROM IMAGE seçmek.(Resim 14)
a) Bir HD miz var ikiye bölünmüs IMAGE yüklerken: Local – Partition - From Image
b) İki HD miz var birinin IMAGE ını yüklerken: Local – Disk – From Image

Resim

10. IMAGE ımızın yerini gösteriyoruz.(Resim15)

Resim

11. Geri yüklemek istiyormusunuz IMAGE ı yazdıgında YES. Sonra iki tane sorgu ekranı gelecek OK OK deyip geçtikten sonra, nereye yüklemek istedigimizi soran bir ekran gelecek, sonrada yükmeyi onaylamak için bir ekran gelecek.(Resim16-17) Onayladıktan sonra yükleme baslayacak.

Resim

12. Tamamlandı diyecek RESET COMPUTER diyerek islemi bitiriyoruz.(Resim 18)

Resim

Anlatım uzun gibi görünse de bir kere yaptıktan sonra alısırsınız

Tamamı el emegi göz nurudur Baska yerde yok Aynı sunumu bu forumun ve kullancının adı verilmeden forum yada sitelerde görürseniz öncelikle beni daha sonrada lütfen forum yönetimini haberdar ediniz

Resimlerin fazla olması bu konuda acemi olan arkadasların yanlıs bir sey yaptım süphesine düsmemesi içindir

Alıntıdır....

Daha önce paylasılmıs mı, die bakmadım daha önceden paylasılmıssa bile paylasılmıs die mesaj yazıp forumumuzu kirletmeyelim....
HERKES EFENDİ OLACAK!!!!

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Re: Norton GHOST 2003 BOOT CD ile IMAGE Almak ve Geri Yüklem

Mesaj gönderen Kripteks® » 29 Ağu 2007, 01:14

kıyak paylasım emegine saglık :D
Tabular Yıkılmaz

Kullanıcı avatarı