Windows Vista Service Pack 1 Beta

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Windows Vista Service Pack 1 Beta

Mesaj gönderen Kripteks® » 25 Ağu 2007, 20:41

Service Pack 1 Yaması Vistayı Hızlandıracak Stabil Hale Getirecek Oyun Problemleri Ortadan KalkacakResim

SORDUM Online Vista SP1 Beta' yı sizler için mercek altına aldı.


1 Windows Vista Service Pack 1 Beta
2 İçerik: 4 Dev Güncelleme
3 SP1, Vistayı Hızlandıracak
4 Beta SP1 hala eksiklere sahip


Resim


Microsoft' un yeni isletim sistemi Windows Vista, nerede ise 1 yasını doldurmak üzere. Ancak PC kullanıcıları Vista' ya, hala tereddütle bakıyor. Microsoft ise tüm bu endiseyi büyük bir güncelleme paketi ile silmeyi planlıyor.


30 Ocak 2007 de piyasaya ilk çıktıgı günden itibaren, Microsoft un basını çok agrıttı Vista. Kullanıcıların, söz verilen SP1' i sabırsızlıkla beklemesinin oldukça fazla sebebi var. 5 yıl gibi oldukça uzun bir gelistirme sürecine ragmen 'Windows Vista' tam anlamıyla hazır olmadan, söz verildigi kadar güvenli olmayan ve XP' ye oranla oldukça yavas bir isletim sistemi olarak çıktı karsımıza.

2008 baslarında kullanıcılara sunulacak SP1' in, nasıl bir görünüme sahip olacagı yada ne gibi yenilikler getirecegi merakla bekleniyor. Henüz kullanıcılara açılmayan SP1 Kapalı Beta versiyonunu, Chip Online inceledi.

Ayrıca yazımızın sonunda Vista SP1 (Kapalı Beta) foto galerimizide Service Pack 1 Beta' yı yakından izleme olanagı bulacaksınız.


Resim


Eger Servis Paketi 1 den; tamamen yepyeni bir Vista bekliyorsanız, hayal kırıklıgına ugrayacaksınız demektir. SP1; yeni özellikler yerine, bir çok taban iyilestirilmesi getiriyor.


Vistanın bu erken Servis Paketi, bagımsız bir güncelleme yerine komple bir yükleme DVD si olarak geliyor. Yüklendikten sonra, önceki versiyonu ile arasındaki farkın anlanması çok zor olan SP1 Beta, Sistem Bilgileri bölümünde kendini Service Pack 1 v.165 olarak tanımlayarak kendini gösteriyor. Güncellemeler bölümüne göz attıgımızda ise 4 reformla karsılasıyoruz.


Resim

Servis Paketi ailesine dahil olanlar KB936330 ve KB937286. Ayrıca bir Hotfix (KB937287) ve birde Güncelleme (KB938371). Microsoft maalesef su ana kadar Veri Tabanı (KB= Knowledge-Base) kayıtlarında her hangi bir açıklamaya yer vermedi. Ancak en azından Vista Veri Tabanı Kaydı; KB936330 ün 133 paket içerdigini ve KB937286 de ise 28 paket bulundugunu ortaya koyuyor. Güvenlikle ilgili bir güncelleme içerdigine dair herhangi bir bilgilendirme vermeyen SP1; yüklemeyle gelen Vista düzenlemelerini izlememize olanak sunmus.Resim

Recovery Disc; sistem güvenliginiz için yepyeni bir özellik.

Bir de Service Pack 1 in getirdigi yeniliklere bir göz atalım. Yeni bilesenler aradıgımızda oldukça küçük bir listeyle karsılasmamıza ragmen uygulamaların daha hızlı ve kararlı çalıstıkları hissediliyor.

Service Pack 1 Beta nın bizde uyandırdıgı ilk izlenim; Disk Birlestirmek, Sistem Açılıs Süresi yada dosya – veri hareketliligi olsun hissedilir derecede hızlanmıs. Ancak bu tasvipimizin ölçülerek kontrol edilmesi gerekiyor. Bu konuyla ilgili bir Güncelleme ise yolda...

Yenilikler: Yedekleme ve Grup Yönergesi Windows Vista Servis Paketi 1' in ilk göze çarpan iki yeniligi mevcut. ''Create a Recovery Disc'' (Kurtarma Diski Hazırla) komutu ile İsletim Sistemimizi yedekleyebilmemiz için yepyeni bir özellikle karsımıza çıkan SP1; format atma derdimize son veriyor. Grup Yönergesi (Home Versiyonlar Hariç) özelligiylede, bilgisayarınıza uygun ag baglantılarını göstermekte.


Resim


Bu öncü servis paketi sadece birkaç yeni fonksiyon ile karsımızda. Herseyden önce bir Servis Paketi, mevcut tüm uygulamaları iyilestirmek zorunda. Bir sürü iyilestirme ise, en azından bu Beta versiyona henüz dahil edilmemis durumda.


İlk İzlenim: Vista Hızlanacak 160 'ın üzerinde yeni paket ile Microsoft, Vista tabanında bazı önemli degisiklikler yaptı. Ancak asıl Service Pack yayınlanana kadar, hangi uygulamaların iyilestirildigi konusunda yapabilecegimiz sadece tahminlerde bulunmak. Sonuçta Vista SP1, kullanıcı isteklerine oldukça hızlı cevap veriyor. Sistem baslaması, dizinleme yada disk birlestirici gibi uygulamalar oldukça islek ve hızlı. Gerçekl Vista SP1 Beta çıkana kadar bu ölçüm degerleri ile yetinmek zorundayız.

Özlenen Özellikler Microsoft' un daha önce duyurdugu yeniliklerden hiç olmazsa birkaç tanesini, kapalı SP1 Beta versiyonda görmek isterdik. Bununla birlikte Microsoft sistem çekirdegini, Windows Server 2008' in standardına yükseltmek istemisti. Bu sayede örnegin; güvenlik yazılımları ile 'Kernel' in karmasık yamalarıda fuzuli olacak. Ancak Vista; beklenen Kernel Version 6.1 yerine, sadece 6.0.6001 versiyonunu sunuyor.

DirectX 10.1 nerede kaldı? DirectX in gelecek 10.1 versiyonuda kapalı SP1 Beta içinde yerini henüz almamıs durumda. Gerçi kayıt defterinde ''d3d10_1.dll ve d3d10_1core.dll'' adlı iki dosya ile karsılasacaksınız ancak DirectX kendini 10.0 versiyonu olarak tanıtmakta. ''Windows Installer'' ise söz verilen 4.1 versiyonu yerine, simdilik hala 4.00 versiyonunda.

Ayrıca Microsoft; Google tarafından talep edilen ''Windows Arama Asistanının Kapatılması'' konusunun ise henüz Vista Service Pack 1 üzerinde hayata geçirilemiyecegini açıkladı. Ayrıca bilgisayar yöneticileride, Grup Yönergesi üzerinde, Filtre ve Arama özelliklerinden, vazgeçmek zorunda kalacaklar.

Saygılarımla
Tabular YıkılmazKullanıcı avatarı
Sawyer
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 319
Kayıt: 21 Nis 2006, 15:46
Konum: KOSOVA
İletişim:

Mesaj gönderen Sawyer » 29 Ağu 2007, 01:30

çok ii bir haber

Paylasım için tesekkürler....
HERKES EFENDİ OLACAK!!!!

Cevapla