1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

İşyeriniz SSk priminizi yatırıyormu sorgulayın

Gönderilme zamanı: 14 Eki 2014, 02:06
gönderen velociraptor
1. e devlet şifresi ile giriş yapıp sorgulamak için aşağıdaki linki kullanınız:
https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu

2. TC kimliğinin yanında cilt no su gibi biraz daha ayrıntılı bilgiler gerektiren aşağıdaki linke tıklayıp SSK priminizin yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz

https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

açılan sayfada T.C yi seçip Aşağıdaki resimde yeralan bilgileri dolduralım

Resim

Bilgileri sorgula dediğimizde yeni bir sayfa açılacaktır bu sayfada Hizmet kısmını seçip ssk lıysanız 4A bağkurlu iseniz 4B yi seçin

Resim

buradan gerekli bilgiyi edinebilirsiniz

3. Kısaca son 12 aylık dönemde SSK primlerinizin yatıp yatmadığını sorgulamak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz
http://uyg.sgk.gov.tr/hizmetkontrolu/jsp/tcGir.jsp

Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor! Bu harfler yazıyorsa dikkat: İptal olabilir

E-Devlet üzerinden emekliliğinizi sorguladığınızda SGK hizmet dökümü primleri kısmında karşısınıza çıkan bazı harfler ne anlama geliyor. Milyonlarca kişinin emekliliğini ilgilendiren bir detay tüm emekliliğini iptale götürebilir. SGK hizmet dökümünde primlerinizin karşısında bazen bazı harfler yer alıyor. Peki bu harfler ne anlama geliyor. Emeklilik hayali kuranlar dikkat bu harflere mutlaka dikkat edin. İşte o harflerin anlamları...

Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in ilgili yazısı şöyle; Bu primlerimizin, daha doğrusu hizmetlerimizin dökümünü artık E-Devlet sistemi üzerinden rahatça görebiliyoruz. Böylece sigortamız yapılmış mı, primlerimiz ödenmiş mi, bizim adımıza mı başkası adına mı yazılmış hepsini görebiliriz. Ancak primlerinizin geçerli olması için mutlaka fiili çalışmanız olmalı. Halk arasında 'hatır sigortası' denilen uygulamalar, yani çalışmadan bir yakınınızın işyerinde sigortalı gösterilme hali ileride başınıza iş açabilir.

İnternetten ya da E-Devlet'ten hizmet dökümünüze baktığınızda sigorta prim listenizde bazı harfler görüyorsanız ciddiye alın. Çünkü bu harfler emekliliğinizi ya da sigortanızı iptal ettirebilir.

Ayrıca burada gerçek maaşımızın SGK'ya bildirilip bildirilmediğini de rahatça kontrol edebiliriz. Bu dökümü incelerken karşınıza bazı harfler çıkabilir. İşte burada dikkatli olmanız gerekiyor.Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sahte sigortalı bildirimini engellemek için bazı kriterler çerçevesinde iş yerlerini sahte, şüpheli ve kontrollü olarak tanımlamaktadır. ​​Bu tanımlar

S (Sahte iş yeri)
Ş (Şüpheli iş yeri)
K (Kontrollü iş yeri)

harfleri ile kodlanmaktadır. Peki bu harfler ne anlama geliyor birlikte bakalım.​​​​​​​Hizmet dökümünde gördüğünüz 'Ş' harfi, sizi sigortalı bildiren iş yerinin şüpheli iş yeri kapsamında olduğu ve iş yeri hakkında denetim/inceleme yapılacağı anlamına gelir.. Bir işyerine 'Ş-Şüpheli' kodu konulduktan sonra, bu iş yeri hakkında denetim süreci başlatılır. Denetim, bu iş yerinden sahte sigortalı bildiriminde bulunup bulunulmadığının tespiti amacıyla yapılır.​​​​​​​Denetim sonuçlanıncaya kadar iş yerinin 'Ş' olan kodu değiştirilmez, denetim sonucuna göre, sahte sigortalı bildirimi yapıldığı tespit edilirse 'Ş' kodu, 'S' (sahte iş yeri) olarak değiştirilir ve bu iş yerinden yapılan sahte hizmet bildirimleri iptal edilir.

Herhangi bir sorun olmadığı anlaşılırsa 'Ş' kodu tamamen kaldırılır ve bu iş yerinden yapılan hizmet bildirimleri geçerli kabul edilir. Denetimin ne kadar sürede sonuçlanacağı konusunda kesin bir şey söylemek mümkün değildir.​​​​​​​Ancak denetim sonuçlanmadan da, bu iş yerinden bildirilen sigortalılar, yani hizmet dökümünde 'Ş' harfi bulunan sigortalılar emeklilik talebinde bulunabilir, hatta aylıkları da bağlanır.

Maaş kesilebilir

Ancak denetim sonucunda bildirilen hizmetlerin sahte olması nedeniyle iptal edilmesi sonucu emeklilik hakkını kaybedenlerin aylıkları kesilir ve yersiz ödenmiş olan aylıklar geri istenir.'Ş' harfi ile gösterilen iş yerlerinden adınıza yapılan bildirimler fiili çalışmanıza dayanıyorsa, endişe edilecek bir durum yoktur. Eğer bu harfleri görmüşseniz hemen panik olmaya gerek yok. En yakın SGK'ya giderek durumu öğrenebilir, inceleme sonucunu takip edebilirsiniz.

Önemli uyarı

● Bir iş yerinde fiilen çalışmadan kendinizi orada sigortalı göstermeyin. Bir yakınınızı da bu şekilde sigortalı göstermeyin.
● Fiili çalışmanın sigorta için şart olduğunu unutmayın.
● İş yeri sahibiyseniz kimseye 'hatır sigortası' yapmayın.
● Fiilen çalışmayan kimseleri iş yerinizde çalışıyormuş gibi bildirmeyin. Sonuçta primler silindiği gibi siz de ceza alırsınız.
● Piyasada sizi sigortalı yapmak vaadiyle dolaşan dolandırıcılara kanmayın. Bunlara paranızı kaptırmayın. Sık sık hizmet dökümünüzü inceleyip primlerinizi kontrol edin.