Microsoft Office 2007 Türkçe Word 2007'deki yenilikler

Excel, Word, Access, Power Point programlarıyla ilgili ipuçları ve bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3752
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Microsoft Office 2007 Türkçe Word 2007'deki yenilikler

Mesaj gönderen Kripteks® »

Microsoft Office Word 2007, yeni bir arabirimde belge olusturma ve biçimlendirmeyle ilgili kapsamlı bir dizi araç sunarak profesyonel görünümlü belgeler üretmenize yardımcı olur. Zengin gözden geçirme, yorum girme ve karsılastırma becerileri çalısma arkadaslarınızın geri bildirimlerini hızla toplamanıza ve yönetmenize yardımcı olur. Gelismis veri birlestirme özelligi, belgelerin is bilgilerinin önemli kaynaklarına baglı kalmasını saglar.
Profesyonel görünümlü belgeler olusturma

Office Word 2007, hiç olmadıgı kadar kolay biçimde çarpıcı belgeler olusturmak için düzenleme ve gözden geçirme araçları saglıyor.
Yazmaya daha uzun, biçimlendirmeye daha kısa zaman ayırma

Yeni, sonuca odaklı arabirim, kullanımı kolay ve düzenli bir görünümde, araçları gerek duydugunuzda sunuyor:

*
Önceden tanımlanmıs stiller, tablo biçimleri, liste biçimleri, grafik efektleri vb. galerilerinden seçim yaparak güçlü Word becerilerinden daha fazla yararlanın ve zamandan tasarruf edin.
*
Belgenize biçimlendirme uygularken Word varsayımları azaltır. Biçimlendirme seçimleri galerileri, bir degisikligi kesinlestirmeden önce belgenizdeki biçimlendirmenin görsel bir önizlemesini verir.

Önceden biçimlendirilmis ögeleri birkaç tıklatmayla ekleme

Office Word 2007, belgenize önceden biçimlendirilmis içerik eklemek için yapı tasları saglar:

*
Belirli bir sablon türünden olusturulmus bir belgede, örnegin bir raporda çalısırken, belgenizi daha dikkat çekici hale getirmek için önceden biçimlendirilmis kapak sayfaları, tanıtımlar, üstbilgiler ve altbilgiler galerilerinden seçim yapabilirsiniz.
*
Önceden tanımlanmıs içerigi özellestirmek isterseniz veya kurulusunuz yasal feragatname ya da müsteri irtibat bilgileri gibi içerik örneklerini sık sık kullanıyorsa, tek bir tıklatmayla galeriden seçebileceginiz kendi yapı taslarınızı olusturabilirsiniz.

Donanımlı grafiklerle daha verimli iletisim

Yeni grafik ve diyagram olusturma özellikleri arasında üç boyutlu sekiller, saydamlık, gölge düsürme ve diger efektler vardır.
Belgenize anında yeni bir görünüm uygulama

sirketiniz görünümünü güncellestirdiginde, siz de bunu hemen belgelerinize yansıtabilirsiniz. Hızlı Stiller'i ve Belge Temaları'nı kullanarak belgenizdeki tüm metinleri, tabloları, grafikleri tercih ettiginiz stil veya renk düzenine uyacak sekilde hemen degistirebilirsiniz.
Yazım hatalarından kolay korunma

Asagıda yazım denetiminin bazı yeni özellikleri verilmistir:

*
Yazım denetimi tüm 2007 Microsoft Office sistemi programlarında daha tutarlı bir hale getirilmistir. Bu degisiklikler arasında sunlar vardır:
o
Birçok yazım denetimi seçenegi artık geneldir. Office programlarından birinde bu seçeneklerden birini degistirirseniz, söz konusu seçenek tüm Office programları için de degisecektir..
o
Aynı özel sözlükleri paylasmanın yanı sıra tüm programlar aynı iletisim kutusunu kullanarak bunları yönetebilir. .
*
2007 Microsoft Office sistemi yazım denetiminde reform sonrası Fransızca sözlük de vardır. Microsoft Office 2003'te bu sözlük ayrıca yüklenmesi gereken bir eklentiydi. .
*
Bir dilin ilk kullanılısında bu dilin dıslama sözlügü otomatik olarak olusturulur. Dıslama sözlükleri yazım denetiminin kullanmaktan kaçındıgınız sözcüklere isaret koyması için zorlamanızı saglar. İstenmeyen veya stil kılavuzunuzla örtüsmeyen sözcüklerden kaçınmak için uygundur. .
*
Yazım denetimi baglama baglı bazı yazım hatalarını bulup isaretleyebilir. suna benzer bir hatalı yazım hiç yapmadınız mı? Yolculuga oda geldi. Office Word 2007 uygulamasında bu tür hataları bulma ve düzeltme hakkında bilgi edinmek içinBaglamsal yazım denetimi kullan seçenegini etkinlestirebilirsiniz. Belgenin yazım denetimi İngilizce, Almanca veya İspanyolca oldugunda bu seçenek kullanılabilir. .
*
Yazım ve dilbilgisi denetimini olusturdugunuz tek belge veya tüm belgeler için devre dısı bırakabilirsiniz.

Belgeleri güvenli bir sekilde paylasma

İs arkadaslarınıza girislerini eklemeleri için taslak belgenizi gönderdiginizde, Office Word 2007 gözden geçirmeleri ve yorumları toplamanızda ve yönetmenizde yardımcı olur. Belgeyi yayımlamaya hazır oldugunuzda, Office Word 2007 yayımlanmıs belgede çözümlenmemis gözden geçirme ve yorum kalmamasını saglamanıza yardımcı olur.
Belgenin iki sürümünü hızla karsılastırma

Office Word 2007, belgede yapılan degisikliklerin kolayca bulunmasını saglar. Belgeleri karsılastırdıgınızda ve birlestirdiginizde belgenin her iki sürümünü de görürsünüz; silinen, eklenen veya tasınan metin net olarak üçüncü bir sürümde belirtilir.
Belgelerde gizli meta verileri ve kisisel bilgileri bulma ve kaldırma

Baskalarıyla belgenizi paylasmadan önce gizli meta veriler, kisisel bilgiler veya belgede saklanmıs olabilecek içerigi denetlemek için Belge Denetleyicisi kullanabilirsiniz. Belge Denetleyicisi açıklamalar, sürümler, izlenen degisiklikler, mürekkep ek açıklamaları, belge özellikleri, belge yönetimi sunucu bilgileri, gizli metin, özel XML verileri, üstbilgi ve altbilgi bilgileri gibi bilgileri bulup kaldırabilir. Belge Denetleyicisi baskalarıyla paylastıgınız belgelerde gizli kisisel bilgilerinizin veya kurulusunuzun dagıtılmasını istemedigi gizli içerigin olmamasını saglamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, kurulusunuz Belge Denetleyicisi'ni ek türden gizli içerik için denetim eklemek üzere özellestirebilir.
Belgelerinize dijital imza veya imza satırı ekleme

Belgeye dijital imza ekleyerek kimlik dogrulaması, bütünlük ve belge kaynagı amacıyla teminat saglanmasına yardımcı olabilirsiniz. Office Word 2007 uygulamasında belgeye isterseniz görünmez bir dijital imza, isterseniz de dijital imzayla birlikte görünür bir sunum yakalamak için Microsoft Office İmza Satırı ekleyebilirsiniz.

Office belgelerinde imza satırlarını kullanarak dijital imzaları yakalama becerisi sözlesme veya diger anlasmalar gibi belgelerde kagıtsız imza isleminin kullanılmasını kuruluslarda olanaklı hale getiriyor. Kagıttaki imzadan farklı olarak, dijital imzalar tam olarak ne zaman imzalandıgı kaydını saglar ve imzanın ileride dogrulanmasına izin verir.
Word belgenizi PDF veya XPS belgesine dönüstürme

Office Word 2007 dosyanızın su biçimlerde verilmesini saglar:

*
Tasınabilir Belge Biçimi (PDF) PDF, belge biçimini koruyan ve dosyanın paylasılmasını saglayan sabit düzenli elektronik dosyadır. PDF biçimi, dosya çevrimiçi görüntülendiginde veya yazdırıldıgında tam olarak niyet ettiginiz biçimi korumasını, dosyadaki verilerin kolayca degistirilmemesini saglar. PDF biçimi ticari yazdırma yöntemleri kullanılarak üretilecek belgeler için de uygundur.
*
XML Kagıt Belirtimi (XPS) XPS, belge biçimini koruyan ve dosyanın paylasılmasını saglayan elektronik dosyadır. XPS biçimi, dosya çevrimiçi görüntülendiginde veya yazdırıldıgında tam olarak niyet ettiginiz biçimi korumasını, dosyadaki verilerin kolayca degistirilmemesini saglar.

Katıstırılmıs makrolar içeren belgeleri hemen algılama

Office Word 2007, makro içerebilen belgeler için farklı bir dosya biçimi (.docm) kullanır; bu nedenle bir dosyanın katıstırılmıs makro çalıstırıp çalıstıramayacagını anında söyleyebilirsiniz.
Belgenin son halini degisiklerden koruma

Belgenin son halini baskalarıyla paylasmadan önce, belgeyi salt okunur hale getirmek ve belgenin son halini paylastıgınız kisilerle iletisim saglamak için Son Olarak İsaretle komutunu kullanabilirsiniz. Belge son olarak isaretlendiginde yazma, düzenleme komutları ve düzeltme isaretleri devre dısı kalır; belgeyi gören kisiler istemeden belgede degisiklik yapamaz. Son Olarak İsaretle komutu güvenlik özelligi degildir. Son Olarak İsaretle özelligi kapatılarak son olarak isaretlenmis belgeyi herkes düzenleyebilir.
Belgeler için gelismis özellikler

Artık bilgisayarlar ve dosyalar birbirlerine baglı oldugunda, belgeleri çesitli platformlardan ince, saglam ve destekleyici dosyalar halinde depolamak için her zamankinden daha çok bedel ödeniyor. Bu gereksinimi karsılamak için Microsoft Office sistemi, XML destegindeki gelisiminde yeni bir asamaya geldi. Yeni XML tabanlı dosya biçimi Office Word 2007 dosyalarının daha küçük, daha dayanıklı ve bilgi sistemleriyle ve dıs veri kaynaklarıyla derinden bütünlesmis olmasını saglar.
Dosya boyutlarını küçültme ve bozulma kurtarmayı gelistirme

Yeni Word XML biçimi sıkıstırılmıs, kesimlere ayrılmıs dosya biçimidir ve dosya boyutunu önemli ölçüde küçültüp, hasarlı ve bozuk dosyaların kolayca kurtarılmasına yardımcı olur.
Belgelerinizi is bilgilerine baglama

İsinizde, önemli is verileriyle iletisim kuran belgeler olusturursunuz. Bu iletisim sürecini otomatiklestirerek hata riskini azaltabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Yeni belge denetimlerini ve arka uç sistemlerinize baglanmak üzere veri baglama özelligini kullanarak, kendi kendini güncellestiren dinamik akıllı belgeler olusturun.
Belge Bilgileri Paneli'ndeki belge özelliklerini yönetme

Belge Bilgileri Paneli, Word belgesiyle çalıstıgınız sırada belge özelliklerini görüntülemenizi ve düzenlemenizi kolaylastırır. Belge Bilgileri Paneli Word belgenizin en üstünde görüntülenir. Hem standart Microsoft Office belgesi özelliklerini, hem de belge yönetim sunucusuna kaydedilmis dosyaların özelliklerini görüntüleyip düzenlemek için Belge Bilgileri Paneli'ni kullanabilirsiniz. Belge özelliklerini sunucu belgesini düzenlemek için Belge Bilgileri Paneli'ni kullanıyorsanız güncellestirilen özellikler dogrudan sunucuya kaydedilir.

Örnegin, belgelerin düzenlenme durumunu izleyen bir sunucunuz olabilir. Belgede son düzeltmeleri yaptıgınızda, belgenizin düzenlenme durumunu Taslak'tan Son'a dönüstürmek için Belge Bilgileri Panelini açın. Belgeyi sunucuya geri kaydettiginizde, düzenlenme durumundaki degisiklik sunucuda güncellestirilecektir.

Belge sablonlarını Microsoft Windows SharePoint Services 3.0 sunucusundaki bir kitaplıkta depoluyorsanız, kitaplık sablonlar hakkında bilgileri saklayan özel özellikler içeriyor olabilir. Örnegin, kurulusunuz için, Kategori özelligini doldurarak kitaplıktaki belgeleri kategorilere ayırmanız gerekebilir. Belge Bilgileri Panelini kullanarak bu tür özellikleri dogrudan Word ortamında düzenleyebilirsiniz
Bilgisayar sorunlarından kurtarma

2007 Microsoft Office sistemi uygulaması, Office Word 2007 uygulamasında sorun oldugunda çalısmanızı kurtarmak için gelismis araçlar saglar.
Office Diagnostics

Microsoft Office Diagnostics bilgisayarınızın neden çöktügünü kesfeden bir dizi teshis testidir. Teshis testleri bazı sorunları dogrudan çözerken diger sorunları da çözmeniz için yol gösterebilir. Microsoft Office Diagnostics su Microsoft Office 2003 özelliklerinin yerine geçmistir: Algılama ve Onarma, Microsoft Office Uygulama Kurtarma.
Program kurtarma

Office Word 2007 uygulaması, program anormal kapandıgında isi kaybetmekten korunmaya yardımcı olacak beceriler gelistirmistir. Olası her kosulda, yeniden baslatıldıktan sonra program durumlarının bazı yönlerini Word kurtarmaya çalısır.

Örnegin, aynı anda birçok dosyayla çalısıyor olabilirsiniz. Her dosya farklı bir pencerede belirli veriler görünür olarak açıktır. Word çöker. Word'ü yeniden baslattıgınızda dosyaları açıp, pencereleri de Word çökmeden önceki sekliyle geri yükler.


Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1467
Kayıt: 15 Mar 2006, 16:40

Mesaj gönderen drog_1 »

tesekürler...
Cevapla