IPTV taşları yerinden oynatacak !

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

IPTV taşları yerinden oynatacak !

Mesaj gönderen uçs » 17 Ağu 2007, 02:31

AirTies gelistirdigi “sır” icatla tasları yerinden oynatmaya hazırlanıyor.

Türk Telekom'un (TT) internet ürünlerindeki stratejik ortagı AirTies, baslattıgı yurtdısı atagının yanı sıra gelistirdigi yeni bulusla da sektörde yeni bir çıgır açmaya hazırlanıyor.

AirTies Yönetim Kurulu Baskanı Bülent Çelebi, Internet Protocol Television (IPTV) teknolojisi üzerine yaptıkları çalısmaya deginerek "Bulusumuz için patent basvurusunda bulunduk. Sektördeki tasları yerinden oynatacagız" dedi. AirTies'i 2008'de halka arza hazır hale getireceklerini belirten Çelebi, patent alırlarsa halka arzda büyük bir ivme kazanacaklarını söyledi. İnternetten TV izleme servisi IPTV'nin dünyada hızla büyüyen bir pazar oldugunu vurgulayan Çelebi, önümüzdeki 3-4 yılda IPTV pazarının yıllık 10 milyar dolarlık bir büyüklüge ulasacagını vurguladı.

Rusya pazarına girecek

Çelebi, "su an dünya çapında bulusumuz için patent alma asamasındayız. IPTV'de bir çözüm ürettik. Ürünü piyasaya sürdügümüzde büyük bir patlama olacak. Bu teknoloji dünya çapında büyük bir noktaya gelmis olacak. Bizim firma ve marka degerimiz de çok yükselecek. Bunu da 2008'de yapmıs oluruz" dedi. Yurtdısında da lider olmak istediklerini kaydeden Çelebi, "Almanya'da birkaç operatörle görüsmelerimiz sürüyor. Rusya pazarına girecegiz. Önümüzdeki bir ay içinde ürünlerimizi Rusça diline çevirmis olacagız. Rusya'ya da yakında çok ciddi sekilde gidecegiz. Büyük bir operatörle ürün gelistirmede isbirligini yapıyoruz.

Bunu daha önce hiç yapmamıstık. IPTV konusunda birlikte çalısıyoruz. Özelliklerini gelistiriyoruz. Prototipler eylülde denenecek. Ekimde ürünü piyasaya sürecegiz" diye konustu. Rusya'da 2008'de 20 milyon dolarlık satıs yapmayı hedeflediklerini söyleyen Çelebi, Türkiye'ye yakın ülkelerde pazar lideri olmak için çalısacaklarını vurguladı.

Japonya'dan da teklif var

Çelebi, Türkiye'yi ilk etapta deneme piyasası olarak düsündüklerini belirterek "Türkiye pazarında lider olmayı planlamıstık. Yüzde 25 pazar payına sahip olunca pazar lideri olursun zaten. Ama yüzde 60 pazar payına sahip olacagımızı hiç düsünmemistik. Ayrıca Türkiye'de ADSL pazarının bu kadar büyüyecegini de tahmin etmemistik. Türkiye su an dünyada ADSL pazarında yeni abone sayısında ilk 10'da. Son birkaç yıldır dünya çapında en hızlı büyüyen IT piyasalarından biri Türkiye" dedi.

Orta vadede 5 yıl sonra 500 milyon doların üzerinde satıs yapan, EMEA (Avrupa, Ortadogu ve Afrika) Bölgesi'nde lider ve halka açık bir sirket olmayı hedeflediklerini kaydeden Çelebi, 2008'den itibaren Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Mısır, Polonya ve Ukrayna'ya girmek için çalısmalarını sürdürdüklerini söyledi. Çelebi, "IT sektöründe dünyada en hızlı büyüyen 10 ülkenin 8'i Türkiye'nin etrafında. Bu da çok güzel bir fırsat" dedi. Yurtdısında firma da satın alabileceklerini belirten Çelebi söyle devam etti: "Yurtdısından sürekli teklif geliyor. Kimi ortaklık, kimi de stratejik ortaklık teklif ediyor. AB, ABD ve Japonya menseli firmalar bunlar."

AirTies'in yıl sonu ciro tahmininin 44 milyon dolar oldugunu belirten Çelebi, "Bunun 35 milyonu Türkiye'den, 9 milyonu ise yurtdısından bekleniyor. 2008'de ise toplam cironun 99 milyona çıkmasını bekliyoruz" dedi.

Yılın Endeavor girisimcisi

Bu yıl Endeavor Girisimcisi seçilen AirTies Yönetim Kurulu Baskanı Bülent Çelebi, Endeavor ile prestijlerinin ciddi sekilde arttıgını belirterek "ABD'nin en büyük is dergilerinden ING'den bir editör bizimle 3 gün röportaj yaptı ve 4-5 sayfa ayırdı. ING 500'ün zirvesi için bizi konusmacı olarak davet ettiler. Endeavor hem potansiyel yatırımcılarla tanıstırma imkânı saglıyor hem de tanıtımını artırıyor. Endeavor markasıyla kartvizitiyle gitmis oluyoruz, kapılar çok daha çabuk açılıyor" dedi.

ALINTIDIRCevapla