Kağıt pil geliyor!!!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Re@lite
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 548
Kayıt: 28 Oca 2007, 22:24

Kağıt pil geliyor!!!

Mesaj gönderen Re@lite » 15 Ağu 2007, 01:30

Resim

Bilim insanları, uzaktan bakıldıgında sadece bir kagıt parçasına benzeyen bir pil gelistiriyor. Kagıt pil, üç yıl içinde satısa sunulabilecek

LONDRA - Son yıllarda tüm elektronik araçlar görülen küçülme, güç kaynaklarında yani pillerde gelistirilmiyordu. Ancak ABD’li bilim insanları, yeni arastırmalarıyla buna son vermeye hazırlanıyor.

Kagıdı küçük bir karbon tüpün içine koyan arastırmacılar, kagıtta enerji saklanmasını sagladılar.

Fakat her pil gibi, kagıtta da bir elektrik ileticisine gereksinim duyulunca, arastırmacılar mekanizmanın harekete geçebilmesi için, insan kanı, teri veya idrarının ise yarayabilecegini kesfettiler.

Gelistirilen ince ve küçük bir pil, digerlerine göre daha esnek bir yapıda. Arastırmayı yürüten uzmanlardan Doktor Robert Linhardt, kagıt pilin baska alanlarda ve farklı ortamlarda da kullanılabilecegini söylüyor.

Pilin esnek görünmesinin yanında asıl avantajının, çok farklı sıcaklıklarda da kullanılabilmesi oldugunu belirten Doktor Linhardt, “Cihazı, son derece sert iklim kosullarında da kullanmamıza olanak saglıyor. Gerçekten onu uzayda da kullanabiliriz, çölde de, kutuplarda da...” dedi.

Arastırmacılar kagıt pille çalısan ürünlerin üç yıl içinde satısa sunulmasını bekliyor. Kagıt pilin, kalp atıslarını düzenleyen cihazlarda dahi kullanılabilecegi belirtiliyor.Kullanıcı avatarı
By_KaaN
Byte1
Byte1
Mesajlar: 41
Kayıt: 18 Haz 2007, 12:31
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen By_KaaN » 15 Ağu 2007, 20:27

Dünya Degisiyor :? Daha Kmbilir Neler Çıkıcak

Cevapla