Ruhları Köleleşmiş Liderler

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5941
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Ruhları Köleleşmiş Liderler

Mesaj gönderen trwe » 01 Ara 2013, 00:30

Toplumlarını köleleştiren köle ruhlu liderler
-----------------------------------------------------------------------------
Günümüzde insanlar tek tek değil, topluca köleleştiriliyor. Tabiri caizse, dünyada gönüllü bir kölelik egemen olmuş durumdadır. “Gönüllü kölelik olur mu?” demeyiniz, bal gibi oluyor. Zaten asıl kölelik de budur. Zorla, bedenen bir insan köleleştirilebilir, ama o insan gönül olarak özgür kalabilir. Tarihte özgürlük mücadelesini yalnızca bu tip köleler vermişlerdir. Gönüllü köleler ise, şartlar müsait olduğu halde, böyle bir mücadeleye kalkmamış, hatta özgürlükleri için mücadele edenlere destek vermemiş, tam aksine karşılarına çıktıkları bile olmuştur.

Özgür ruhlu insanlar, şartlar ne kadar kötü olursa olsun, gönüllü olarak asla köleleştirilemezler. Bunu, tarihten bir örnekle anlatmaya çalışalım. Moğollar, Anadolu’yu çekirge sürüsü gibi istilâ ettiler. Taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmıyorlardı. Böyle bir ortamda, özgür ruhlu bir Anadolu ereni, Moğol komutanına hiç çekinmeden ve korkmadan ağır sözler söyledi. Komutanın yanından ayrıldıktan sonra, arkadaşlarından biri Anadolu erenine sorar: “Bu katil, gaddar ve acımasız komutana nasıl böyle konuştun, beni cezalandırır diye korkmadın mı?” Anadolu ereni, bunu diyene sordu: “Bu komutan bana ne yapabilirdi?” Arkadaşı, “En hafif ceza olarak sizi sürgün edebilirdi” dedi. Anadolu ereni şu cevabı verdi: “O, benim için seyahat olurdu.” Karşılıklı konuşma şöyle devam etti: “Sizi hapse atardı.” “ O da benim için inzivaya çekilmek olurdu.” “Allah korusun, sizi öldürebilirdi de.” “Öldürmek mi? O da benim arzuladığım şehitliğe kavuşmak olurdu.” İşte Anadolu halkı, bu ruhla yaşadığı için hiçbir zaman köleleştirilmemiştir. Köleleşmektense, özgür olarak ölmeyi tercih etmiştir

Ne yazık ki, bugün aynı şeyi söyleyemiyoruz. Çünkü ülkemizde de birçok kişi, gönüllü köleliği kabullenmiştir. Bu kişiler, güçsüz olduklarını, güç elde etmek için mecbur böyle davrandıklarını söylüyorlar. Buna “zilletle izzete varma hayali” derler. Gerçekten bu, tam bir hayaldir. Zira hiçbir zaman zilletle izzete varıldığı görülmemiştir. Zillet yolunun sonu, mutlaka daha büyük zillettir. Özellikle liderlerin bu yolu seçmesi, toplumlar için büyük bir felâkettir. Maalesef, İslâm coğrafyasında böylesi liderler, ziyadesiyle vardır. Bundan dolayı şar Mütenebbi şöyle demiştir: “Tüm insanların liderleri kendilerinden oluğu halde, Müslümanların liderleri yabancı kölelerdir.” Şair Mütenebbi’nin sözünde şaşılacak bir taraf yoktur.

Çünkü köle ruhlu insanlar, lider de olabilirler. Öyle liderler, bağımsız ülkeleri bağımlı hale getirir, toplumlarını da köleleştirirler. Bunu, devletlerini, ulus-ötesi şirketlerin egemenliği altına sokarak gerçekleştiren liderlere bakınız, yaptıklarından ne kadar da memnundurlar. Yaptıklarını övünç ve iftiharla anlatmıyorlar mı? Frantz Fanon, “Dünya Lânetlileri” adlı eserinde bu tip liderler ve yöneticiler için “beyaz zenciler” kavramını kullanıyor. Fanon diyor ki: “Eski kolonilerin yönetim kademelerinde bulunan bazı kişiler, bağımsız olduktan sonra da köle gibi davranmayı sürdürüyorlar. Onun için bu kişiler, beyazdan çok beyaz zencilerdir.” İslâm toplumları, ne çekmişse, Fanon’un sözünü ettiği beyaz zencilerden çekmiştir. Köleleşen bu beyaz zenciler, Müslümanları dininden, kültür ve medeniyetinden uzaklaştırmak için ellerinden geleni ardına koymuyorlar.

Bunu yapanlar, bilerek veya bilmeyerek Müslümanları köleleştirmeye sürüklüyorlar. Bu işin başını da milli olması gereken, fakat gayri milli hareket eden medya çekmektedir. Gayri milli medya, yalan-yanlış haber ve yorumlarla, milletimize köleliği ‘özgürlük’, köle ruhlu liderleri de ‘büyük lider’ olarak sunuyor. Bu öldürücü yalana aldanmamak için milli medyayı takip etmek, özgür ruhlu insanlarla bir ve beraber olmak kaçınılmazdır.


Yazar:Mustafa Hilmi Yıldırım


Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :oops: :) :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla