Xerox'tan "Çevreci" kağıt

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Xerox'tan "Çevreci" kağıt

Mesaj gönderen Kripteks® » 14 Ağu 2007, 21:10

Resim


Xerox'un, dijital baskı ve kopyalama sistemlerinde kullanılabilecek mekanik fiber kagıt ürettigi ve bu ürünün agaç tüketimini yarı yarıya azaltabilecegi bildirildi.

Xerox'tan yapılan yazılı açıklamada, dijital baskı ve kopyalama makinelerinde kullanılmak üzere gelistirilen ve agaç tüketimini yarı yarıya azaltacak bu kagıda ''Yüksek Randımanlı Kagıt'' (High Yield Business Paper) adı verildigi, yeni kagıdın mevcut tüm Xerox dijital baskı ve kopyalama makinelerinde test edildigi ve Xerox ürünleri ile sorunsuz kullanılabilecegi kaydedildi.

Açıklamada, daha az agaçla daha fazla kagıt elde etmeyi saglayan yeni mekanik fiber kagıdın üretiminde, fosil yakıt yerine hidroelektrik enerji kullanılarak sera gazı emisyonunun da yüzde 75 azaltıldıgı kaydedildi.

Gelistirilen teknoloji ile geleneksel ofset gazete kagıdının dijital baskı makinelerinde kullanımının da mümkün hale gelecegi ifade edilen açıklamada, Xerox'un bu kagıt üretim yöntemi ile ilgili patent basvurusunda bulundugu belirtildi.

Yeni kagıdın, yarı yarıya daha az agaç ve daha az su ve kimyasal madde kullanılarak üretildigi, üretildigi fabrikada fosil yakıtlar yerine hidroelektrik enerji kullanıldıgı, böylece kagıt üretiminde ortaya çıkan sera gazı emisyon oranının da yüzde 75 düsürüldügü belirtilerek, bu yöntemle üretilen kagıdın, geleneksel kagıtlara göre daha hafif olmasının, postalama ve gönderim maliyetlerinde de tasarruf imkanı saglayacagı belirtildi.

Gelistirilen yeni ürünün, dijital baskı ve kopyalama makinelerinde güvenle kullanılabilecek türünün ilk ve tek ekolojik kagıdı olarak tanımlandıgı belirtildi.

AĞAÇ PARÇALARINDAN YÜZDE 90'IN ÜZERİNDE KULLANIM ORANI

Geleneksel kagıt hamuru üretiminde agaç kütüklerinin, su ve kimyasal bir karısımın kullanıldıgı kimyasal yogurma sürecinden geçerek agaç liflerinin ayrıstırıldıgı, ayrıstırılan agaç liflerinin üzerinin selüloz ile kaplandıgı, isleme giren her agaç parçasının yaklasık yüzde 45'inin kagıt haline geldigi, geride kalan ahsap kimyasallarının ise islem esnasında enerji olusturmak için yakıldıgı kaydedildi.

''Yüksek Randımanlı Kagıt''ın ise mekanik bir yogurma sürecinden sonra üretildigi, yeni bir yaklasımla gelistirilen agaç kimyasallarının, islem esnasında kagıt yapıcı liflerden ayrılmadıgı için bu yöntemin her agaçtan 2 kat daha fazla kagıt üretilmesini sagladıgı, yani agaç parçalarından yüzde 90'ın üzerinde kullanım oranı yakalandıgı belirtildi.

Açıklamada, Xerox arastırmacılarının mekanik kagıt üretimi ile ilgili ilk deneylerini 20 yıl önce gerçeklestirdikleri, o günden bu yana kagıt üretimi için farklı bir yöntem bulmaya ve agaç tüketimini azaltmaya yönelik alternatif bir yol aradıkları kaydedildi.

ARsİV KULLANIMI İÇİN ELVERİsLİ DEĞİL

Açıklamada, mekanik fiber kagıdın ekolojik faydalarının yanı sıra halen kullanılan standart 75 gramlık kagıttan daha az agırlık tasıdıgı, yaklasık 67 gram agırlıgında olan ''Yüksek Randımanlı Kagıt''ın her kilosunda yaklasık yüzde 10 daha fazla yaprak bulundugu belirtildi.

Yeni mekanik fiber kagıdın, fatura ve ekstre baskıları için de ideal oldugu, hafif olmasından dolayı dogrudan pazarlama yapan sirketlerin gönderim maliyetlerini de azaltacagı kaydedildi.

Gazete kagıdında oldugu gibi yeni gelistirilen mekanik kagıdın da, arsiv nitelikli kullanım için elverisli olmadıgı belirtilerek, yumusak renk tonuyla yüzde 84 parlaklık oranına sahip yeni kagıdın, arsiv ömrü gerektirmeyen dokümanların her ısık ortamında kolayca okunabilmesini sagladıgı ifade edildi.

Verilen bilgiye göre, ABD'de Agustos ayı basında satısa sunulan yeni mekanik fiber kagıdın, müsterilerden talep gelmesi halinde Türkiye'de de tüketicilere sunulması planlanıyor.
Tabular YıkılmazKullanıcı avatarı
Re@lite
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 548
Kayıt: 28 Oca 2007, 22:24

Re: Xerox'tan "Çevreci" kağıt

Mesaj gönderen Re@lite » 14 Ağu 2007, 21:37

güzel haber

Kullanıcı avatarı
N2O
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1197
Kayıt: 08 Nis 2007, 17:41
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen N2O » 14 Ağu 2007, 22:32

no-ot kaat :D hahaha
Arzulanandan ziyade arzu etmeye aşığız...

Cevapla