Hava Kirliliğini Etkileyen Faktörler

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5925
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Hava Kirliliğini Etkileyen Faktörler

Mesaj gönderen trwe » 24 Kas 2013, 07:07

Hava Kirliliğini Etkileyen Faktörler
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Meteorolojik Faktörler: Sıcaklık, rüzgâr, yağış, basınç, nem gibi parametrelerdir. Bu parametreler hava kirliliğinin yoğunluğunu tek tek etkileyebileceği gibi birlikte de etkileyebilmektedirler. Atmosferin alt kesimler ile üst kesimleri arasında sıcaklık farkı az ise ( Kararlı hava kütlesi) aşağı doğru bir çökme, sıcaklık fazla ise ( Kararsız hava kütlesi) yukarı doğru bir hareket oluşur. Bu durum havaya katılan kirleticilerin dağılması ve başka alanlara ulaşması açısından önemlidir.


Rüzgârın hızı ve yönü hava kirliliğinin yoğunluğu açısından önemlidir. Nötr nem oranı (SO2) Kükürt oksidin, sülfürik aside ( H2 SO4) dönüşmesinde belirleyici olmaktadır.


Havaya katılan kirleticilerin dağılımı ve başka alanlara nakli klimatik koşulların etkisi altındadır. Bu etki ise rüzgârlar ve ısı terselmesi ile belirginleşir. Bir alan üzerinde biriken kirleticilerin dağılması için en az 5 m/sn. ve üstü rüzgârlar olması gerekmektedir. Rüzgârsızlık havadaki kirletici konsantrasyonunu artırmaktadır.


Rellef özelliği bakımından etrafı kapalı bir depresyon görünümünde olan İç Anadolu Bölgesi’nin üzerine kış mevsiminde oluşan ısı terselmesi ( Zeminin, üzerindeki havaya nispetle aşırı soğuması ) olayı alt tabakaları havanın belirli bir seviyede hapsolmasına yol açmaktadır. Bu negatif etkisini özellikle büyük bir metropolitan merkez olan Ankara üzerinde göstermektedir. (Sungur K.)

Konum ve Topografik Yapı:

Hakim rüzgarlara açık olmayan alanlar üzerinde yeterince hava hareketleri olmayacağından, hava kirlenmesi artar.

Oluşan emisyonların hava kirliliğine olan etkisi, Ankara’da olduğu gibi, olumsuz topografik ve meteorolojik koşulları nedeniyle çoğu kez daha da artmaktadır.( Durmaz, Doğu, Ercan, Sivrioğlu 1993)

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla