Hava Kirliliği, Hava Kirliliği

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5916
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Hava Kirliliği, Hava Kirliliği

Mesaj gönderen trwe » 24 Kas 2013, 07:02

Hava Kirliliği, Hava Kirliliğinde Kullanılan Ulusal Ve Uluslararası Değerler
------------------------------------------------------------------------------------------------
Hava kirliliği, kişilerce veya kurumlarca farklı şekillerde tanımlanmıştır.

Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi tarafından hazırlanan raporda;

—Hava Kirliliği, “ Havanın doğal yapısında bulunan esas maddelerin yüzde miktarlarının değişmesi veya yapısına yabancı maddelerin girmesi sonucu insan sağlığını ve huzurunu bozan hayvan, bitki ve eşyaya zarar verecek derecede kirlenmiş olan havadır.” Şeklinde tanımlanmaktadır.( Hava Kirliliğine Genel Bakış)

—Hava Kirliliği, “ Bina dışı açık havada bir veya daha fazla türden kirleticinin insan, bitki ve hayvan yaşamına; ticari veya kişisel eşyalara ve yaşamaktan zevk duyulabilecek bir çevre kalitesine zarar veren miktarda belli bir sürenin üstünde bulunmasıdır.” ( Müezzinoğlu 2003 ). Tozlar, tütsü, gaz, sis, koku, duman veya buharlar gibi dış atmosferde bulunan bir veya daha fazla kirletici hava kirliliğine neden olmaktadır.

—Hava Kirliliği; “ Havanın normal bileşiminde bulunmayan veya bulunsa da miktarı değişerek kirletici halini alan gazlar veya partiküller maddelerin atmosfere katılmasıyla ortaya çıkan bir durumdur.” ( Sungur ve Görençgil 1997) ve bu etkilerin ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla ve Çevre Kanunu hükümleri gereğince çıkarılmıştır. Bu yönetmelik ayrıca hava kalitesi sınır değerleri, hedef sınır değerleri, özel koruma alanlarında bazı hava kirleticileri için özel sınır değerler gibi hava kirliliği ile ilgili bilgileri kapsamaktadır.

Havadaki kirleticiler açısından değerlendirilmesi gereken önemli bir konu da kirleticiler için kabul edilen sınır değerlerdir.

Uzun Vadeli Sınır Değer ; Yıl boyunca yapılan ölçümler sonucunda elde edilen değerlerin aritmetik ortalaması olan ve aşılmaması gereken değerdir.

Kısa Vadeli Sınır Değer ; Günlük ölçümler sonucunda elde edilen değerlerin ortalaması olup, aşılmaması gereken sınır değerlerdir.

Kış Sezonu Ortalaması Sınır Değerleri; Kış aylarında binaların ısıtılmasıyla ortaya çıkabilen hava kirlenmelerine yol açan hava kirleticiler için Ekim-Mart ayları arasında yerleşim bölgelerinde yapılan ölçümlerin ortalamalarının aşmaması gereken UVS ( Aritmetik Ortalama ) değerleridir.

Bir de daha temiz hava kalitelerine ulaşmak için sınır değerleri daha alt sınır değerlere düşürerek hedef sınır değerler yönetmelikte Kükürt Dioksit ve Partikül maddeler için verilmiştir.

Türkiye’de tüm yatırımlarda hedef sınır değerleri olan yıllık ortalama 60mg/ m3 SO2 ve PM10 sınırları kullanılmalıdır. Çünkü ne Türkiye’de ne de dünyanın herhangi bir yerinde 300-400 mg/ m3 gibi SO2 ve PM10 sınırlarıyla hava kalitesini korumak mümkün değildir.

Ülkemizde yürürlükte olan yönetmeliğe göre sınır değerler Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) değerlerine göre oldukça yüksektir. Örneğin; SO2 uzun vadeli sınır değerleri ülkemizde 150, ABD’de 30, Avrupa’da ise 50 mg/ m3 tür.

Tablo:İncelenen kirleticilerin uzun vadeli (UVS)) ve kısa vadeli (KVS) sınır Değerleri (µg/m³)
Resim
Not:Parantez içindeki rakamlar referans maksimum saatlik sınır değerleridir.

Isınmadan kaynaklanan hava kirliliğinin nedeni ise ısınmada düşük kaliteli yakıtların kullanımı, yanlış yakma teknikleri ve kullanılan kazanların işletme bakımlarının düzenli olarak yapılmamasıdır.

Motorlu Taşıtlardan Kaynaklanan Hava Kirliliği:

Motorlu taşıt sayısının hızla artması ve motorlardan kaynaklanan egzoz kirliliği de önemli bir sorun olmaktadır. Tüm karbonmonoksit (CO) emisyonlarının %70-90’ından, Azot oksit (NO) emisyonlarının %40-70’inden, Hidro karbon (HC) emisyonlarının yaklaşık %50’sinden ve şehir bazında kurşun emisyonlarının %100’ünden özellikle motorlu taşıtlar sorumludur. ( Yaşar, S.ve Şefik H 2003) Bu emisyonların zararları yakıtın tam yanmaması sonucunda ortaya çıkar.

Endüstri Tesislerinin Yakıt Kullanımından Kaynaklanan Hava Kirliliği:

Sanayi ve çevre arasında çok yönlü bir ilişki olup gerekli önlemler alınmadığı ve uygun teknolojiler kullanılmadığı taktirde çevre ve toplum üzerinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkar ve çevrenin hızla kirlenmesine neden olur.


Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla