Dreamweaver Ayarları ve Türkçe Karakter Sorunu

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5916
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Dreamweaver Ayarları ve Türkçe Karakter Sorunu

Mesaj gönderen trwe » 16 Kas 2013, 18:42

Dreamweaver Ayarları ve Türkçe Karakter Sorunu
-------------------------------------------------------------------------------
Yeni bir sayfa açın. Bunu yapmak için File menüsünden New'a tıklamanız yeterli olacaktır.Ya da klavyeden kısayol olarak Ctrl+N tuşlarına basmanızda sizin için daha kısa bir yol olur.Öncelikle açtığımız bu sayfanın genel özelliklerini belirleyelim.

Bu özelliklere ulaşmak için Modify>Page Properties ' tıklamanız ya da farenizin sağ butonuna tıklayıp yine Page Properties seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.Genel özellikten kastettiğim ise sayfamızın ; Title , Background Resmi , Bacground rengi, Yazı rengi , link rengi , ziyaret edilen linklerin rengi , aktif olan linklerin rengi , Left Margin (Sol hizalama boşluğu), Top Margin (Üst hizalama boşluğu) ve bunların genişlik ve yükseklikleri ve Encoding yani dil seçimi gibi nitelikleri belirlemeliyiz.Burada hazırlayacağınız sayfanın Title (Başlık) ve diğer özelliklerini sizi zevkinize bırakıp Dreamweaver'da sıkça karşılaşılan Türkçe karakter sorununa değinmek istiyorum.Türkçe karakter sorununu halletmeniz için öncelikle şu dosyaları download (www.google.com'da aratınız.) etmeniz gerekmektedir.

Bu sıkıştırılmış iki dosyayı C:/Program Files/Macromedia/Dreamweaver 4/Configuration/Encodings klasörüne açmanız gerekmektedir yada kopyalamanız.Daha sonra Dreamweaver'in bu dosyaları görmesi,tanıması için Dreamweaver kapatıp yeniden açın.Page Properties menüsünden Document Encoding yazan bölümden Iso Latin 5 (Windows - 1254) seçeneğini seçin ve Ok butonuna tıkladıktan sonra artık Türkçe karakterleri dilediğiniz gibi özgürce kullanabilirsiniz.

Resim

Önemli :

Telaşa kapıldığınız bir nokta olacaktır , Türkçe karakterleri dreamweaver içinde göremiyorsanız,ki büyük ihtimalle göremeyeceksiniz,hiç telaşa kapılmayın browserınızda ya da F12'ye basarak iexplorer vaya netscape browserınızda mutlaka göreceksiniz. İsterseniz deneyiniz....

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla