Winrar Crc yada parola Sorunu ve Çözümleri

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2
Mesajlar: 6147
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Winrar Crc yada parola Sorunu ve Çözümleri

Mesaj gönderen trwe » 11 Kas 2013, 21:55

Winrar Crc yada parola Sorunu ve Çözümleri
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Winrar günümüzde en çok kullanılan dosya sıkıştırma programlarından biridir.Ancak Winrardada bazı hatalar karşımıza çıkar bazen bu durumlar can sıkar.

Winrarda karşımıza en çok çıkacak hatalardan biri CRC (Cyclic Redundancy Check) hatasıdır.

CRC Hatası nedir? Nasıl oluşur?

1 - Heşeyden önce iş bilgisayarınızda başlar, eğer bilgisayarınızda virüs varsa veri kayıpları yaşarsınız, yada bilgisayarınızda olan dosyalar bozulur, o nedenle antivirüs ve güncel işletim sistemi şart.

2 - Bir dosya indirirken net bağlantısının kesilmeside çok nadir olsada crcye sebebiyet verir, o nedenle dosya indirirken bağlantınızı kesmemeye özen gösteriniz.

3 - Sürekli crc hataları alıyorsanız bunun 2 önemli faktörü var

a- Ya sabit diskinizin miladı dolmuş ki bunuda bazı programlar ile check ederek anlayabilirsiniz.

b- Servis sağlayıcınız yani size internet veren şirketin hatlarında sorun var demektir bu geçicide olabilir daimide olabilir.Bunu anlamanın en basit yolu aynı evde farklı 2 bilgisayarda hata veren dosyaları indirerek test etmek olur.Eğer böyle bir sorun yaşarsanız spliter,kablolalar gibi bileşenleri değiştirmek gerekir sorun hala devam ederse servis sağlayıcınız ile görüşerek data akltarımlarında veri kayıpları yaşadığınızı bildirmeniz gerekir.

4 - Crc hatası net bağlantısı haricinde donanımlarınızda oluşan sorunlardanda olabilir bu ram olur hdd olur.Bunu ancak siz anlayabili siz müdehale edebilirsiniz.

5 - Crc hatalarında yanlış parola ibaresi çıkar bu sizi aldatmasın yanlış parola gibi durumlarda dosya hiç bir şekilde açılmaz, ancak crc hatası çeviren çoklu partlara dikkat edin part 1,2 çıkar 3 te crc yanlış parola hatası verir.Bu gibi durumlarda hata crcdir zira parola yanlış olsa ilk ekran parola hatasını görürsünüz. 1. Partta crc hatası verirse yine yanlış parola diye aldanabilirsiniz unutmayınız crc hatalarında ekranda crc hatası ibarasi olur + yanlış parola ibareside olur, bu hata crc dir, zira yanlış parola olan dosyayı hiç açamazsınız ve sadece parola hatası verir.

6 - Dosya eksik yada hatalı inerse isterse bu 1 kb olsun yine crc hatası vermesine neden olur, özellike idm dosya birleştirme yaparken asla neti kesmeyiniz.

Crc Hataları Nasıl Çözülür?

1 - İlk olarak bilgisayarınızda virüs olmadığına ve sabit diskinizin, ramlerinizin sorunsuz çalıştığından emin olmalısınız.

2 - Bilgisayarınıza ccleaner gibi bir program kurarak tüm çerezleri,çöp dosyaları temizleyin,reg kayıt girdilerini yine bu program ile temizleyin akabinde modeminize reset atınız ve

a - Dosyayı tekrar indiriniz, eğer alternatif linki varsa alternatif linkten indiriniz

b - Herhangi bir indirme yöneticisi kullanıyorsanız, idm,flashget gibi bunun yerine alternatif bir program ile indirme yapın yada mozilla yada internet explorer yada hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız onun indirme arayüzü ile indirin, eğer normal tarayıcı arayüzü ile indirme yapıyorsanız tam tersini uygulayın

3 - Winrar sürümünüzün son sürüm olduğundan emin olun ve mutlak suret ile anladığınız dilde olan sürümü kullanın hataları anlamanız daha kolay olur

4 - Dosya upload sitelerinde bazı zamanlarda hatalar olabilir, o nedenle alternatif linklerden indirmeleri deneyin

5 - Farklı bir bilgisayardan dosyayı indirmeyi deneyiniz

6 - Aynı evde farklı bir bilgisayardan dosyayı indirip hata alırsanız 2. adımı uygulayınız

7- Winrar ile dosyayı onarmayı deneyin, gerçi dosyada kurtarma kaydı yoksa bu pek bir işe yaramaz

Genel olarak crc budur, olabilcek nedenler çözümler bunlardır, bu arada bizler çoklu partlarda rarladığımız dosyaları test ederiz ondan sonra yükleriz, attığımız sitede bir sorun olursa diye alternatif veririz, zaten böyle birşey olduğunda biz bunu anlarız.Çünkü sitelere dosya eksik giderse link alamazsınız o nedenle yukarda olan bilgiler oldukça işinize yarar.

Upload sitelerinde kullanılan teknoloji ile evdeki bilgisayarlar aynı değildir, ancak bu gibi sitelerdede sorunlar olabilir olmaz diye birşey yok, aynı bizdeki gibi donanımlarda sorunlar olur veri kayıpları yaşanır.Bunuda bizler yine anlarız.Bir konuda 1 kişi crc hatası aldım diyebilir 2. kişide diyebilir 3. kişi derse o işte sorun var demektir.

Velhasıl site adminleri sorun yok diyorsa sizde 50 kere indirmeye rağmen hata alıyorsanız, yukarda olan şartları göz önünde bulundurunuz, site adminleri sizin servis sağlayıcınız, yada bilgisayarınızın içine saklanmış yoz bulutu değildir bu nedenle crc nedir bilmeniz ona göre müdehale etmeniz lazım, bölgenizde hatlarda sıkıntı varsa bunu ancak siz tespit edebilir servis sağlayıcınız çözebilir.

Parola Sorunu

Eğer winrar parola hatası derse parola yanlıştır ve elinizde doğru parola olmaz ise o dosya açılmaz, sitelerde olan şifreleri mümkün olduğunca el ile yazmaya özen gösterin. En önemlisi parola hatası ile crc hatasını birbirinden ayırın, parola hatasında dosya hiç bir şekilde açılmaz.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29128
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Winrar Crc yada parola Sorunu ve Çözümleri

Mesaj gönderen velociraptor » 11 Kas 2013, 21:56

çokça karşılaşılan bir hata
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla