Nokia'dan BL-5C Bataryalar Hakkında...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Nokia'dan BL-5C Bataryalar Hakkında...

Mesaj gönderen Kripteks® » 14 Ağu 2007, 11:57

Matsushita tarafından üretilen Nokia markalı BL-5C cep telefonu bataryaları hakkında açıklama...

Resim

Not: Nokia'nın basın bildirisinden alınmıstır.

Nokia, Aralık 2005 – Kasım 2006 tarihleri arasında, merkezi Japonya'da bulunan Matsushita Battery Industrial Co. Ltd. tarafından üretilen Nokia markalı BL-5C cep telefonu bataryalarında, nadiren asırı ısınma durumunun söz konusu olabilecegini açıkladı. Bu durumun sadece belirtilen süre içinde ve sadece Matsushita tarafından üretilmis BL-5C model bataryalar için söz konusu olabilecegi vurgulandı.

Finlandiyalı mobil iletisim devi Nokia, kullanıcılarını bilgilendirmeye yönelik bir batarya duyurusu yaptı. Duyuru sadece, Aralık 2005 – Kasım 2006 tarihleri arasında, Japonya'daki Matsushita Battery Industrial Co., Ltd. firması tarafından üretilen Nokia markalı BL-5C bataryaları kapsıyor.

Nokia, duyurusunda, belirtilen tarihlerde üretilmis Nokia markalı BL-5C model bataryaların, nadiren de olsa, sarj edilirken kısa devre nedeniyle asırı ısınmaya yol açabilecegini ve bataryanın yerinden oynayabilecegini açıklıyor. Nokia, bu konu hakkında Matsushita firmasıyla ve ilgili diger yetkililerle birlikte çalısıyor.

Nokia BL-5C bataryaların üretimi konusunda birden fazla tedarikçiden hizmet alıyor ve bu tedarikçiler bugüne dek toplam 300 milyonu askın BL-5C batarya üretmis bulunuyor. Yapılan açıklama ise, sadece Matsushita firması tarafından Aralık 2005 – Kasım 2006 döneminde üretilmis 46 milyon adet BL-5C model bataryayı kapsıyor. Dünya genelinde bu bataryalar için su ana kadar yaklasık 100 adet asırı ısınma sikayeti bildirilirken, hiçbir ciddi yaralanma ya da maddi hasar söz konusu olmadı.

Nokia, duyuru kapsamındaki BL-5C bataryalarını kullanan kisilere yönelik açıklamasında, sözü edilen yaklasık 100 asırı ısınma vakasının hepsinin sarj islemi sırasında gerçeklestigini belirtiyor. Nokia'nın elindeki bilgilere göre bu durum, mobil cihazın sarj dısındaki diger kullanım süreçlerini etkilemiyor.

Matsushita tarafından belirtilen süre içinde üretilmis BL-5C bataryalarda söz konusu ısınmanın nadiren görülmesine karsın, cep telefonlarında bu model bataryalar bulunan tüm Nokia kullanıcıları, Nokia yetkililerine basvurarak bataryalarını degistirebiliyor.

Nokia, BL-5C bataryaların tüm Nokia ürünlerinde kullanılmadıgını ve söz konusu durumun sadece bazı Nokia BL-5C bataryalarda görülebildigini vurguluyor.

Belirtilen dönemde Matsushita tarafından üretilmis BL-5C bataryaları nasıl tanırsınız?


Bir bataryanın, Nokia tarafından yapılan açıklama kapsamındaki bataryalardan olup olmadıgını anlamak için öncelikle bataryayı cihazdan çıkarmak gerekiyor. Bataryanın ön yüzünde "Nokia" ve "BL-5C" yazısı bulunuyor. Arka yüzünde ise, üst tarafta Nokia logosu, alt tarafta da 26 karakterden olusan batarya numarası yer alıyor. Bataryaların Aralık 2005 – Kasım 2006 döneminde Matsushita tarafından üretilmis bataryalardan olup olmadıgını anlamak için bu numarayı kullanmak gerekiyor. Bu numaranın bilgilendirme kapsamıyla karsılastırılması sonucunda, tüketiciye ücretsiz olarak batarya degisimi saglanıyor.

Türkiye'deki Nokia kullanıcıları, bu konuda yardım almak için http://www.nokia.com/batteryreplacement web sitesine ya da Nokia Türkiye Çagrı Merkezi'nin (0 212) 337 17 17 numaralı telefonuna basvurabiliyor.

BL-5C batarya hakkında

BL-5C, Nokia ürünlerinde kullanılan 14 farklı batarya modelinden biridir. Nokia, pek çok ürün bileseninde oldugu gibi, bataryalarda da birden fazla tedarikçi ile çalısmaktadır. Matsushita da Nokia'nın BL-5C batarya tedarik ettigi firmalardan biridir.

Saygılarımla
Tabular YıkılmazCevapla