İnterneti Kısıtlanan Ülkeler!

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
sevilaycali
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 333
Kayıt: 23 Şub 2011, 16:04

İnterneti Kısıtlanan Ülkeler!

Mesaj gönderen sevilaycali » 10 Kas 2013, 05:17

Son günlerde ülkemizde yaşanan olayların ardından, özellikle sosyal medya üzerinden haberleşen birçok kişi gözaltına alındı. Bu gelişmelerin üzerine yapılan açıklama ile özellikle sosyal medya mecralarında belirli düzenlemelere gidileceği açıklansa da henüz kesinleşen bir karar yok.

Bugün, sizler için internete istediği gibi bağlanamayan, interneti kısıtlanmış ülkeleri bir araya getirdik. İşte internetin sıkı denetim altında olan ülkeler:

1.Kuzey Kore

Sadece Kuzey Kore içinde yayın yapan medya sitelerine erişilebilen ülkede internet üzerinde yoğun bir baskı var. Sadece ekonomik ve sosyal gücü yüksek kişilerin sınırsız internete erişebildiği bu ülkede birde devletle sürekli çatışmalarına rağmen sınırsız internet sağlayan birkaç otel var.

2.İran

Bir dönem ülkemizde de YouTube’un yasaklanmasına benzer bir durum söz konusu İran’da. En çok kullanılan sosyal medya kanalları Facebook ve Twitter’ın yasak olduğu ülkede bir dönem bizlerinde çeşitli kanallar aracılığı ile yaptığı kaçak bağlantılar ile erişim sağlanabiliyor. Ancak yasak olmasına rağmen erişiminiz tespit edilirse oldukça ağır cezalara çarptırılabiliyorsunuz.

3.Çin

Hükümetin karşısında olan tüm düşünceleri içeren sitelerin yasak olduğu ülkede Youtube, Facebook, Twitter ve uluslararası birçok site sıkı sansür altında.

4.Küba

Ülkede ekonomik gelirin yüksek olmaması ile birlikte internet kullanımı da büyük oranda devlet kontrolü altında bulunuyor. Eğer sınırsız bir şekilde internette dolaşmak isterseniz, devletin belirlediği bir sayfa üzerinden vatandaşlık numaranızı girerek sınırsız, internete ulaşabiliyorsunuz. Tabi ki devlette sizin giriş yaptığınız vatandaşlık numarası ile hangi sitelerde dolaştığınızı görebiliyor.

5.Eritre

Ülkede kabul edilen bir kanun üzerine e-postaların hepsi denetimden geçiyor ve istediğiniz her an internete bağlanamıyorsunuz.

6.Merkezi Asya

Özellikle Türkmenistan ve Ermenistan’da Facebook, Twitter kullanmak kesinlikle yasak olmakla birlikte Youtube’a erişimde yoğun denetim ve kısıtlama altında. Hükümete karşı düşüncelere sahip sitelerde yer almak ve buralardan bilgi edinmek ise ağır cezalara çarptırılarak engellenmekte.

7.Fransa

Özellikle Paris yönetiminin uygulamaları ile insanların internetten gazete okumaları oldukça kısıtlanırken çeşitli konular ile ilgili yapacağınız yorumlar ise sıkı denetimden geçiyor.

8.S.Arabistan

Özellikle pornografik içerik konusunda hassasiyet gösterilirken, ahlaki açıdan uygun bulunmayan ve hükümete yönelik başkaldırışlar oldukça sıkı bir şekilde takip edilerek ağır cezalara çarptırılıyor.

9.Rusya

Öncelikle internet güvenliği aldı altında başlatılan internet kısıtlamaları Moskava merkezli olarak sıkı denetim altına alındı ve artık büyük oranda devlete karşı çıkanlar cezalandırılıyor.

10.Vietnam

Arap dünyasındaki ayaklanmanın ardından interneti kontrol altına almak isteyen Vietnam öncelikle gizli bir gözlem ile başladığı internet kısıtlamasına birçok blog yazarını tutuklayarak denetimi ve baskıyı günbegün arttırıyor.Kullanıcı avatarı
accept
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2263
Kayıt: 26 May 2013, 16:17
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Re: İnterneti Kısıtlanan Ülkeler!

Mesaj gönderen accept » 10 Kas 2013, 05:20

Ülkemiz yok bu listede.
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kullanıcı avatarı
sevilaycali
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 333
Kayıt: 23 Şub 2011, 16:04

Re: İnterneti Kısıtlanan Ülkeler!

Mesaj gönderen sevilaycali » 10 Kas 2013, 05:31

Bunlar delikanlıca kısıtladık diyenler, diğerleri kaypakça yapıyorlar da ondan

Kullanıcı avatarı
accept
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2263
Kayıt: 26 May 2013, 16:17
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Re: İnterneti Kısıtlanan Ülkeler!

Mesaj gönderen accept » 10 Kas 2013, 05:36

delikanlınında kaypağında yasağını böyle aşarız; viewtopic.php?f=124&t=196557&p=427330&hilit=vpn#p427330
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Cevapla