Amerika’da Mobiller de İnip Kalkabilecek

Cep telefonlarıyla ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Cevapla
Kullanıcı avatarı
sevilaycali
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 333
Kayıt: 23 Şub 2011, 16:04

Amerika’da Mobiller de İnip Kalkabilecek

Mesaj gönderen sevilaycali » 10 Kas 2013, 05:03

Dün açıklanan bir kararla, Amerika’da artık iniş kalkışlar sırasında mobil cihazların kapatılmasına gerek kalmayacak. Ancak tam bir özgürlük sağlanmış değil.

Federal Uçuş Müdürlüğü (FAA-Federal Aviation Administration) kararlarına göre, 10.000 feet yükseliğine ulaşana kadar ve iniş sırasında taşınabilir elektronik cihazlar (PED-Portable Electronic Device) kapatılmalıydı. Uçuş seyiri sırasındaysa uçak modunda açılmalarında sakınca bulunmuyordu.

Pilotlar, uçak mühendisleri, elektronik mühendisleri, PED üreticileri ve uçuş teknisyenlerini içeren kapsamlı bir çalışma yürüten FAA, aldığı kararla bu durumu değiştiriyor. Alınan karar PED’lerin doğrudan açıkça kullanılabileceğini söylemiyor! Tüm havayolları ve uçaklarla yapılacak çalışmalarla güvenli olduklarını kanıtlayacak ve/veya güvenli hale getirilecekler. Bu noktadan sonra da cihazlar kullanılabilecek.

FAA her şeye rağmen cihazları uçak modunda kullanmayı tavsiye ediyor. Ancak cep telefonuyla konuşmak Federal İletişim Komisyonu (FCC-Federal Communication Comission) tarafından alınmış kararlar değişmedikçe yasak kalacak.

Çalışmalarını dünyanın geri kalanıyla paylaştığını açıklayan FAA’nın araştırması, belki uzak olmayan bir gelecekte Türkiye için de aynı özgürlüğü getirebilir.Cevapla