Windows 7 Hata Kodları Dönüştürme Ve MS-Dos İle Okuma

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1

Windows 7 Hata Kodları Dönüştürme Ve MS-Dos İle Okuma

Mesaj gönderen trwe » 09 Kas 2013, 00:56

Windows 7 Hata Kodları Dönüştürme Ve MS-Dos İle Okuma (bir ilk daha)
*************************************************************************************************************************
Merhaba değerli forumdaşlar ve gezginler

Bugünkü makale Windows 7 çalıştıran sistemlerde işletim sisteminde meydana gelen bir hata kodunun Microsoft Hesap Makinesi 2'lik sisteme çevirme ve ikilik sisteme verilen hata kodunun Ms-dos ile komut yordamı ile okunmasını göstereceğim.Buyurun konuya giriş yapalım:

Varsayım:Herhangi bir program çalışırken hata vermiş olsun.Aşağıdaki adımları sırası ile takip ediniz.

1.ADIM:

İmleçi Başlat İmleci üzerine getirip sağ tık >>Özellikler komutun veriniz.Açılan pencerede Özelleştir tıklatınız.Burada açılan konsol ağaç listesinde Sistem Yönetimsel Araçları bulunuz ve orta tıklatınız.

2.ADIM:

Şimdi başlat küresine tıklatınız ,açılan menüden Yönetimsel Araçlardan Olay Görüntüleyicisini tıklatınız.

ŞİMDİ ASIL İŞ BUNDAN SONRA BAŞLIYOR ....ADIMLARI DİKKATLİCE TAKİP EDİNİZ....!

3.ADIM:

Resim

Bu örnekte bu 2AFC olduğu, onaltılık hata kodunun son dört numarasını not alınız.

4.ADIM:

3.ADIM 'ı tamamladıktan sonra Başlat >> Çalıştır 'a calc.exe yazıp enter tuşuna basınız.Açılan Hesap Makine si programında Görünüm Sekmesinden Programcı sekmesini tıklatınız.Bu işlemden sonra değişen hesap makinesinde Onaltılık (Hex) kısmını tıklatınız ve ardından daha önce not aldığınız kodu buraya yazınız/kopyala_yapıştır ile aktarınız.

Resim

5.ADIM:

Dördüncü adımda yazdığınız kodu Onluk(Dec) yazan yere tikleyerek bildiğimiz sayıya çeviriniz.

Resim

6.ADIM:

Onluk tabana çevirdiğimiz sayıyı bir yere not ediniz.Bunun ardından Başlat >>Çalıştır>>cmd yazarak enter'a basınız.Açılan Ms-Dos komut penceresinde ;

Kod: Tümünü seç

net helpmsg (Hata Kodu)
komut satırını kullanarak sorunun kaynağı ve türünü belirlerek sorunu çözümleyebiirsiniz.

Resim

Yukarıdaki Win32 Windows İç hizmet hatasını işaret etmektedir.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Re: Windows 7 Hata Kodları Dönüştürme Ve MS-Dos İle Okuma

Mesaj gönderen velociraptor » 09 Kas 2013, 11:10

teşekürler ,ilaveten bu iş için bir program da kullanabilirsinjiz:
http://www.gunnerinc.com/welt.htm
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free