işlemci fanı ve ekrankartı fanı çalışmıyor

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
mirxb
Bit
Bit

işlemci fanı ve ekrankartı fanı çalışmıyor

Mesaj gönderen mirxb » 07 Kas 2013, 21:42

herkese merhaba.dün akşam bilgisayarımı açtığımda kendiliğinden kapandığını ve yeniden açıldığını gördüm.bu sürekli tekrar edince kasayı açtım,bios pilini çıkardım.kasayı hazır açmışken fanlarında bir tozunu alıyım dedim.işlemci fanını söküp temizledim ve termal macun sürdüm.bilgisayarı çalıştırdığımda görüntü geldi.kapattıktan sonra bir daha açılmadı.kasadan ses geliyor ama görüntü yoktu.kasayı tekrar açtım işlemci fanıyla ekran kartının fanının dönmediğini farkettim.bios pilini tekrar çıkarıp taktım ama fayda etmedi. bu arada işlemci fanının bir ayağının tam kilitlemediğini farkettim sanırım yalama olmuş.ne yapmam gerekiyor yardımlarınız için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Re: işlemci fanı ve ekrankartı fanı çalışmıyor

Mesaj gönderen velociraptor » 08 Kas 2013, 00:53

- Öncelikle prizden çıkartıp güç düğmesine birkaç kez basın (statik elektrik varsa gitsin) b,raz bekletip tekrar açmayı deneyin
- Üstteki işe yaramadı ise Son yaptığınız işlemi aynen tekrar edin (macun sürme kısmı hariç) çünkü genellikle bir kablonun yanlış yere takılması , unutulması ... durumlar oluştu ise ikinci işlemde bu bertaraf edilecektir
- Üstteki de işe yaramadı ise hardware bileşenlerinden birisinin arızalanmış olma olasılığı vardır
Ekran kartı , Anakart , Ramler , ...
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free