Ofis2007 ile yeni nesil uzantılar

Excel, Word, Access, Power Point programlarıyla ilgili ipuçları ve bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5914
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Ofis2007 ile yeni nesil uzantılar

Mesaj gönderen trwe » 05 Kas 2013, 22:21

Ofis2007 ile yeni nesil uzantılar

Microsoft Ofis paketi sayesinde hayatımıza giren formatlardan DOC, XLS ve PPT hemen hemen her bilgisayar kullanıcısının artık aşina olduğu dosya uzantıları. Ofis2007 ile birlikte bu uzantılara bir de X harfi eklendi. Peki nedir bu X harfinin sırrı? Getirdiği değişiklik veya yenilikler neler? Bu yeni formatları eski ofis sürümlerinde açma şansı var mı?

Önce X harfinin getirdiklerinden bahsedelim. Yeni nesil bu dosyalar aslında içinde XML dosyaları ve klasörler barındıran birer arşiv dosyası. Microsoft, Ofis2007'de tamamen XML dosya biçimini benimseyerek Ofis uygulamalarının herhangi biriyle yarattığınız belgelerinizin XML biçimini destekleyen diğer programlar ile kolayca bağlantı kurmasını hedefliyor.

Bilgisayarınızda Ofis2007 kurulu değilse üzülmeyin. Bu dosyaları sıkıştırma programları ile açıp içerdikleri dosya ve klasörleri görebilirsiniz. Mesela DOCX uzantılı bir dosyanın uzantısı RAR olarak değiştirerek winrar programı ile açabilir daha sonra içindeki XML biçimindeki belgeyi bir XML düzenleyici ile açabilirsiniz.

Eğer bunlarla uğraşacak vaktim yok ya da bunun daha basit bir yolu yok mu diyorsanız FileFormatConverter.exe dosyasını http://www.microsoft.com/tr-TR/download ... .aspx?id=3 adresinden indiriniz. Adından da anlaşılacağı gibi bu küçük uygulama ile farklı dosya formatları arasında dönüşüm yapılabilmektedir.

Yaklaşık 30 MB uzunluğundaki bu programı indirip kurduğunuzda programlar menüsüne ya da masaüstünüze eklenen herhangi bir kısayol oluşmuyor. Ancak DOCX, XLSX ya da PPTX uzantılı dosyalar Ofis2003 tarafından tanınır hale geliyor.

Artık bir DOCX uzantılı dosyayı Word2003 ile açabiliyorsunuz, açılış sırasında dosya otomatik olarak eski formata dönüştürülüyor. Bu dönüştürme sırasında Ofis2007 uygulamalarına ait yeni öz elliklerin yok olacağını hatırlatmakta fayda var


Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla