PC güç kaynağı PSU nasıl test edilir?

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
sevilaycali
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 333
Kayıt: 23 Şub 2011, 16:04

PC güç kaynağı PSU nasıl test edilir?

Mesaj gönderen sevilaycali » 03 Kas 2013, 17:23

Masaüstü bilgisayarınızı açmada problem yaşıyorsanız, güç kaynağını (PSU) kontrol etmeniz sorunun çözümünü bulmanızda önemli adımlardan biri olacaktır.

Sorunlu güç kaynakları hiç beklenmedik hatalar verebilir; rastgele kilitlenmeler, kendiliğinden yeniden başlamalar veya daha ciddi hata mesajları gibi.

Donanım uzmanları, bilgisayar bileşenleri arasında en çok arızalanan parçanın PSU olduğunu söylemekteler. Bu yüzden açılmayan bilgisayarınızı test etmeye PSU dan başlamanızı tavsiye ederim.

Güç kaynağı (PSU) testini bir multimetre yada bu iş için üretilmiş test cihazlarıyla yapmanız mümkün. Bunlara alternatif olarak ev imkanlarıyla hızlıca test etmek istiyorsanız bir yöntem daha var, ataç kullanarak test :) ;

PSU Ataç Testi

Ana kartınıza PSU nuzdan gelen 20+4 pinli soketi çıkartın. Kabloların arasından YEŞİL kabloyu ve herhangi bir SİYAH kablonun girişini tespit edin. Atacınızın uçlarını bu girişlere takın. Ataç takılı olduğu sürece PSU nuz çalışacaktır. Çalıştığını PSU ya doğrudan bağlı fanlar veya HDD lerin seslerinden tespit edebilirsiniz.

PSU lar 12V ve 5V gerilim verdiğinden sizi çarpmaz. Fakat arızalı olduğundan şüphe edilen bir PSU ya güven olmaz, kaplı bir kablo kullanmanız veya atacı taktıktan sonra sisteme güç vermenizde fayda var.

Bu testi yaparken karşılaşabileceğiniz sorunlar sizin sorumluluğunuzdadır. Yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz testi uygulamayın.Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 930
Kayıt: 22 May 2006, 19:07
Konum: 34
İletişim:

Re: PC güç kaynağı PSU nasıl test edilir?

Mesaj gönderen Ensatech » 04 Haz 2014, 20:27

Ayrıca Anakarttan sökülen soket üzerindeki pinlere uygulanan ataç yöntemi sadece sistemin kalkış yapabildiğini yani anahtarlama devresinin çalıştığını gösterir.
Anakart gibi diğer bileşenlere göre daha fazla akım çeken yapı sökülüyken powerın arızalı olsa bile düşük güç tüketimi altında sorunsuz çalıştığı izlenimi verecektir. Daha sağlıklısı yük altında yapılan testlerdir mesela işlemcinize stabilite testi yapmak güç kaynağını yorar, aynı şekilde ekran kartı testlerinde de aynı durum söz konusu. Böyle bir durumda bir multimetre ile yapılacak voltaj ölçümleri yerinde olur. 3.330 gibi okunan turuncu kablolarda ki voltajın yük altında 3.3 altına düşmesine, 5 Volt Kırmızı kablolarda 4.77 altına düşüşler, ve 12Volt ana bileşenler Sarı kablolarda 11.80 altı kararsızlık sorunları baş göstericektir.

Cevapla