XP için ipuçları

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
scknylmz35
Byte4
Byte4
Mesajlar: 181
Kayıt: 03 Eyl 2006, 23:32
İletişim:

XP için ipuçları

Mesaj gönderen scknylmz35 »

XP nin Firewall özelligini kapatmak için :
Start-Connect to-Show All Connection (Baslat-Baglan- Bütün Baglantıları Göster) bölümüne gir. Firewall koruması olan baglantılar üzerinde bir kilit isareti görürsün. Bu baglantıya sag tıkla ve Properties (özellikler) sekmesine gir. Daha sonra Advanced (Gelismis) sekmesine gir. Daha sonra Internet Connection Firewall aktif halden çıkar.*** Xp’yi hız katmak için :
HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / FileSystem anahtarına ulasın ve “NtfsDisableLastAccessUpdate” degerini bul ve 1 yap.*** Bilgisayarın otomatik kapanmasını saglamak için :
HKEY_CURRENT_USER / Control Panel / Desktop anahtarına ulasın ve “PowerOffActive” DWORD degerini bulup degerini 1 olarak degistirin.*** XP’yi hızlandırmak için :
HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / PriorityControl anahtarına ulas. Bos bir yere sag tıklayıp yeniden DWORD degeri de ve isim olarak “IRQ8Priority” ver. Olusturdugun bu DWORD degerinin degerini 1 yap.*** Bir Explorer hatasında tüm Explorer dosyalarını kaybetmemek için :
Herhangi bir Windows penceresinde üsteki menüden Araçlar / Klasör Seçenekleri / Görünüm sekmesi içinde Gelismis Ayarlar’da Klasör Pencerelerini ayrı bir islemde Baslat seçenegini aktif hale getir.*** XP’yi bir sunucu performansında çalıstırabilmek için (512MB ram sart) :
HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / Session Manager / Memory Management anahtarına ulas ve “LargeSystemCache” DWORD degerinin degerini 1 yap.*** BOOT performansını yükseltmek için :
HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / Session Manager / Memory Management / PrefetchParameters anahtarına ulas ve buradaki “EnablePrefetcher” degerini 5 yap.*** Belgeler klasörünü gizlemek için :

HKEY_CURRENT_USER \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer
anahtarına gel "NorecentDocsMenu" adında DWORD degeri yarat ve degerini
1 yap.*** Daha hızlı klasör açmak için :
Windows dosyaları açarken küçük bir animasyon gösterir. Bunu engelleyerek performansını arttır.
HKEY_CURRENT_USER \ Control Panel \ Desktop \ WindowMetrics anahtarında “MinAnimate”
degerini 0 yap.*** Geri Dönüsüm kutusunu masaüstünden kaldırmak için :
HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE / Microsoft / Windows / CurrentVersiyon / Explorer / Desktop / NameSpace klasörüne git ve “645ff040-5081-101b-9f08-00aa002f954e” degerini kaldır.MSN Messenger’i kaldırmak için :
Baslat / Çalıstır’a “RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection *** XP’nin kızlı kapatılması (2) için :
HKEY_CURRENT_USER / Control Panel / Desktop anahtarına git ve “AutoEndTask” degerini 1 yap.*** Menüleri hızlandırmak için :
HKEY_CURRENT_USER / ControlPanel / Desktop altıdaki "MenuShowDelay" dizesine çift tıklayıp 400 olan degeri 0 olarak gir.*** Simgelerin üzerindeki açıklama metinlerini kaldırmak için :
HKEY_CURRENT_USER / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer / Advanced anahtarına ulas ve bu anahtar altındaki “ShowInfoTip” kaydını bul ve degerini 0 yap. Ardından “EnableBallonTips” adında yeni bir DWORD degeri olustur ve degerini 0 yap.*** Yetersiz disk alanı uyarısının kapatılması için :
HKEY_CURRENT_USER / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Policies / Explorer anahtarı altında yeni bir DWORD degeri olusturup “NoLowDiskSpaceCheck” adını ver ve deger olarak 1 yap.*** İnternet Explorer’i yeniden kurmak için :
XP CD sini sürücüye yerlestirin ve Baslat / Çalıstır’a sunu yaz:
“rundll32.exe.setupapi,InstallHinfSection.Def aultI n stall.132.%windir%infie.inf”*** Windows XP’yi eski ayarlarıyla yeniden kurmak için :
Bunun için XP CD’sini sürücüye yerlestir ve Baslat / Çalıstır’a “i386winnt32.exe /unattend” yaz. Kurulum islemi baslayacaktır.*** Takılan CD’lerin otomatik çalısmasını engellemek için :
HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Services / Cdrom altındaki “AutoRun” degerini 0 yap.*** Windows XP’nin CD yazma programını kaldırmak için :
HKEY_CURRENT_USER / Software / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Policies / Explorer anahtarı altında yeni bir DWORD degeri olustur ve adını “NoCDBurning” olarak koy. Degerini 1 yap.*** Cevap vermeyen uygulamayı daha hızlı kapatmak için :
HKEY_CURRENT_USER / Control Panel / Desktop anahtarına ulas. Bu anahtar altındaki “HungAppTimeout” degerini 500 yap.*** Schedule Task’ı kapatmak için :
HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer / RemoteComputer / NameSpace{D62 77990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF } Bu anahtarı bul ve sil.*** Arada çıkan sistemin seslerini kapatmak için :
HKEY_CURRENT_USER / Control Panel / Sound anahtarına ulas. “Beep” degerini no olarak degistir.*** Shared Document’i bilgisayardan kaldırmak için :
HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE / Microsoft / Windows / CurrentVersion / Explorer / MyComputer / NameSpace / DelegateFolders anahtarına ulas ve buradaki {59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee} anahtarını sil.

Çalıntıdır daha önce verildimi bilmiyorum :wink:


Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1385
Kayıt: 14 Nis 2006, 15:03
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen daddy_cool »

iyide bunların hepsini XPSpeed zaten kendi yapıyo ayrıca bu ayarlar www.sordum.net un giris sayfasında XP bölümünde var zaten.!!!
Kullanıcı avatarı
feyizz
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 259
Kayıt: 25 Mar 2006, 09:24

Mesaj gönderen feyizz »

Bu aralar forum sayfalarında bu tarz bilgiler vermek moda
arkadasımızda bu modaya kapıldı sanırım

Ancak sordum.com bu isde bası çekenlerdendir o verilen ayarları yıllar öncesinden uygular durumdaydık

Xp ip ucu, hizlandirin vb..

sordum.com'da iseniz 1 yıl kazancınız var ( abartısız )
Tahminlerime göre yakın zamanda VistaSpeed çıkacak 1,5 veya 2 yıl sonra bu tarz ayarların forum sitelerinde yaygınlastıgını göreceksiniz (vista için)

Herseye ragmen umarım insanları yanlıs bilgilendirmezler..
( 3 yanlıs 1 dogruyuda götürmesin )
Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1234
Kayıt: 06 Nis 2006, 16:30
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen editci »

bu ayarları zaten XPSEED'i kurunca otomatik yapılıyor bildigim kadarıyla.
yinede paylasımına tesekkürler.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 44452
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 3007 kez
Teşekkür edildi: 2672 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

1 yil olsa ii ben 4 yil önce bizde verilen cevirileri falan tekrardan alinti yazip yine bizim foruma verenleri biliyorum :D
Kullanıcı avatarı
scknylmz35
Byte4
Byte4
Mesajlar: 181
Kayıt: 03 Eyl 2006, 23:32
İletişim:

Mesaj gönderen scknylmz35 »

:( yaw kusura bakmayın bende biliyordum bunların xpspeed ile oldugunu ama nasıl olduklarını bilmiyordum. ögrenince hosuma gitti. bi de ben hiç ana sayfaya girmiyom :) direk foruma giriyom ondan olsa gerek. Haklısınız ama bizim forumdan öle çok sey çalınıyo ki inanmazsınız. geçenlerde kripteks arkadasın yaptıgı bi açıklamayı direk kopyalamıs kendi yazmıs gibi sölüyo.
Cevapla