Hardware Virtualization Teknolojileri

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1

Mesaj gönderen trwe » 19 Eki 2013, 16:11

AMD’nin "Pacifica" olarak bilinen sanallaştırma teknolojisi mevcut yazılımlara belli bir performans artışı sağlamayı hedefliyor. AMD I/O sanallaştırma teknolojisi sanallaştırma yazılımlarına, I/O cihazlarının yönetimi, bölümlenmesi (partitioning) ve güvenliği konusunda bazı olanaklar sunuyor. AMD’nin I/O bellek yönetim birimi, IOMMU (I/O Memory Managemen Unit) sayesinde sanal makine, çevre birimleri ile sürücüler arasında bire bir eşleme yaratabiliyor. Yani aynı fiziksel sunucuda çalışan birden fazla sanal işletim sisteminin I/O talepleri işlemci tarafından yönetilebiliyor.

Mikroişlemci pazarının lideri Intel kendi sanallaştırma teknolojisini, geçen yılın kasım ayından itibaren Intel Xeon MP işlemcilerde sunuyor. Artık sanallaştırma olanaklarını doğrudan işlemci mimarisine taşımayı hedefleyen firma, şimdi Paxville kod adıyla yeni bir çabanın içinde.

Doğrudan işlemci üzerinden çoklu işletim sistemlerini çalıştırmak isteyen Intel, dört veya daha fazla soket kullanan sunucularda kullanılan Xeon MP 7000 işlemciler için yeni bir BIOS güncellemesi yayınladı. Intel geçen yılın son çeyreğinde pazara sürdüğü bu işlemcilerde donanımın yönlendirdiği sanallaştırma özelliklerine sahipti ama sistem BIOS’ları bu özelliği desteklemiyordu.

Bu arada VMWare'in yeni ücretsiz giriş düzeyi sunucuları da Intel’in sanallaştırma teknolojisi ile desteklenmiş olacak. Firmanın mevcut GSX ürünlerinde zaten bu destek bulunuyor. Microsoft’un yeni Virtual Server 2005 sürümü ve Xen 3.0’ün de bu teknolojiyi çok büyük bir olasılıkla desteklemesi bekleniyor.

Intel’in sanallaştırma teknolojisi, yıl ortasına doğru tek ve çift soketli sunucular için de hazırlanmış olacak. Intel yetkilileri, donanım güdümlü sanallaştırma teknolojilerinin VMWare’in 64-bit sanal işletim desteğinden daha verimli olduğunu iddia ediyorlar.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------