Sanallaştırma Teknolojileri

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5938
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Sanallaştırma Teknolojileri

Mesaj gönderen trwe » 19 Eki 2013, 16:08

Sanallaştırma Teknolojiler
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Sanallaştırma Teknolojisi ile Donanım Sanallaştırması, İşletim Sistemi sanallaştırması, Uygulama sanallaştırması ve Masaüstü/Oturum Sanallaştırması yapılmaktadır. İlk üç sanallaştırmayı birazcık açıklamaya çalışalım.

A- Donanım Sanallaştırması

Burada bir donanım var ve bu donanım üzerinde bir işletim sistemi var ve işletim sisteminde Virtual Server çalışıyor. Bu Virtual Server içinde siz çeşitli işletim sistemleri açabiliyorsunuz.

B- İşletim Sistemi Sanallaştırması

Donanım üzerinde çok ince bir kod çalışıyor yani bir işletim sistemi Kernel kodu çalışıyor. Donanım üzerinde direk bir işletim sistemi olmuyor ve bu kernel ile beraber çeşitli işletim sistemlerini bu kod(kernel) üzerinde çalıştırıyorsunuz Böylece bu işletim sistemleri direkt olarak donanım’a eriştikleri için daha çok performans’lı çalışıyorlar.

C- Uygulama Sanallaştırması

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi burada da bir donanımımız var ve üzerinde bir işletim sistemi var. Ama uygulamalarımız yok. Uygulamalarının hepsi sanal olarak çalışıyorlar. Yani makineye hiçbir uygulama yüklenmiyor. Merkezi bir sunucudan uygulamalar geliyor siz bu uygulamaları kullanıyorsunuz ondan sonra uygulamalar yok oluyor.

Kurumunuzda kullanıcı sayısı arttıkça uygulama dağıtımı yapmak ve bilgisayarları kontrol altında tutmak zorlaşabilir. Bu zorlukların üstesinden gelmek için "uygulama sanallaştırma" teknolojilerini kullanarak, uygulamaları kullanıcıların bilgisayarlarına yüklemeden, güvenli şekilde, bir hizmet olarak dağıtabilirsiniz. Bu alternatifi değerlendirerek uygulama dağıtımında önemli maliyet avantajları elde etmeniz mümkün.

• Uygulama Sanallaştırması ile uygulamalar saniyeler içinde kullanıcı bilgisayarlarına ulaştırılabilir.
• Uygulamalar kullanıcı bilgisayarlarında çalışırken hepsi merkezi olarak yönetilebilir ve merkezi olarak kimlik kontrolü yapılabilir.
• Kullanıcılar istedikleri her bilgisayardan kendi programlarına ulaşabilirler.
• Uygulamalar arasındaki uyumsuzluklar ortadan kalkar.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla