EULA Nedir?

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5941
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

EULA Nedir?

Mesaj gönderen trwe » 19 Eki 2013, 15:37

EULA Nedir?

Microsoft Lisanslama Ürünü Kullanım Hakları

Fikir Hırsızları, sizin yaratımınızı veya buluşunuzu çalan, bundan kar eden insanlar hakkında. Microsoft soruyor:

"Düşününüz bir... Başkası sizin çalışmalarınıza el koyuyor, onu kendi mülkiyetine geçiriyor. Nasıl hissederdiniz? Ne yapardınız? Bilmek istiyoruz!"

Microsoft hazırladığı yarışma posterinde:

"Kafanızın içindeki fikirlerin çalınması bilim-kurgu romanlarını anımsatıyor. Ama bu gerçekten oluyor. Hem de sürekli oluyor" diyor.

Bu sözler bize Bill Gates'in 1976'da bilgisayar meraklılarına yazdığı açık mektubu anımsatıyor. Gates, BASIC'i kopyalayıp çoğaltan bilgisayar meraklılarını hırsızlıkla suçluyor, yazılımın da donanım gibi bir bedeli olduğunu söylüyordu. Yazılım paylaşılamazdı. Aslında 70li yılların ikinci yarısı yazılım dünyasının paylaşım kültüründe bir sona işaret ediyordu. Artık yazılım da mülkiyet kanunları çerçevesinde değerlendirilecekti.

Özgür Yazılım Hareketi'nin kurucusu Stallman ise Yazılım Niçin Özgür Olmalı başlıklı yazısında sahipli (proprietary) yazılımların yarattığı toplumsal bozulmaya dikkat çekiyordu:

"Bir arkadaşınız sizden elinizde olan bir programı istediğinde ona verirseniz, var olan yasalar karşısında suçlu duruma düşersiniz. Ama yasalardan çekinip, arkadaşınıza ihtiyacı olan yazılımı vermezseniz de arkadaşlık ilişkileriniz zarar görür."

Temel sorun şuradadır: Sahipli yazılımlarda, lisans için belirli bir miktar ödeseniz de, hiçbir zaman o yazılıma gerçekten sahip olamazsınız. Ödediğiniz lisans parası sadece "sınırlı" kullanım hakkı içindir. Dolayısıyla var olan copyright yasaları çerçevesinde yazılımı arkadaşlarınızla paylaşma gibi bir hakkınız yoktur. Özgür yazılımda ise yazılım herkesindir. Arkadaşlarınızla dilediğiniz gibi paylaşırsınız.

Özgür yazılım ve sahipli yazılım, mülkiyet ilişkileri çerçevesinde değerlendirildiğinde kolayca görülür ki "hırsızlık" kavramı özgür yazılımın doğasına aykırıdır ama sahipli yazılıma içseldir. Hatta şunu rahatça diyebiliriz: "Hırsızlık" kavramı, sahipli yazılımla ortaya çıktı.

Bu bağlamda, bugün, var olan Fikri Mülkiyet Hakları'na göre yazılımın kopyalanması hırsızlıktır. Gates, 1976'de bilgisayar meraklılarını uyarırken de bugün "Düşünce Hırsızları" yarışması yapılırken de haklıdır. "İyi arkadaş"lar, yasaları hiçe sayarak Microsoft'un çitleri üzerinden atlamakta, bahçedeki ağaçlardan topladıkları elmaları arkadaşlarıyla paylaşmaktadırlar. Bir diğer deyişle Microsoft'a ait olan yazılım, "iyi arkadaş", "kötü vatandaş"larca çalınmaktadır.

Sonra da Microsoft'un çitlerinden atlayıp elmaları çalmak mubah mıdır, deyip tartışma etiksel bir boyuta da çekilebilir. Ama uyaralım, Microsoft isterse bal gibi de yakalar "iyi arkadaşları", sonra da onlara "kötü" şeyler yapar. Örneğin Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne girmesinin önkoşullarından biri, yazılım ürünlerine ait lisans ücretlerinin ödenmesiydi. Böyle bir zorunluluk/yaptırım Türkiye'nin başına da gelebilir.

Tabi herkes çitlerin üstünden atlamıyor Türkiye'de. Ücretini ödeyerek kapıdan geçenler de var. Özellikle kamuda sahipli yazılımlara akan dolarların haddi hesabı yok. Ama korsan ya da yasal yazılım kullananların farkında olmadığı bir durum var. Simdi Microsoft'un fikrini çalmış gibi olacağız ama Microsoft Office, sahipli yazılımların çoğu gibi hırsızlık yapıyor, fikirlerinizi çalıyor:

"Kafanızın içindeki fikirlerin çalınması bilim-kurgu romanlarını anımsatıyor. Ama bu gerçekten oluyor. Hem de sürekli oluyor"

Bu hırsızlıkta, tabi ki hırsızın da suçu var. Ama suçun büyüğü evsahibinin. Bu yazıda öncelikle ev sahibinin Son kullanıcı lisans sözleşmelerine ( EULA ) koyduğu katı maddelere rağmen yine de fikir hırsızlarına onca yıl göz yuman Microsoft’un nasıl elmalarını bilerek çaldırdığı anlatılacak. Yani şu ana kadar pekte uygulanmayan ( EULA ) ‘dan bahsedilecek.

Son kullanıcı lisans sözleşmeleri ( EULA ) inanılmaz maddeler içeriyor ve herkes ne olup bittiğine bakmadan bunları kabul ediyor. Bu yazımızda, Microsoft'un son kullanıcı lisansını incelemeye alacağız.

Windows’u kurduğumuzda hiç okumadan F8’e basıp, kabul ettiğimiz koşullar:(Windows XP)

Lisanslama Modelleri
Bu ürün kullanım hakları, her lisanslama modeli için bir bölüm olmak üzere dokuz bölümden oluşur. Bu bölümler şunlardır:
• Masaüstü Uygulamaları
• Masaüstü İşletim Sistemleri
• Geliştirici Araçları
• Çevrimiçi Hizmetler
• Sunucular - İşletim Sistemleri
• Sunucular - Yönetim Sunucuları
• Sunucular - Sunucu/CAL
• Sunucular - İşlemci Başına
• Sunucular - Özel Sunucular

Microsoft gibi, satış aşamasında son kullanıcı ile dolaysız olarak sözleşme kurması mümkün olmayan firmaların ürün veya hizmetlerinin satın alınması ile bu firmalarla satış sözleşmesi kurulmuş ve sonuçlarını doğurmaya başlamış olur. Burada söz konusu olan firmaların ürünleri içerisine yerleştirdikleri sözleşme örneği, firma tarafından onaylanmış, eksik olan ikinci tarafın onayı ile kurulmuş olacak olan sözleşmedir. Bu sözleşme bir satış sözleşmesi değil, garanti ve telif sözleşmesi niteliğinde olup ürünü veya hizmeti satın alan kişi tarafından ürünün veya hizmetin satın alınmasıyla birlikte onaylanmış sayılır. Bu sözleşmenin kurulmuş olması için son kullanıcı tarafından imzalanması gerekmez. Eğer son kullanıcı bu sözleşmeyi onaylamak istemezse, kanunda yer alan hükümler gereğince, makul olan en kısa sürede bu iradesini karşı tarafa (firmaya) bildirmek zorundadır. Aksi halde sözleşmenin tarafı olarak bağlayıcı sonuçların ve hakların muhatabı olacaktır. Bu ürünlerin içerisinde yer alan telif / garanti sözleşmesi adı altında düzenlenmiş metinler aslında satış sözleşmesinin eki mahiyetinde olduklarından, satış sözleşmesinin kuruluşunu ilk adımda etkilememektedir. Ancak, taraflardan birisinin ya da her ikisinin de satış sözleşmesinin eki mahiyetinde olan bu metinler üzerinde anlaşamaması durumunda satış sözleşmesinin tadili ya da ilgası yoluna gidilir.

İnceleme esnasında, kullanılan, Evrensel Lisans Koşullarıdır. Bu lisans koşulları, toplu lisans sözleşmeniz kapsamında lisanslanan tüm Microsoft yazılımları ve çevrimiçi hizmetlerini kullanımınız için geçerlidir.

ÖNEMLİ—DİKKATLE OKUYUN: İşbu Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi ("EULA"), ilgili ortamın, basılı belgelerin , "çevrimiçi" veya elektronik belgeler ve Internet tabanlı hizmetlerin de dahil olabileceği ve bilgisayar yazılımını kapsayan yukarıda belirtilen Microsoft yazılım ürünü ("Ürün") için Microsoft Corporation ile tarafınız (bir gerçek kişi olarak veya bir tüzel kişi olarak) arasında yapılan yasal bir sözleşmedir. Ürüne, işbu EULA’da yapılacak değişiklikler veya EULA’ya konulacak ekler eşlik edebilir.

ÜRÜNÜ KURMANIZ, KOPYALAMANIZ YA DA HERHANGİ BİR ŞEKİLDE KULLANMANIZ, İŞBU EULA HÜKÜMLERİNE TABİ OLMAYI KABUL ETTİĞİNİZ ANLAMINA GELİR. BU EULA HÜKÜMLERİNİ KABUL ETMİYORSANIZ ÜRÜNÜ KURMAYIN VEYA KULLANMAYIN; PARANIZIN TAM OLARAK GERİ ÖDENMESİ İÇİN ÜRÜNÜ SATIN ALDIĞINIZ YERE İADE EDEBİLİRSİNİZ.

Anlamı: Bu ürün size ait değil! Sadece ve sadece, lisans sözleşmesinin koşullarına uyduğunuz sürece, kullanım haklarına sahipsiniz. Ürünü bilgisayarınıza kurmakla tüm koşulları kabul etmiş sayılıyorsunuz. Koşullara uymak istemiyorsanız, iade etmeniz gerekiyor.
Bu yasal bir anlaşmadır ve Windows XP Home'u kullandığınız takdirde, otomatik olarak bu anlaşmayı ve bu anlaşmada ki bütün maddeleri kabul etmiş sayılırsınız.
"Sen hele önce Windowsu satın al, daha sonra sözleşmeyi oku. Eğer kabul etmezsen en kısa sürede bize bildir, para iadesi iste."

1. LİSANS VERME. İşbu EULA hüküm ve koşullarının tümüne uymanız kaydıyla Microsoft tarafınıza aşağıdaki hakları vermektedir:

Anlamı: Eğer Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi, EULA'yı kabul ederseniz Microsoft aşağıdaki hakları vermektedir:

1.1. Yükleme ve kullanma. Ürün’ün bir kopyasını iş istasyonu, terminal veya diğer bir cihaz gibi tek bir bilgisayara ("İş İstasyonu Bilgisayar") yükleyebilir ve buradayken erişim sağlayabilir, görüntüleyebilir, kullanabilir ve çalıştırabilirsiniz. Ürün, tek bir İş İstasyonu Bilgisayar'da aynı anda bir (1) işlemciden fazlası tarafından kullanılmaz.

Anlamı: Windows XP Home'u sadece tek bir bilgisayara yükleyip, kullanabilirsiniz.

1.2. Zorunlu Etkinleştirme. İşbu EULA kapsamında verilen lisans hakları, lisanslı kopyanızı Ürün’ün kurulum işlemleri sırasında açıklandığı şekilde etkinleştirmeniz için gereken bilgileri vermediğiniz sürece, Ürünü ilk defa yüklediğiniz tarihten sonraki ilk otuz (30) günle sınırlıdır. Ürün’ü Internet veya telefon aracılığıyla etkinleştirebilirsiniz; bu işlem, ücrete tabi olabilir. Ayrıca, bilgisayarınızın donanımı veya Ürün üzerinde değişiklik yaptığınızda Ürün’ü yeniden etkinleştirmeniz gerekebilir. Ürünün içinde Ürün’ün lisans olmadan veya yasa dışı olarak kullanılmasını önlemek için tasarlanmış, teknolojik önlemler bulunur. Bu önlemleri kullanmamızın gerekli olacağı durumlar olabileceğini kabul etmiş sayılırsınız.

Anlamı: Windows XP Home'u Internet veya telefon yoluyla aktifleştirmeniz gerekmektedir. Eğer bir yazılım veya donanım güncellemesi yaparsanız, yeniden aktivasyon işlemi yapmanız gerekebilir.

1.3. Dosya ve Yazdırma hizmetleri ile Internet Bilgi Hizmetleri ve uzaktan erişim (bağlantı paylaşımı ve telefon hizmetleri dahil) gibi Ürün hizmetlerinin kullanımı için İş İstasyonu Bilgisayarı'na en fazla beş (5) bilgisayarın veya başka elektronik aygıtın (her biri "Aygıt") bağlanmasına izin verebilirsiniz. En fazla beş bağlantı, bağlantıları "çoğullayan" veya toplayan ya da kümeler haline getiren yazılım veya donanım vasıtasıyla yapılan tüm dolaylı bağlantıları kapsar

Anlamı: Eğer dosya veya yazıcı paylaşımı yapıyorsanız, bunu 5 bilgisayardan fazlasıyla yapmaya hakkınız yoktur.

1.4. Saklama/Ağ Kullanımı Ürün'ün bir kopyasını, yalnızca Ürün'ü dahili bir ağ üzerindeki diğer İş İstasyonu Bilgisayarlarınıza yüklemek ve çalıştırmak için kullanılan ağ sunucusu gibi bir saklama aygıtına da yükleyebilir veya bu aygıtta saklayabilirsiniz; ancak Ürün'ün yüklendiği, kullanıldığı, kendisinden erişim sağlandığı, görüntülendiği veya çalıştırıldığı her ayrı İş İstasyonu Bilgisayar için ayrı bir lisans almanız ve ayırmanız gerekir. Ürün lisansı paylaşılmaz veya değişik İş İstasyonu Bilgisayarlarda eşzamanlı olarak kullanılmaz.

Anlamı: Kullandığınız her bilgisayar için ayrı bir lisans almanız gerekmektedir.

1.5. Hakların Aidiyeti: İşbu EULA'da açıklıkla verildiği belirtilmeyen tüm haklar Microsoft’a aittir.
Anlamı: Kullanıcı sözleşmede bahsedilen haklar dışında söz sahibi değildir.

2. DİĞER HAKLARIN VE SINIRLAMALARIN TANIMLARI.

Anlamı: Daha fazla hak ve kısıtlama.

2.1. Güvenlik Güncelleştirmeleri: İçerik Sağlayıcıları, telif hakları dahil ilgili içerikteki kendi fikir haklarının haksız kullanıma ve edinime konu olmamasını sağlamak için, içeriklerinin (Güvenli İçerik) bütünlüğünü korumak üzere bu Ürün’e dahil edilmiş olan dijital haklar yönetim teknolojisini ("Microsoft DRM") kullanmaktadır. Güvenli İçeriklerin Sahipleri ("Güvenli İçerik Sahipleri") zaman zaman Microsoft'tan Ürünün Microsoft DRM bileşenleri için güvenlikle ilgili güncelleştirme ("Güvenlik Güncelleştirmeleri") sağlamalarını isteyebilir. Bu, Güvenli İçeriği Microsoft yazılımı veya Microsoft DRM kullanan üçüncü taraf uygulamaları aracılığıyla kopyalama, görüntüleme ve/veya yürütme becerinizi etkileyebilir. Internet'ten güvenli içeriği kullanmanıza olanak sağlayan bir lisans yüklediğinizde Microsoft, bu lisansla bağlantılı olarak, bir güvenli içerik sahibinin dağıtımını, Microsoft'un yapmasını istediği güvenlik güncelleştirmelerini bilgisayarınıza yükleyebileceğini kabul etmiş sayılırsınız.

Microsoft, bu Güvenlik Güncelleştirmelerini yükleyerek BİLGİSAYAR’INIZDAN sizi kişisel olarak tanıtan veya başka hiçbir bilgi alamaz.

Anlamı: Herhangi bir zamanda, "İçerik Sahipleri"nden gelen istek üzerine, Microsoft bilgisayarınızda ki bazı özellikleri ( müzik dinleme veya film izleme gibi ) kaldırma hakkına sahiptir.

2.2. Internet Tabanlı Hizmet Bileşenleri: Ürün, bazı Internet tabanlı hizmetlerin kullanımını olanaklı kılacak veya kolaylaştıracak bileşenleri içerir. Microsoft’un kullandığınız Ürün ve/veya bileşenlerinin sürümünü otomatik olarak denetleyebileceğini ve İş İstasyonu Bilgisayar’ınıza otomatik olarak karşıdan yüklenecek yükseltmeleri ve düzeltmeleri sağlayabileceğini bilmekte ve bunu kabul etmektesiniz.

Anlamı: Sizin onayınız olmaksızın, Microsoft, bilgisayarınıza yeni bir yazılım yükleyebilir.

2.3. Internet’te Oyun/Güncelleştirme Özellikleri. Ürün içindeki Internet’te oyun veya güncelleştirme özelliklerini kullanmak, bu özellikleri uygulamak için belirli bilgisayar sistemi, donanım ve yazılım bilgilerini kullanmanızı gerektirir. Bu özellikleri kullanmakla, Internet’te oyun ve/veya güncelleştirme amaçları için Microsoft ya da onun atadığı aracılara gerekli bilgilere erişmeleri ve onları kullanmaları için açıkça izin vermiş sayılırsınız. Microsoft, bu bilgileri yalnızca ürünlerimizi geliştirmek veya size özelleştirilmiş hizmetler veya teknolojiler sağlamak için kullanabilir. Microsoft, bu bilgileri diğerlerine açıklayabilir; ancak bu açıklama sizi kişisel olarak tanıtacak şekilde yapılmaz.

Anlamı: Microsoft bilgisayarınız hakkında bilgi toplayabilir ve bunu başka firmalarla da paylaşabilir. Bu bilgi kişisel bilgileri içermez.

3. Ürün, telif hakları ve diğer fikir hakları yasaları ve anlaşmaları hükümleri ile korunmuştur. Ürün'ün mülkiyeti, telif hakları ve diğer fikir hakları, Microsoft ve bayilerine aittir. Ürün’ün satışı yapılmamakta, lisansı verilmektedir.

Anlamı: Sadece bu son kullanıcı lisans sözleşmesinde geçen haklara sahipsiniz. Windows XP Home işletim sistemiyle, bu sözleşmede geçmeyen şeyleri yapamaya hakkınız yoktur.

4. TERS MÜHENDİSLİK, KAYNAK KODA DÖNÜŞTÜRME VE PARÇALARA AYIRMA HAKKINDAKİ SINIRLAMALAR: İşbu sınırlamaya bağlı olmaksızın, ilgili yasa hükümlerince açıklıkla izin verilen durumlar dışında, Ürün üzerinde ters mühendislik işlemi yapamaz, Ürün’ü kaynak koda dönüştüremez veya parçalarına ayıramazsınız.

Anlamı: Yazılım geliştiriciler, hangi nedenle olursa olsun, Windows XP Home'un nasıl çalıştığını anlama girişiminde bulunamazlar. Yazılım üzerinde ters mühendislik uygulayamaz, yazılımı kaynak koda dönüştürme çabasına giremezsiniz. Diyelim ki bir güvenlik veya uyumsuzluk sorununuz var ve teknik olarak bir yazılımcı sayılırsınız Hayır, efendim, kurcalayıp düzeltmek yok, paşa paşa güncelleme bekleyeceksiniz! Unutmayın, yazılımın sahibi siz değilsiniz.

5. Üçüncü Taraflara Devir: Ürün'ün ilk kullanıcısı bir kereye mahsus olmak üzere Ürün'ü başka bir son kullanıcıya devredebilir. Söz konusu devrin, tüm bileşen parçalarını, ortam ve basılı malzemeleri, işbu EULA'yı ve varsa Özgünlük Belgesi'ni kapsaması gerekir. Devir, konsinye gibi dolaylı bir devir olamaz. Devir yapılmadan önce, Ürün'ü devralan son kullanıcının EULA koşullarının tümünü kabul etmesi gerekir. Kiralanamayacağı. Ürünü üçüncü taraflara kiralayamaz, ödünç veremez veya Ürün’le beraber ticari amaçlarla ana makine hizmetleri veremezsiniz.

Anlamı: Windows XP'yi bir kereye mahsus satabilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce, alıcının EULA şartlarını kabul etmesini sağlamanız gerekmektedir. Windows XP Home'u, ödünç veremez, kiralayamazsınız. Hosting gibi ticari faaliyetlerde bulunmak için kullanamazsınız.

6. Bilgi Kullanımı Onayı: Ürün'le ilgili size verilen destek hizmetlerin bir parçası olarak her hangi bir yolla elde edilen (varsa) teknik bilgilerin, Microsoft ve bağlı kuruluşları tarafından bir toplanıp kullanılabileceği tarafınızca kabul edilmiş sayılır. Microsoft, bu bilgileri yalnızca ürünlerimizi geliştirmek veya size özelleştirilmiş hizmetler veya teknolojiler sağlamak için kullanabilir. Microsoft, bu bilgileri diğerlerine açıklayabilir, ancak bu açıklama sizi kişisel olarak tanıtacak şekilde yapılmaz.

Anlamı: Microsoft ( ve Microsoft'un seçtiği herhangi birileri ) bilgisayarınızla ilgili bilgi toplayabilir ve bunu başkalarıyla paylaşabilir. Fakat bu kişisel bilgiyi içermez.

7. DİĞER SİTELERE BAĞLANTILAR: Ürün’ü kullanarak diğer sitelerle bağlantı kurabilirsiniz. Microsoft, diğer firma sitelerini denetlemez ve diğer firma sitelerinin içeriğinden, bağlantılarından veya üzerinde yapılan değişiklikler veya güncelleştirmelerden sorumlu değildir. Microsoft, diğer firmaların sitelerinden gelen web yayınları veya diğer firmaların sitelerinden alınan iletişimlerden sorumlu olmayacaktır. Microsoft, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlaması için sunmakta olup, bir bağlantının dahil edilmiş olması Microsoft’un bir başka şirket sitesini onayladığı anlamına gelmez.

Anlamı: Microsoft kimsenin web sitesinden sorumlu değildir.

8. EK YAZILIM/HİZMETLER: İşbu EULA, Microsoft’un size sağlayacağı veya Ürün’ün ilk kopyasını aldıktan sonra size vereceği Ürün güncelleştirmeleri, ekleri, eklenti bileşenleri veya Internet tabanlı hizmet bileşenleri için (güncelleştirme, ek, eklenti bileşenleri veya Internet tabanlı hizmet bileşenleri için başka şartlar sağlamadığımız sürece) geçerlidir. Microsoft, tarafınıza sağlanan veya Ürün’ün kullanılmasıyla size sağladığı tüm Internet tabanlı hizmetlerine son verme hakkını saklı tutar.

Anlamı: Bu Lisans Sözleşmesindeki kısıtlamalar, Microsoft'un ilerde sağlayacağı yazılımlara da uygulanır. Gelecekte sunulacak yazılımlar/programlar daha fazla kısıtlama içerebilir. Microsoft, size sunduğu bir hizmeti, dilediği zaman, herhangi bir nedenle iptal edebilir.

9. YÜKSELTMELER. Yükseltme olarak belirtilen bir Ürün'ü kullanabilmeniz için, Microsoft tarafından yükseltmeye uygun olduğu belirtilen ürün için lisansınız olması gerekir. Yükseltmeden sonra, yükseltme hakkını almanıza zemin olan ürünü artık kullanamazsınız.

Anlamı: Microsoft, yazılım güncellemesine izin vermeden önce, lisansı kullanıcı olup olmadığınızı kontrol edebilir. Güncelleme yaptıktan sonra, yazılımın eski versiyonunu kullanamazsınız.

10. YENİDEN SATILAMAZ YAZILIM: "Yeniden Satılamaz" veya "NFR" olarak belirtilmiş olan Ürün, tanıtım, sınama veya değerlendirme amaçları dışında yeniden satılamaz, devredilemez veya kullanılamaz.

Anlamı: Eğer ürününüz "NFR" veya "Yeniden Satılamaz" olarak işaretlendiyse, yeniden satamazsınız.

11. DEVİR—Dahili. Ürün’ü başka bir İş İstasyonu Bilgisayar'a taşıyabilirsiniz. Taşıdıktan sonra, Ürün’ü önceki İş İstasyonu Bilgisayar’dan tümüyle kaldırmalısınız.

Anlamı: Windows XP Home'u başka bir bilgisayara kurabilirsiniz. Kurma işlemi bittikten sonra, önceki bilgisayarda bulunan işletim sistemini kaldırmanız gerekmektedir.

12. SONA ERME: Diğer hakların saklı kalması kaydıyla, işbu EULA’nın hüküm ve koşullarına uymamanız durumunda, Microsoft, bu EULA sözleşmesini iptal edebilir. Böyle bir durumda Ürün'ün ve bileşen parçalarının tüm kopyalarını yok etmeniz gerekir.

Anlamı: Eğer EULA şartlarını bozacak bir davranışta bulunursanız, Microsoft, işletim sistemini hemen kaldırmanızı zorunlu kılabilir.

13. GARANTİLERİN REDDİ: Aşağıda söz edilen Sınırlı Garanti, (varsa) belgelerde ve pakette ve diğer yazışmalarda olabilecek açıklıkla belirtilen garantilerin yerine geçmek üzere verilmiş olup, tarafınıza verilen yegane açık garantidir. Microsoft ve bayileri, Ürün'ü ve (varsa) ilgili destek hizmetlerini Sınırlı Garanti hükümleri saklı kalmak kaydıyla ve ilgili yasalar çerçevesinde izin verilen azami ölçüde sorumluluktan vareste olarak, OLDUĞU GİBİ TÜM HATALARI İLE BİRLİKTE vermekte olup, Ürün'e, destek ve diğer hizmetlerin, bilgi, yazılım uygulamalarının sağlanmasına ya da sağlanmamasına ve Ürün veya Ürün’ün kullanılması yoluyla sağlanan içeriğe ilişkin, ticari olarak satılabilirlik, belli bir amaca uygunluk, güvenilebilirlik veya kullanılabilirlik, verilen yanıtların ve sonuçlarının doğruluğu ve eksiksiz olması, gereken dikkatin ve işçiliğin sarf edildiği, virüs içermemesi ve bir ihmalin bulunmaması ile ilgili herhangi bir zımni garanti veya koşul dahil olmak üzere, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla, açıklıkla veya zımnen ya da mevzuat gereği olan tüm diğer garanti ve koşulların geçersizliğini işbu belge ile beyan eder. AYRICA ÜRÜN İLE İLGİLİ OLARAK HİÇBİR KULLANIM HAKKI, ZİLYETLİK, YAPILAN TANIMLAMALARA UYGUNLUK VEYA TELİF HAKLARININ İHLAL EDİLMEDİĞİ KOŞULU VE GARANTİSİ BULUNMAZ.

Anlamı: Ürün paketinde, reklamlarında veya sunumlarında gördüğünüz bütün iddialar geçersizdir. Windows XP, bütün hatalarıyla birlikte kabul edilmelidir. Bunun anlamı Windows XP'ye nasıl çalışacağını söyleyemeyeceğinizdir.

14. ARIZİ, NEDEN OLUNAN VE DİĞER BAZI ZARARLARIN HARİÇ TUTULMASI. MICROSOFT VEYA BAYİLERİ, KUSURLU, KASITLI (İHMAL DAHİL), TAMAMEN SORUMLU OLMALARI, SÖZLEŞMEYİ İHLAL ETMELERİ VEYA MICROSOFT VEYA HERHANGİ BİR BAYİ GARANTİSİNİ İHLAL ETMELERİ DURUMUNDA VE HATTA OLUŞAN ZARARIN OLASILIĞINDAN ÖNCEDEN HABERDAR EDİLMİŞ OLSALAR DAHİ, ÜRÜN’ÜN KULLANIMINDAN YA DA KULLANILAMAMASINDAN, DESTEK VEYA DİĞER HİZMETLER, BİLGİ, YAZILIM UYGULAMALARI SAĞLANMASINDAN VEYA SAĞLANAMAMASINDAN, ÜRÜN ARACILIĞIYLA VEYA ÜRÜNÜN KULLANIMI YOLUYLA ERİŞİLEN İÇERİKTEN VEYA İŞBU EULA’NIN HÜKÜMLERİNDEN DOĞAN VEYA BUNLARLA İLİŞKİLİ HERHANGİ BİR ÖZEL, ARIZİ, CEZA GEREKTİREN, DOLAYLI VEYA NEDEN OLUNAN HİÇBİR ZARARDAN (KAR KAYBI, GİZLİ VEYA BAŞKA BİLGİLERİN KAYBI, İŞİN DURMASI, ŞAHISLARA OLAN ZARAR, GİZLİLİK KAYBI, İYİ NİYET VEYA MAKUL DİKKATİN GÖSTERİLMEMESİ DE DAHİL GÖREVİN YERİNE GETİRİLEMEMESİ, İHMAL VE HER NASIL OLURSA OLSUN TÜM MADDİ VEYA DİĞER ZARAR, ZİYAN VE TAZMİNAT TALEPLERİ DAHİL OLMAK ANCAK BUNLARLA SINIRLI KALMAMAK ÜZERE) İLGİLİ YASALAR ÇERÇEVESİNDE İZİN VERİLEN AZAMİ ÖLÇÜDE SORUMLULUKTAN VARESTEDİR.

Anlamı: Microsoft hiçbir zarardan sorumlu tutulamaz. Bunlara kâr kaybı, kişisel bilginin sızdırılması ve mahremiyet kayıpları da dâhildir. Hatta Microsoft sözleşme şartlarını bile bozarsa, bundan da sorumlu tutulamaz.

15. YÜKÜMLÜLÜKLER VE TELAFİLERİN SINIRLANDIRILMASI: Her ne sebeple uğramış olursanız olun tüm zararlar için (yukarıda ve Sınırlı Garanti’de atıfta bulunulan ve doğrudan oluşan veya genel zararlar dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı kalmamak kaydıyla), işbu EULA hükümleri uyarınca Microsoft'un ve bayilerinin tüm sorumluluğu ve yukarıdakiler için sizin özel tazminat hakkınız (Sınırlı Garanti’nin ihlaliyle ilgili olarak Microsoft'un tamir etme veya değiştirme seçimi dışında), hangisi daha büyükse, Ürün için fiilen ödemiş olduğunuz tutar veya 5,00 ABD Doları ile sınırlıdır. Yukarıdaki sınırlamalar, istisnalar ve geçersizlik bildirimleri (Bölüm 14 ve 13 ve Sınırlı Garanti'de belirtilenler dahil olmak üzere) verilen tazminatın amacı sağlayamaması halinde dahi, ilgili yasalar tarafından izin verilen azami ölçüde geçerlidir.

Anlamı: Eğer Microsoft dilerse, başınıza gelen zararlar için en çok ödediğiniz yazılım ücreti kadar para ödeyebilir. Microsoft'un ödeyeceği tazminat 5$'dan daha az olmayacaktır.

Genel Lisans Koşulları
Hiç mi haklarınız yok. Aldığınız her lisans karşılığında aşağıdaki haklarınız vardır.

I) Kurulum ve Kullanım Hakları

a) Lisanslı Aygıt
Lisanslı aygıt üzerinde yazılımı kullandığınız aygıttır.
• Lisanslı aygıta, yazılımın bir tek kopyasını yükleyip kullanabilirsiniz.
• Ayrıca, lisanslı aygıta yazılımın önceki bir Microsoft sürümünü veya söz konusu sürümün herhangi bir bileşenini yükleyip kullanabilirsiniz.
• Lisanslı aygıt üzerindeki bir tek sanal (veya başka şekilde benzetimi oluşturulmuş) donanım sistemine yazılımın başka bir kopyasını da yükleyip kullanabilirsiniz.
• Aşağıdaki Uzaktan Erişim bölümünde açıklandığı durum dışında lisanslı aygıtlardaki kopyaları aynı anda yalnızca bir kullanıcı kullanabilir.

b) Taşınabilir Aygıt
Lisanslı aygıt üzerindeki sanal (veya başka şekilde benzetimi oluşturulmuş) donanım sistemine yazılımın bir kopyasını yüklemek yerine, lisanslı aygıtın tek bir birincil kullanıcısı tarafından kullanılmak üzere taşınabilir bir aygıta bir kopya yükleyebilirsiniz.

c) Ağ Aygıtı
Ayrıca, bir ağ aygıtına bir tek kopya kurabilirsiniz. Bu kopyayı yalnızca, aşağıdaki Uzaktan Erişim bölümünde açıklandığı şekilde kullanabilirsiniz.

II) Ek Lisans Gerekleri ve/veya Kullanım Hakları

a) Uzaktan Erişim
Uzaktaki başka bir aygıttan aşağıda açıklandığı şekilde yazılıma erişebilir ve yazılımı kullanabilirsiniz.
• Birincil kullanıcı. Uzaktan masaüstü oturumunu barındıran aygıtın birincil tek kullanıcısı uzaktaki herhangi başka bir aygıttan yazılıma erişebilir ve yazılımı kullanabilir. Aynı lisans çerçevesinde aynı anda başka biri, destek hizmetleri vermenin dışında yazılımı kullanamaz.
• Birincil olmayan kullanıcılar. Her kullanıcı, ayrı olarak lisansı olan uzaktaki bir aygıttan yazılıma erişebilir ve yazılımı kullanabilir.
Uzaktan yardım. Başka aygıtların size destek hizmeti vermek üzere yazılıma erişmesine izin verebilirsiniz. Bu türden erişim için ayrıca lisansa gereksiniminiz yoktur.

b) Ortam Öğeleri ve Şablonlar
Yazılımla birlikte verilen ve oluşturduğunuz belgelerde ve projelerde kopyalanması ve kullanılması için belirlenmiş görüntüleri, küçük resimleri, animasyonları, sesleri, müzikleri, şekilleri, video klipleri ve şablonları kopyalayabilir ve kullanabilirsiniz. Bu belgeleri ve projeleri ticari olmayan bir biçimde dağıtabilirsiniz. Bu ortam öğelerini veya şablonları başka bir amaçla kullanmak isterseniz, buna izin verilip verilmediğini öğrenmek için www.microsoft.com/permission adresine gidin.

c) Simgeler, görüntüler ve sesler
Yazılım çalışırken simgeleri, görüntüleri, sesleri ve ortamları kullanabilirsiniz ancak paylaşamazsınız.

Linux veya benzeri yazılımları kullanmak istemeyenlerin en büyük bahanesi, gerekli desteğin verilmediğini iddia etmeleridir. Microsoft tarafına bakalım:

• Microsoft, olabilecek bütün zararlardan kendini muaf tutmaktadır. Üstelik bu zararlar ondan kaynaklansa bile, yine sorumlu tutulamaz.
• Yazılım yüzünden başınıza bir zarar gelirse, 5$ ile 100$ arası komik bir tazminat ödenecek. Üstelik bu tazminatın ödenme garantisi yok, sadece Microsoft gerek görürse ödeniyor.
• Size dair bilgi toplanıp, başkalarıyla paylaşılabiliyor.
• Yazıcı veya dosya paylaşımını 5 bilgisayar veya aygıttan fazlasıyla yapamazsınız.
• Microsoft, dilediği zaman, bilgisayarınıza program yükleyebilir veya bilgisayarınızdaki bir özelliği kaldırabilir.
• Üzerinde çalıştığınız işletim sistemini daha iyi anlayabilmek için inceleme hakkınız bulunmuyor.
Gördüğünüz gibi, sahip olduğunuzu düşündüğünüz desteğe, aslında pek sahip değilsiniz. Ve inanıyorum ki, içinizden birçoğu farkında olmadan bu lisans anlaşmasını defalarca delmiştir. Çünkü lisans anlaşması delinmeyecek gibi değil, resmen bir mayın tarlası ve ne yaparsanız yapın, bir yerlere toslayabilirsiniz.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla