Windows 9x Ailesinde Sorun Giderme_2

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2
Mesajlar: 6147
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Windows 9x Ailesinde Sorun Giderme_2

Mesaj gönderen trwe » 14 Eki 2013, 20:52

Windows 9x Ailesinde Sorun Giderme_2
************************************************************************************************************************
Hata: Bilgisayar açıldığında “Memory test fail” hatasını veriyor.

Çözüm:

Donanımsal bir problemdir. RAM’lar işlem yapmıyor. RAM'ları değiştirmek gerekir.

Hata:

Bilgisayarım simgesi sağ tıklanıldığında açılan pencereden "Özellikler" komutu seçildiğinde Sistem Özellikleri penceresi ekrana gelmiyor. Ya da "Denetim Masası"ndaki sistem simgesini çift tıklanıldığında "Sistem Özellikleri" penceresi ekrana gelmiyor.

Çözüm:

Bu problemin nedeni C:\Windows\Sytem klasöründe bulunan setupx.dll dosyasının zarar görmüş veya silinmiştir.

Hata:

Bilgisayar açılıp Windows 98 logosu geçtikten sonra masa üstü geleceği sırada ekran donuyor.

Çözüm:

Ekran kartının sürücüsünden kaynaklanan veya ekranla ilgili bir problem vardır. Bilgisayarı "Güvenli" moda açınız .Bu hatayı gidermek için Başlat-çalıştır komut satırına msconfig yazıp enter ya da tamam tuşuna basınız. Açılan pencereden Config.Sys sekmesini seçiniz.
Açılan pencereden device=C:\windows\command\display.sys con=(ega , , 1) satırının başında bulunan kutucuğun içindeki işareti kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatınız.

Hata:

Windows kuruluşu sırasında SUWIN ile başlayan hata mesajları alıyorsanız aşağıdaki durumlardan biri söz konusu olabilir:

Çözüm:

Bilgisayarınızda yüklü bir virüs tarama programı vardır ve bu program bilgisayarın açılışında çalışıyordur. Bu durumda antivirüs programı Windows’un kuruluşunu engelleyebilir. Virüs tarama programının devre dışı bırakmak için bilgisayarınızı başlangıç disketiyle açınız.

Not:

BIOS ayarlarında virüs programı aktif hale getirilmiştir ve bu koruma Windows’un kuruluşunu engelliyordur. Sistemin BIOS ayarlarına girilerek BIOS FEATURES SETUP kısmında bulunan Virus Warning seçeneği Disabled ederek bu ayarı devre dışı bırakınız.

Hata:

Windows kuruluşu sırasında aşağıdaki hata iletilerinden herhangi birini alabilirsiniz.

Standart Kip: Geçersiz DPMI dönüşü
Standart Kip: MS-DOS Extender Hatası
Standart Kip: Hata düzenleyicisinde bilinmeyen yığılma
Standart Kip: Yığın dolu

Çözüm:
Edit a:\config.sys yazarak(hard diskten açıyorsanız Edit c:\config.sys yazarak) bu dosya içinde EMM386.EXE satırının olup olmadığına bakınız. Bu tür bir satır varsa bu satırı silinizve bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra kuru tekrara çalıştırınız.
Sorun devam ediyorsa Edit a:\config.sys yazarak (hard diskten açıyorsanız Edit c:\config.sys yazarak) bu dosaya içine aşağıdaki satırıekleyiniz;

Kod: Tümünü seç

Device=c:\windows\emm386.exe x= AOOO-FFF
Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Kur’u tekrar çalıştırınız.

Hata:

Windows kuruluşu sırasında ‘’Kur’un bu sürümü ile güncelleştirilemeyecek bir işletim sistemi var. Windows Güncelleştirmesi edinin’’ mesajı verebilir.

Çözüm:

Windows sürümü bir yükseltme sürümü değildir. Ya Windows’un yükselme sürümünü bulup bunu yüklemeniz veya bilgisayarınızdaki Windows klasörünü silerek Windows’u yeniden yüklemeniz gerekir (Eski Windows klasörünü silmek istemiyorsanız move Windows ‘’Winx’’ komutunu yazınız. Böylece bilgisayarınızdaki Windows klasörünün ismi Winx olarak değişecek ve Windows bu klasörü göremeyeceği için yüklemeye devam edecektir).

Hata:

Windows 98'i kapatırken "MSGSRV32 CM8330SB.DRV'de GPF'ye neden oldu" hata iletisini alabilirsiniz.

Çözüm:

C-Media CMI8330 yongasına dayanan ses kartı kullanıyorsanız ve güncelleştirilmiş ses kartı sürücüsü kullanmıyorsanız Windows 98'i kapatmaya çalışırken bu hata iletisi alabilirsiniz. Bu sorunu düzeltmek için ses kartı üreticinizden güncelleştirilmiş bir ses kartı sürücüsünü alıp yüklemeniz gerekiyor.

Hata:

Bilgisayar başlatıldığızaman, Geçersiz VxD hata iletisi alabilirsiniz.

Çözüm:

Bilgisayarınızdan son zamanlarda bir program veya bileşen kaldırdıysanız,yeniden yükleyiniz ve uygun kaldırma aracını çalıştırınız. Program veya bileşen için kullanılabilir kaldırma aracı yoksa, kaldırmak için yönergeleri elde etmek amacıyla üreticiye başvurunuz. Vnetsup.vxd dosyası kayıp olabilir. Vnetsup.vxd dosyası kayıpsa, sorunu düzeltmek için ağ bileşenini yükleyip kaldırabilirsiniz.

Hata:

"Kernel32.dll'de geçersiz sayfa hatası iletisini alabilirsiniz.

Çözüm:

Donanım ivmesi ayarınız çok yüksek olabilir. Donanım ivmesi, grafik donanımınız için istediğiniz ivmelendirme derecesini belirtir. Donanım ivmesi ayarlarını azaltmak bazı görüntü sorunlarınıaçığa çıkarabilir.

Görüntü bağdaştırıcınızın donanım ivmesini azaltmak için:

Başlat'ı tıklatınız, Ayarlar'ın üzerine geliniz, Denetim Masası'nı tıklatınız ve ardından Görüntü'yü çift tıklatınız.Ayarlar sekmesinde, Gelişmiş'i tıklatınız.Başarım sekmesinde, Donanım Hız ayarını Yok'a azaltmak için gösterge çubuğunu tıklatınız.Tamam'ı tıklatınız ve Denetim Masası'na dönmek için yeniden Tamam'ı tıklatınız.Programınızı çalıştırmayı deneyiniz.

Hata:

Windows kuruluşu sırasında SUOO15 mesajınıalabilirsiniz.

Çözüm:

Bilgisayarınızda yüklü NT bulunursa bu mesaj verilerek NT bölümündeki dosyalara erişemeyeceğinizi bildirir.


Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: 8) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla