Ek PC Önlemleri......!

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2
Mesajlar: 6147
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Ek PC Önlemleri......!

Mesaj gönderen trwe » 14 Eki 2013, 15:23

Ek PC Önlemleri......!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kapsamlı ya da pahalı yazılımlar kullanmadan, sadece bu basit 7 ipucuyla PC'nize hayat veriniz!

İnternetin önümüze sunduğu olanakları saymakla bitiremeyiz. Ancak bazen fazla merak, bizi hiç de tehlikeli gibi görülmeyen sanal tuzakların içerisine düşürebilir. PC'nizdeki zararlıları bulmak kolay olduğu kadar, onların bulaşmasına engel olmak da oldukça kolay. Tüm ihtiyacınız olan biraz sağ duyu. İşte zararlılara yakalanmamak için dikkat etmeniz gereken önemli 7 nokta.

1.Sadece güvendiğiniz bağlantıları ve indirmeleri açınız:

Bunu yapmadığınız takdirde bir zararlının PC'nize bulaşmasına kesin gözle bakabilirsiniz. Bu tür web sitelerinde dolaşmak zorundaysanız, sisteminizde gerekli güvenlik yazılımlarının yüklü olduğundan emin olunuz.

2.E-postalarda HTML'i kapatınız:

Zararlıların en çok yayıldığı yollardan bir tanesi de e-postalar. Bazı zararlı e-postalar, HTML görünümünde otomatik olarak çalışan kodlara başvurabilirler. Sadece tanıdığınız kaynaklardaki HTML içeriğini görüntüleyiniz.

3.E-posta ekleri ve korkutma taktikleri:

Tanımadığınız e-posta eklerini açmayın:

Kaynağına güvenmediğiniz e-posta ek dosyalarını açmayınız. Birçok webmail istemcisi, ek dosyaları siz açmadan önce tarayacaktır. Masaüstü istemcilerinin de çoğu, ek dosyaları taramanıza izin veriyor. Bu adımı atlamayınız.

4.Sahtekarlıkların ve olta saldırılarının nasıl çalıştığını anlayınız:

Sahtekarlıklar ve olta saldırıları, sahte Facebook uyarılarının veya sahte banka e-postalarının arkasına saklanabilir. E-postadaki bağlantıyı takip ederek istenen bilgileri doldurduğunuzda, bilgilerinizi hırsızların eline teslim etmiş olacaksınız.

5.Korkutma taktiklerine aldanmayınız:

Bu tür girişimler birçok farklı şekilde önünüze çıkabilir. Genel olarak güvenmediğiniz kaynaklardan anti-zararlı yazılımlarını asla yüklememelisiniz. Web sitelerinde beliren antivirüsünüzün tarinin geçtiği, PC'nizde virüs olduğu gibi uyarılara inanmayınız. Bu tür siteler, size antivirüs yazılımı sunar gibi yaparak PC'nize bir zararlı indirmenizi amaçlamaktadır.

6.Harici sürücülere dikkat ediniz:

Bilgisayarınıza bağlandığınız harici sürücüleri tarayınız:

PC'nize arkadaşınızın USB belleği gibi harici bir sürücü bağlandığınızda, anti virüs yazılımınızın onu taradığından emin olunuz.

7.Yazılım yüklerken dikkat ediniz:

Yazılım yükleyicileri genellikle araç çubuğu veya ek programlar gibi isteğe bağlı yüklemelerle geliyorlar. Bir program yüklerken neleri kabul ettiğinize çok dikkat ediniz ve tanıdık gelmeyen araçların işaretini kaldırarak yüklemeyiniz.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla