Bilgisayarın Güvenliğini Arttırın.....!

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5916
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Bilgisayarın Güvenliğini Arttırın.....!

Mesaj gönderen trwe » 14 Eki 2013, 14:48

Bilgisayarın Güvenliğini Arttırın.....!
********************************************************************************************************************************
Bilgisayar güvenliğini arttırmak için yapılması gereken temel uygulamalar ve dikkat edilmesi gerekenler aşağıda açıklamalı olarak anlatılmaktadır.

İnternet Güvenliği:

Aslında bilgisayarınıza bulaşabilecek her türlü virüs veya istenmeyen dosyanın giriş kapısı olarak adlandırabileceğimiz internet , bilgisayar güvenliğinizin en temel taşıdır. İnternette güvenli bir şekilde gezinmek ve pc nizi tehlikelerden korumak için yapmanız gereken temel işlemler ve açıklamaları aşağıdadır.

1.) İnternet Siteleri:

Her şey den önce gezdiğimiz internet sitelerine dikkat etmeliyiz. Özellikle virüs barındıran sitelere girmemeye dikkat etmeliyiz. Günümüzde tarayıcılarımız ne kadar güvenlik eklerlerse eklesinler girdiğimiz sitede herhangi bir işlem yapmadan bile bilgisayarımıza virüs bulaştırabiliriz. Bunu engellemek için gezdiğimiz sitelere dikkat ediniz. Özellikle varez, serial, ilaç, adult içerikli sitelerden virüsler bilgisayarımıza rahatlıkla geçmektedir.

Bunların dışında gezmiş olduğunuz sitelerde eğer bilmediğiniz bir yazılım yüklemek istiyor veya şunu yapmak için buraya tıklayın gibisinden şüpheli ifadeler bulunduruluyorsa bunlara tıklamamaya ve yüklememeye veya bu işlemleri yaparken dikkatli olmaya, online virüs taraması yapabilen antivirüs programları eşliğinde uygulamaya dikkat ediniz. Bu anlattıklarımızın dışında eğer girmiş olduğunuz internet sitesinde popup veya popunder açılıyorsa bunları olabildiğince hızlı kapatınız.Şayet bu reklam çeşitleri ile bilgisayarınıza virüs bulaştırılmak isteniyorsa, yazılım tam olarak bilgisayarınıza yüklenmeden bunu engelleyebilirsiniz.

2.) E-Postalar:

Yeni nesil virüslerin en çok bulaştığı ortamlardan bir tanesi de mail hesaplarınıza gelen e-postalardır. Özellikle kimliği belirsiz ve şüphe uyandırıcı postalara spam filtresi tarafından filtrelenmemiş bile olsa açtığınızda. Aşağıdaki linkle tıklarsanız şu kadar para kazanırsınız, şunu yaparsanız bunu kazanırsınız gibisinde ödül veya sizin lehinizdeymiş gibi gözüken mailler ile virüslü linke tıklamanız teşvik ediliyor. Özellikle bu işlemlerden sakınınız. Arkadaşlarınız veya güvenli yerlerden gelen, maildeki dosyanın içeriğini az çok bildiğiniz postaları almaya çalışısın. Aksi durumlardaki postaları silmeyi veya açmamayı tercih ediniz.

3.) MSN ve Chat:

Yakın zamanlarda birçok virüsün, msn chat programı vasıtasıyla bulaştığına tanık olduk ve günümüzde hala birçok virüs bu yolla bulaşmaktadır. Bu virüslerin en çabuk yayılma özelliği ise listenizdeki arkadaşınızdan gelen dosyalara tereddütsüz açıyor ve bakıyorsunuz işte tüm yanılgı burada oluşuyor çünkü akıllı virüs kendini size arkadaşınız gönderiyormuş gibi gönderiyor ve tıkladığınız zaman anında sizin bilgisayarınızada bulaşarak, sizin listenizde olan kullanıcılara da aynı şekilde yayılmaya çalışıyor. Bu gibi uygulamalardan kaçınmak için arkadaşınızdan gelen herhangi bir dosya olduğu zaman önce onla konuşarak bunun kendisi tarafından gönderilip gönderilmediğini teyit ettirmeye çalışınız ve içeriği hakkında az çok fikir sahibi olduğunuz zaman dosyayı açınız.

4.) Paylaşım Programları(P2P Paylaşımlar/İndirmeler):

Bu programlar ile internet ortamındaki bir havuzda bulunan dosyaları bilgisayarımıza yükleyerek kurabiliyor veya film, müzik, dizi gibi şeyleri indirerek izlemeye çalışıyoruz. İşte virüsün bulaşma kısmı da buradan geliyor. Bilgisayara müzik olarak indirdiğiniz bir dosyayı açtığınız zaman siz farkında bile olmadan virüs bilgisayarınıza bulaşabiliyor. Bu kısımda size vereceğimiz tek öneri bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyaları virüs taramasından geçirmeden açmamanızdır

Yerel Güvenlik;

Bu kısımda anlatacaklar ise daha çok cd, usb veya diğer depolama aygıtları ile bulaşabilecek virüsler ve korunma yollarına ilişkin olacaktır.

1:) CD ve Disket:

Veri taşımda kullanılan bu araçlar ile bulaşan virüslerde küçümsenmeyecek kadar çoktur. Özellikle her ne kadar kullanım alanı gittikçe azalsa bile, disket sürücülerle bulaşan virüslere çok dikkat etmeliyiz. Ana tavsiye bu sürücü(dislket) ile veri taşımamaya dikkat ediniz, eğer taşımak zorunda iseniz disketin içindeki dosyaları virüs taramasından geçirerek kullanınız. CD ile taşınan bilgilerde aynıdır fakat bu yolla daha az sıklıkta virüs bulaştığı tespti edilmiştir. CD içindeki dosyalara dikkat ediniz ve programları kurmadan önce virüs taramasından geçiriniz.

2.) USB ve Diğer Depolama Aygıtları:

Günümüzde en popüler olarak aktarılan virüsler usb veya taşınabilir harddsiklerle bulaşanlardır. Sürücülerin, mbr, boot sektör veya diğer sektörelerine bulaşan virüsler, depolama aygıtının takıldığı bilgisayarda sürücünün aktif hale gelmesinden sonra bulaşacak ve kendini yeni bilgisayara kopyalayacaktır. Özellikle Autorun kısmında gerekli komutları çalıştırdığı için çift tıklama ile yapılacak olan açmalarda direk olarak bulaşacaktır. Bu virüslerin güvenliği için yapacağınız en büyük tavsiyeler.

2.1.)Taşıma sürücülerinizde virüs olup olmadığını antivirüs programları ile kontrol ediniz. Virüs varsa bu virüsü kaldırmak için gerekli olan adımları uygulayınız.

2.2.)Taşıma sürücüsünde virüs olup olmadığını anlayamıyorsak yapmanız gereken sürücüyü taktıktan sonra ikona ikiz kez tıklayarak değilde, sağ tıkla --> Aç seçeneği ile açmanızdır. Çünkü bu yol ile autorun dosyası çalışmamış olacak ve birçok virüs bilgisayarınıza geçemeyecektir.

Antivirüs Programları;

Bilgisayar güvenliğiniz temel taşı olan uygulamalardan bir tanesi de antivirüs programlarıdır. Özellikle güçlü ve kullanışlı olan antivirüs programları ile bilgisayarınızı birçok yeni virüse karşı korumuş olacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken, kullandığınız antivirüs programının güncelleştirmelerini günlük hatta yapabildiğiniz sıklıkla yapmanız ve arada bir bile olsa genel tarama ile tüm sürücüler ve bölümleri taramanızdır.

Güvenliğiniz İçin...;

1)Muhakkak Anti-Virüs Programı Kullanıp Update Ediniz(Şiddetli Tavsiye AVG İnternet Securty )

2)Firewall Kullanınız [Şiddetli Tavsiye AVG İnternet Securty]

3)Spy ve Adware Silici Programlar Kullanınız [Şiddetli Tavsiye AVG İnternet Securty]

4)Mecbur Kalmadığınız Durumlarda Halka Açık Yerlerde İnternet Cafe vb yerlerde Mail Adreslerinize banka Hesaplarınıza Giriş YAPMAYINIZ..............!

Keylogger Tarzı Programlarla Şifreleriniz Kolaylıkla Çalınır. Aynı Zamanda Pc den Kalkarken(İnternet Cafe gibi yerde.....!);

a)Msn Messenger için Başlat>çalıştır>control keymgr.dll yaparek kendi accountuzunu siliniz

b)ctrl+shift+alt+g ye basınız (yaygın bir keylogger çıkarsa herşeyi siliniz)

c)Araçlar>İnternet Seçenekleri>İçerik>Otomatik Tanımlama>Form Parolalarını Siliniz
(Internet Explorer 6/7/8/9/10)

d)ctrl+shift+del ile çalışan programları gözleyiniz

e)Banka Hesaplarının Girişi mouse ile tıklanarak doğrulanarak çalınır nasıl mı ekran recorder la gayet basit çalınır.(Onun için windows'daki sanal klavye'yi kullanarak şifrelerinizi yazınız)

5)Konuşma ortamında hiçbir kredi kartı vb. gibi bilgilerinizi vermeyiniz nedeni trojan yediysen alınan bir screen shotta herşeyiniz gözükebilir.

6)Hiç kimseye ne şartta olursa olsun mail şifrenizi vermeyiniz.

7)Maillerinizin güvenlik sorularını adam akıllı tahmin edilmeyecek bir şey yapınız.Aman Bir yere Yazınız Kendiniz Unutmayınız.

8)Maillerinize 2. Mail Adreside Koyunuz Yani şifreniz Oraya Gelir unutursanız.

9)Online msn de vb. daha tanımadığınız kişilerden kız tavlayacağım(ah şu gençlik....!) diye virüs trojan yemeyiniz. Hiçbir dosyayı kabul etmeyiniz.

10)Mailinize giriş yaptıysanız kolay kolay siz sign out demeden çıkmazsınız inbox a gelenilecek mailler için daima dikkatli olunuz gözünüz herzaman adres çubuğunda olsun son anda yırtarsınz

11)İnternet çektiğiniz(indirdiğiniz) dosyaları virüs taramasından geçiriniz sonra çalıştırınız.

12)Nuke Saldırıları için özellikle firewall limitleyici kullansınız.

13)Olabildiğince ipinizi gizleyiniz proxy kullanınız Araçlar>İnternet Seçenekleri>bağlantılar>yerel Ağ Bağlantılarında Hızlı Bir Proxy Kullanınız. :) :) Bu sizin için gizlilik anlamına gelir.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :oops: :oops: 8) 8) :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla