PC nizi Korumanın On Yolu

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5925
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

PC nizi Korumanın On Yolu

Mesaj gönderen trwe » 14 Eki 2013, 00:49

PC nizi Korumanın On Yolu
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kullandığınız bilgisayar sistemlerinin virüslerden etkilenmemesi, saldırılardan korunması ve sık sık arıza çıkarmasını engellemenin yolu internette saklı. " İnternette sörf yaparken veya bir programı çalıştırırken sistem çok yavaş çalışıyor, e - posta kutusuna gelen yüzlerce spam (istenmeyen e - posta) artık çok oluyor, bilgisayar son günlerde sık sık arıza vermeye başladı. " Hemen hemen tüm bilgisayar kullanıcıları bu ve buna benzer pek çok cümle kurabilir, yaşadıkları sıkıntılara dair. Özellikle internette içeriğin zenginleşmesi ve sörf yapan sayısının artmasının ardından kullanıcıların bilgisayarlarında yaşadığı sorunlar da artmaya başladı.

Ancak pek çok araştırmaya göre, bilgisayarda yaşanan sorunların çoğu kullanım hatasından veya gerekli programların sistemde yüklü olmamasından kaynaklanıyor. İşte size bilgisayar kullanımında sorunları en aza indirmenin ve sisteminizi saldırılardan korumanın 10 basit yolu:

1) Bilgisayarlara en çok zararı virüsler verir. En azından bir antivirüs programını bilgisayarına yüklemelisiniz. McAfee Virusscan,Norton Antivirüs,TrendMicro PC -cilin,AVG,Nod32 gibi bilinen markaların antivirüs programını yükleyebilirsiniz.

2) İnternette güvenli sörf yapmak ve ve başka kullanıcıların bilgisayarınıza sızmasını önlemek için firewall yükleyiniz. Bunun için de AVG(bendeniz TRWE tavsiyesi.....!),McAfee ve Norton ’un sistemleri kullanılabiliceği gibi, BlackICE PC Protection veya Zone Alarm gibi yazılımlar kullanılabilir.

3) Haftalık olarak Microsoft`un yayımladığı yamaları kontrol ederek, yükleyiniz.Yada hafta bir Windows Update'yi bilgisayarınızdan çalıtırınız.

4) İnternet için kullandığınız Internet Explorer ve Netscape gibi tarayıcıların güvenlik ayarı bölümlerini yüksek öncelikli duruma getiriniz.Ya da diğer tarayıcılarında....!

5) Bilgisayara program yüklerken, art arda gelen kutuları okumadan `evet` tuşuna basmayınız.

6) Sisteme sızacak casus programları önlemek için anti - casus yazılım yükleyin.(Ad-aware-Spy sweeper-Spybot vb.)

7) İnternet sitelerinin hızlı kullanım tuşlarının yer aldığı yazılımları bilgisayarınıza yüklemeyiniz.(toobarlar aman dikkat....)

8.)Sık kullandığınız yazılım ve programların hangi şirket tarafından sertifika altına alındığını kontrol ediniz.

9) Online alışveriş yaparken; sitenin 128 SSL şifreleme teknolojisini desteklediğini kontrol edin. 128 SSL logosu olmayan siteden alışveriş yapmayınız.

10) Size gelen e - posta`ların eklerini açarken uzantılarına dikkat edin. Tanımadığınız kimselerden gelen elektronik postaları, özellikle `.exe` uzantılı dosyaları açmayın. Arkadaşlarınıza, gelen bu e - postaları göndermeyiniz.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla