Ms-Dos'da CHKDSK Ve MEM Sistem Dosyaları Ve Kullanımı

Windows 2000,ME,98 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8110
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet
Has thanked: 55 time
Been thanked: 140 time

Ms-Dos'da CHKDSK Ve MEM Sistem Dosyaları Ve Kullanımı

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Ms-Dos'da CHKDSK Ve MEM Sistem Dosyaları Ve Kullanımı
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
CHKDSK :

Diskinizde bir gariplik olduğunu hissederseniz bu program size sorn hakkında bir ölçüde fikir verecektir. Yalnızca CHKDSK veya CHKDSK C: şeklinde kullanıldığında hiçbir zararı olmaz. Sorun olmayan bir diskte, CHKDSK programının size vereceği rapor şöyle olacaktır :

Resim

Yukarıdaki Satırları Dize Dize Açıklayalım:

- Disk en son 12 Mayıs 1994 saat 17:06’da formatlanmış.

- Toplam disk kapasitesi 251,314,176 Byte mış,

- 6 adet gizli dosya, toplam 46,436,352 Byte yer harcıyormuş. (Bu bilgisayarda Windows yüklü olduğu için gizli dosyalar bu kadar çok yer kaplıyor).

- Bu diskte 115 tane dizin varmış ve bu dizinlerin isimlerinin saklanması
için 507,904 byte harcanmış.

- Bu diskte toplam 3,418 dosya varmış ve diskte toplam 165,990,400
Byte yer kaplıyorlarmış.

- Diskteki boş alan büyüklüğü 38,367,232 Byte mış (yaklaşık 38
MegaByte).

- Bilgisayarın ana belleği (RAM kapasitesi) 655,360 Byte (640 KiloByte =640 * 1024)

- 655,360 Byte bellekten 582,624 Byte'lık bölümü şu anda boşmuş; yani uygulama programlarının kullanabileceği standart bellek kapasitesi 582,624 Byte. Demek ki, 655,360 ile arasındaki fark kadar bellek MS- DOS İşletim Sistemi tarafından kullanılmaktadır.


CHKDSK komutunu verdiğiniz bazı zamanlarda, CHKDSK raporunun bir yerlerinde (genellikle başlarında)

Resim cümlelerine rastlarsınız. Bu mesaj size CHKDSK komutunun /F parametresini kullanmanızı öneriyor, çünkü diskte bazı sorunlar varmış ve bu parametreyi kullanarak tekrar çalıştırırsanız 3 kayıp disk bloğunu doğru yerlere bağlayarak, size 12,288 Byte kazandıracağını söylüyor.

Eğer Aynı Listede ;

______________________________________________________________________________
Allocation Error, size adjusted.
File allocation table bad - Drive C:
First cluster number is invalid, entry truncated
..... is cross-linked on allocation unit
________________________________________________________________________________

gibi mesajl ardavarsa, bu 12,288 byte kazana-cağınız şeklindeki öneriye KESİNLİKLE İNANM A-YINIZ !
Hemen teknik destek isteyiniz.

Bu tip kayıp bloklar, MS-DOS İşletim Sistemi'nin yapısından kaynaklanmaktadır ve doğaldır. Aynı zamanda da zararsızdır. Eğer CHKDSK tarafından se rbe s t kal a cak diye reklamı yapılan disk alanı MegaByte'lar düzeyine çıkarsa o zaman Norton Disk Doctor isimli programla düzeltmeye çalışın. Eğer CHKDSK /F komutuyla düzel- tirseniz, diskinizde bir sürü FILE0001.CHK’e benzer isimde dosya oluşur. Bu dosyaları sildiğinizde de söz konusu kayıp disk alanını kazanırsınız.

CHKDSK programını arada sırada çalıştırıp diskinizi kontrol edin ama her zaman onun önerdiklerini yapmayın. Kayıp disk alanı birkaç yüz KiloByte düzeylerine çıkıncaya kadar hiç ellemeyin. (Belki de bu düzeye hiç çıkmayacaktır). Eğer bıçak kemiğe dayanırsa, Norton Disk Doctor isimli programı bulup onunla halletmeye çalışın. Eğer MS-DOS sürümünüz MS-DOS 6.2 ise CHKDSK yerine SCAN DISK komutunu deneyiniz. Bu tip işleri ilk kez yapacaksanız, yanınızda kesinlikle MS- DOS konusunda deneyimli birisi bulunsun!
******************************************************************************************************************
MEM:

Bilgisayarınızın bellek(RAM) yapısıyla ilgili bit rapor üretmek için kullanılır. 80386 tipi kişisel bilgisayarların piyasaya çıkmasıyla bellek kullanımı konusunda da bir kargaşa başladı. XMS bellek (Extended Memory), EMS bellek (Expanded Memory), Standart bellek (Conventional Memory), Üst bellek (Upper Memory Area) gibi oldukça karmaşık yapılar ortaya çıktı. İşin kötü tarafı, uygulama programları bu bellek düzenlemeleri arasında ayrım yapmaktadır. Bazı programlar belleğin EMS standardında düzenlenmesini istemekte, başkaları da XMS şeklinde düzenlenmesini gerektirmektedir. (Bu tip düzenlemeler genellikle CONFIG.SYS dosyası aracılığıyla yapılmaktadır).

Kişisel bilgisayarlar, IBM firmasının, Intel 8080 merkezi işlem birimi kullanarak ürettiği ilk PC'den bu yana aşağı yukarı aynı tasarım çerçevesinde gelişmektedirler. Bunun en önemli nedeni "PC uyumluluk" dan vazgeçemememizdir. O yıllarda, ilk IBM PC'yi tasarlayan mühendisler sanırım 640 KiloByte'ın her türlü programı çalıştırmaya yeterli olacağını düşünmüşler ve bellek üst sınırı olarak
640 KByte'da karar kılmışlar. Ama birkaç yıl içinde onların bile öngöremediği değişiklikler olmuş, bu üst sınır çok dar gelmeye başlamıştır.

PC uyumluluğun en önemli koşulu 640 KiloByte sınırına uyan donanım geliştirmektir. 640 KiloByte'ın üzerindeki bellek adresleri standart dışı yöntemlerle yönetilecektir. İşte bu nedenle MS-DOS kendisini yalnızca
640K belleğin yönetiminden sorumlu olarak görmekte ve CHKDSK gibi komutlarda bellek durumunu rapor ederken, bu sınırın üstünde kalan bellek bölümlerine bakmamaktadır bile.

Fazla teknik ayrıntılara girmeden, (basit varsayım) 4 MByte belleği olan bir bilgisayarda, bu belleğin nasıl gruplandırıldığını bir şekille gösterilecektir.

Resim

Resim

Bu noktada size olası bellek düzenleme gereksinimleriniz için yalnızca birkaç ipucu verilecektir.

Resim

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: 8) :D :)
Cevapla