İşletim Sistemi Ve Önemi

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1

İşletim Sistemi Ve Önemi

Mesaj gönderen trwe » 13 Eki 2013, 16:48

İşletim Sistemi Ve Önemi
*********************************************************************************************************************************
Bir çok parçadan meydana gelen bilgisayardan yararlanabilmemiz için her şeyden önce bilgisayarımızın çalışıyor olması gerekir. Bilgisayarımızın çalışıyor olabilmesi için ve bizimle iletişim sağlayabilmesi için bir programa (yazılım) gereksinim duyulmaktadır. Bu yazılım sıradan bir yazılım değildir. Her program bilgisayarı çalıştıramaz. Bilgisayarları çalıştırabilecek yazılımlar farklılık arzeder. Örneğin bir oyun programı bilgisayarı çalıştıramaz. Bu oyun programını bilgisayarda yüklü olan işletim sistemi tarafından çalıştırılır.

Bilgisayarların çalışmalarını sağlayan disk yönetim sistemleri vardır. Bilgisayarı tanıyan tüm çalışmalarını kontrol altında tutarak bilgisayarı yöneten yazılımlara işletim sistemi denir. İşletim sistemi bilgisayarın tüm birimleri arasında iletişimi sağlar. İşletim sistemi yüklenmemiş bilgisayarları hiç bir kullanıcı kullanamaz.

İşletim sistemleri bilgisayarın açılması ve çalışması için olmazsa olmaz programlardır. İşletim sistemi, bilgisayar donamları arasında iletişimi sağlayarak, aygıtların etkin kılınmasını gerektiren yazılımları yükleyen, bu aygıtları kullanıcının kontrolüne sunulmasını sağlayan ve kullanıcıdan gelen komutlarla ilgili aygıtlara bildiren sistem yazılımlarıdır.

İşletim sistemlerinin işlevleri:
1) Kullanıcı ile merkezi işlem birimi arasında iletişim sağlar.
2) Giriş ve çıkış devreleri arasındaki veri akış yönünü ve işlemleri kontrol eder.
3) Donanım aygıtlarını yönetir.
4) Programların çalışmasını kontrol eder.
5) Veri ve dosya saklama işlemlerini yapar.
6) Sistemin etkin bir şekilde işlemesi için güvenlik ve kontrol sağlar.

İşletim sisteminin yukarıda sayılan işlevlerine dikkat edildiğinde, bir yöneticiden beklenen tüm sorumlulukları ve yetkileri bulunmaktadır.

İşletim Sistemi Çeşitleri:

Günümüzde en çok yararlanılan ve kullanılan işletim sistemleri şunlardır:
1- Windows XP/7/8… Bu program etkileşimli ara bir programdır. Bilgisayarın ara birimleri arasında kolay, düzenli ve güvenli iletişimi sağlayan işletim sistemidir.
2- CPM: (Control program for micro computer) Micro bilgisayarlar için kontrol programı. Bu işletim sistemi 8 bit'lik mikro bilgisayarlar için hazırlanmıştır. Bu programın özelliği; kendi yapısındaki donanım içinde bios'ta toplanmıştır. Programın küçük bir yerinde yapılabilecek bir değişikle diğer bilgisayarları da çalıştırması sağlanmaktadır. Günümüzde pek kullanılmayan bir işletim sistemidir.
3- Os2: İşletim sistemi 2 olarak da söylenmektedir. Bu sistem MSdos işletim sistemindeki bazı sınırlamaları ortadan kaldırmak için geliştirilmiştir. MS-DOS işletim sistemindeki sınırlamalar; kullanım zorluğu, tekli programlama sağlaması ve sadece 610 KB’lık bellek kullanabilmesidir. Bu da büyük bilgisayarla da bilgi alış-verişini zorlaştırmaktadır. Bu sınırlamaları ortadan kaldırabilmek için Os2 işletim sistemi geliştirilmiştir.
4- Unix: Çok kullanıcılı, taşınabilir ve çoklu programlama olanağı veren bir işletim sistemidir. İlk olarak 1971 yılında AT&T firmasında yazıldı. Daha sonra bu program geliştirilerek taşınabilirlik özelliği kazandı. Günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.
5- DOS: (Disk Operating System) Tek kullanıcılı olan bu işletim sistemi, çoklu programlama olanağı ortamı sağlayamadığından kişisel bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Çok kullanıcılı ortamlarda tercih edilmemektedir.
6- Mos: (Macintosh Operating System) Macintosh bilgisayarlar için geliştirilen işletim sistemi İBM uyumlu bilgisayarlarda kullanılamaz. Daha çok masa üstü yayıncılık alanlarında tercih edilen ve başarılı olan bir işletim sistemidir. Dosya yönetim ve programlama dillerinin uygulamalarına yanıt vermeyen bir işletim sistemidir.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :oops: :) :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------