Windows XP Hızlandırma _2

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5914
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Windows XP Hızlandırma _2

Mesaj gönderen trwe » 12 Eki 2013, 17:58

Windows XP Hızlandırma _2
*****************************************************************************************************************************

AÇILIS LOGOSUNU ATLATMAK İÇİN

Bilgisayarınız Acılırken Windows 98'in Logosunun Görüntülenmesini İstemiyorsanız "Windows 98 Baslıyor..." Yazısı Cıktıgında Esc Tusuna Basınız.

LOGOLARI DEĞİŞTİRMEK

640 * 480 Ebatlarında Herhangi Bir BMP Dosyası Windows'un Acılıs, Kapanıs Veya "Simdi Bilgisayarınızı Kapatabilirsiniz" Ekranının Yerini Tutabilir. Windows 98 Bu Ekranları Karsınıza Getirmek İcin Sabit Diskinizde Logo.Sys,Logow.Sys Ve Logos.Sys İsimli Üc Dosya Tutar. Tek Yapacagınız 640 * 480 Ebatlarında Bir BMP Dosyasını Bu İsimlerden Herhangi Birine Kaydetmek. Bunun Yaptıgınızda Windows 98 Kendi Logosu Yerine Sizin Üzerine Yazdıgınız BMP Dosyasını Kullanır. BMP Dosyalarını Olustururken Dikkat Etmeniz Gereken İki Önemli Husus Var: Bunlardan Birisi Resmin 256 Renkte Olması, İkincisi İse 640*480'lik Resmin Boyutlarının 320*400 Olacak Seklilde Yeniden Boyutlandırılması.

DAHA AZ BEKLEMEK İÇİN

Windows 98'in Acılma Hızını Arttırmak İcin Elinizde İyi Bir Secenek Var. Bu Püf Noktamızı Uygulayarak "Windows 98 Baslıyor..." Mesajından Sonra Gelen 2 Saniye Arayı Kaldırabilirsiniz. Öncelikle C: Klasörünü Acın Ve Msdos.Sys Dosyasını Bulup "Salt-Okunur" Özelligini Kaldırın. Dosyayı Not Defteri İle Acın [Options] Bölümünde Gidin Ve Bootdelay=0 Satırını Ekleyin. Bilgisayarınızı Kapatıp Actıgınızda Windows'a 2 Saniye Erken Gireceksiniz.

GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSUNUN ADINI DEĞİŞTİRİMEK

Evet Geri Dönüsüm Kutusu Nun Adindan Hoslanmiyorsaniz Onun Adini Degistirmeye Nedersiniz. Bunun İçin Baslat- Çalistir Dan Regedit (Kayit Düzenliyicisi) İ Çalistirin Ve, HKEY _CLASSES_ROOT/CLSID/{645FF040 - 5081 - 101B - 9F08 - 00A - A002F954E } Anahtarina Girip Bir Kere Tiklayin. Sag Panelde Varsayilan Satirinin Karsisinda Geri Dönüsüm Kutusunun Yazili Oldugunu Göreceksiniz.Varsayilan A Çift Tiklayin Ve Oraya İstediginiz Yeni Adi Yazin Ve Tamam İ Tiklayin.Kayit Düzenleyicisini Kapayip Windows Unun Yeniden Açtiginizda Geri Dönüsüm Kutusu Yeni İsmiyle Karsinizda.


INTERNET EXPLORER.

Internet Explorer'un "Security" Bölümünde Bildi İniz Üzere 4 Bölüm Vardır, Fakat Aslında İnternet Explorer 6.0'da 5 Bölüm Var Bir Tanesi "My Computer" Adındaki Bölüm Normal Ayarlarda Aktif Olarak Gözükmemektir, Bu Bölümü Açmak İçin Pek Tabii Ki Regedit'e Girip ; "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\ Windows\Currentversion\Internetsettings\Zones\0 " Anahtarına Gidin, Burada "Flags" Adındaki DWORD De Erini Bulun Ve De Erini "1" Yapın, Bilgisayarı Yeniden Başlattı Inızda Yapılan Ayarlar Aktif Olacaktır.

OUTLOOK EXPRESS HIZLI AÇILSIN

Fazla Mühim Bir Özellik Olmasa Da Outlook Express'in Biraz Daha Hızlı Açılmasını Sa Layabiliriz. Regedit'e Girip (Start > Run, Regedit Yazıp) "HKEY_CURRENT_USER\Identities\{** Identity İD **}\Software\Microsoft\Outlook Express\5.0" Anahtarına Gidin( "İdentity İd" Bilgisayarınızın Atadı I Bir De Erdir), Burada Yeni Bir DWORD Anahtarı Oluşturun (Sa Tıklayıp New > Dword Value) Ve Adını Nosplash" Yapın De Er Olarak "1" Yazın.

Internet Explorer Hızlı Açılsın

Internet Explorer Açılırken "Anasayfa" Olarak Belirtti İniz Adresi Açmaya Çalışır, Buda İnternet Explorer'un Yüklenmesinde Biraz Gecikmeye Sebep Olur. İnternet Explorer'un Hızlı Bir Şekilde Açılmasını İstiyorsanız "Görev Çubu U"Ndaki (Taskbar) İnternet Explorer Simgesine Sa Tıklayıp "Properties"İ Seçin Burada "Target" Olarak "C:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" Yazar, Bunun Sonuna "-Nohome" Satırını Ekleyin(Tırnaklar Olmadan). Ekledi İniz Zaman "Target" Şöyle Gözükmeli "C:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" -Nohome". Böylece İnternet Explorer Açılırken Bir Websitesi Açmaya Çalışmayacaktır(About :Blank Olsa Bile)

OUTLOOK EXPRESS GÖREV ÇUBUĞUNDA AÇILSIN

Outlook XP'nin Açıldı I Zaman "Görev Çubu U"Nda Fazladan Yer Kaplamasını İstemiyor Ve Arka Planda Açılmasını İstiyorsanız Tam Size Göre Bir Püf Noktası. Her Zaman Oldu U Gibi Regedit'e Girip "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft \Office\10.0\Outlook\Prefences\" Anahtarına Gidin, Yeni Bir DWORD De Eri Oluşturun(Sa Tıklayıp New > DWORD Value) İsim Olarak "Mintotray" Verin, Ve De Erini "1" Yapın.(Bilgisayarı Yeniden Başlatmanız Gerekebilir.)

Arama Motorunu Değiştirin

Internet Explorer'un Arama Motoru MSN'dir, Fakat Çok Daha İyi Arama Motorları Da Mevcuttur. Örne İn Ben Google!'U Seviyorum Ve Her İnsanında Kendine Göre Kullanışlı Saydı I Bir Arama Motoru Vardır. Regedit'e Girip İlk Önce "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main" Anahtarına Gidin Burada "Search Page" De Erine "Http://Www.Google.Com/" Yazın, Sonra "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft \Internet Explorer \Searchurl" Anahtarına Gidin Burada Da ""="Http://Www.Google.Com/Keyword/%S" Yazın, Daha Sonra "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Interne T Explorer\Search" Anahtarına Gidin, Burada Da "Search Assistant" De Erine "Http://Www.Goog-Le.Com/İe" Yazın.
NOT: Bu Örnek Sadece Google İçin Geçerlidir.

Wındows Nt Tarzı Giriş Ekranına Dönüş

Windows XP'nin Size Sundu U Karşılama Ekranı Hoşunuza Gitmiyorsa Ve Giriş İçin Klasik NT Tarzı Girişi Tercih Ediyorsanız, Çözüm Basit: Do Ruca Control Panel'e (Denetim Masası) Gidin Ve User Accounts (Kullanıcı Hesapları) Seçene İne Girin. Seçeneklerden Change The Way User Log On And Off (Kullanıcıların Sisteme Giriş Özellikleri) Yazılı Olanı Seçin Ve Use The Welcome Screen(Karşılama Ekranı Kullan) Seçene İnin Yanındaki İşareti Kaldırın.

System Tray Üzerindeki Simgeleri Gizlemek

System Tray, Yani Sa Alt Köşedeki Saatin Soluna Simgesini Yerleştirme Meraklısı Olan Programlardan Elinizde Bolca Varsa Ve Bunlar Da Ekranın Ortasına Kadar Yürüdüyse, Bölgedeki Simgelerin Az Kullanılanlarının Sürekli Gizli Tutulmasını Sa Layabilirsiniz. Windows XP, Bu Bölgedeki Simgelerin Sık Kullanılmayanlarını Gizleme Özelli İne Sahip Oldu U Gibi, Bunun Özelleştirilmesine De İzin Veriyor.

Bakın Nasıl:

Görev Çubu U Üzerinde Herhangi Bir Boş Yere Sa Tıklayıp Properties (Özellikler) Bölümüne Girin.
Önce En Alttaki Hide Inactive Icons (Aktif Olmayan Simgeleri Gizle) Seçene İnin Yanına Bir İşaret Koyun. Daha Sonra Bu Seçene İn Hemen Sa Indaki Customize (Özelleştir) Butonuna Tıklayın.

Karşınıza Gelen Listede, O Güne Kadar Buraya Bir Şekilde Simgesini Yerleştirmiş Olan Tüm Uygulamaları Kapsayan Bir Listeyle Karşılaşacaksınız. Bu Listeden, Seyrek Olarak İhtiyaç Duydu Unuz Bir Tanesinin Üzerine Gelin.

Uygulamanın İsminin Sa Inda Bir Menü Belirecektir. Seçenekleriniz Arasında Hide When İnactive (Aktif Olmadı Inda Gizle), Always Hide (Her Zaman Gizle) Ve Always Show (Her Zaman Göster) Mevcut. Bunlardan Always Hide (Her Zaman Gizle) Yazılı Olanı Seçin.
Bu İşlemi, Simgesini Sürekli Orada Görmek İstemedi İniz Tüm Yazılımlar İçin Tekrarlaya Bilirsiniz.

Belgeler Menüsünü Gizleme

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre Ntversion\Policies\Explorer Anahtarına Gelin "Norecentdocsmenu" Adında DWORD De Eri Yaratın Ve De Erini "1" Yapın.

Açılışta Daha Az Beklemek

Windows Dosyaları Açarken Küçük Bir Animasyon Gösterir.Bunu Engelleyerek Performan Sınızı Arttırın. HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\Windowmetrics Anahtarında Minanimate Adında DWORD De Eri Yaratın.Bunun De Erini 0 Yaptı Inızda Animasyon Göstermez Daha Çabuk Ekranı Kaplar.1 Yaparsanız Tekrar Etkinleşir.

Tek Tıklamayla Windowsu Kapatmak

Bunun İçin Masaüstünde Yeni Bir Kisayol Yaratin.Komut Satrına C:/Windows/Rundll.Exe User.Exe,Exitwindows Yazın.Evet Kisayolunuz Hazir.Bu Kisayola Tikladiginiz An Windows Kapanacaktir.

MASAÜSTÜNE MAİL KISAYOLU KOYMAK

Masaüstünde Mouse Un Sag Tusuna Tiklayin Ve Yeni/Kisayol Seçin. Komut Satiri Kutusuna Mailto@İsim@İsim.Com?Subject= Meraba Yazin Ve İleriyi Tiklayin.Bu Kisayola Anlamli Bir İsim Verin Ve Son U Tiklayin.Böylece Bu Kisa Yola Tikladiginizda Posta Programi Açilacak Ve Yazmis Oldugunuz Adrese Yani Alici Satiri Otomatik Olarak Dolacaktir.

OUTLOOK EXPRESS ŞİFRE SORMASIN

Outlook Express Bazen Mail Hesabınız İçin Parolanızı Unutabiliyor Ve Mail Sunucusuna Her Ba Lanmak İstedi İnde Sizden Parolanızı İsteyebiliyor. Bunu Önlemek İçin Regedit'e Girip "HKEY_CURRRENT USER\Software \Microsoft" Anahtarına Gidin Ve Burada "Protected Storage System Provider" Anahtarına Bakın, E Er Bulursanız Silin, Probleminiz Çözülmüş Olacak.

Temp Dosyalarını Otomatik Silmek

Internet Explorer Internet'te Gezdi İniz Sayfaları "Temporary İnternet Files" Klasöründe Tutar, Yer Kaybından Çok Güvenlik Açısından Hiçte Hoş Olmayan Bir Durumdur, İnternet Explorer'un Bu Dosyaları Klasörde Tutmasını Engellemek İçin "Tools > İnternet Opitons" Deyin Ve Buradan "Advanced" Segmesine Geçin, Burada "Security" Bölümüne Gelin Ve "Empty Temporary İnternet Files Folder When Browser İs Closed" Yazan Yeri Tıklayın.

Geçmişi Hatırlama

Internet Explorer'ı Açın, Tools > İnternet Options Bölümüne Girin. Burada "Days To Keep İn History" De Erini "0"(Sıfır) Yapın. Böylece İnternet Explorer Geçmişi Hatırlamayacaktır. History'den Tamamen Kurtulmak İçin "Clear History" Butonuna Basmakta Fayda Var.

Windowsun Kapanış Yazısını Değiştirme

Evet Bilgisayrinizi Her Kapatisinizda Karsiniza "Simdi Bilgisarinizi Kapatabilirsiniz." Yazisinin Mi Çikmasini İstemiyorsanız Bunu De İştirebilirsiniz. Bilgisayar Her Kapatisinizda Karsiniza Çikan Bu Dosya (Logos.Sys) Dosyasidir. Bu Bitmap Türü Bir Grafik Dosyasidir Ve 320x400 Piksel Boyutlarindadir.Eger Sizde Bu Görüntüyü Degistirmek İsterseniz Yapmaniz Gerekenler Sunlardir. Ilk Önce Paint De Logos.Sys Dosyasini Açin.Sonra O Yaziyi Silin Veya İstedigin Bir Resmi Koyun.Ayrica Yazmak İstediginz Seyleride Resme Ekleyebilirsiniz.Ama Resimleri Veya Baska Bir Yazi Koyarken 320x400 Ölçülerinde Olmasina Dikkat Edin Ve Bu Yaptiginizi Logos.Sys Dosyasi Olarak Tekrar Kaydedin Ve Windows Klasörünün Altinda Olmasina Dikkat Edin.
Uyarı: Eger Kendi Yaptiginiz Yeni Logos.Sys Yi Koyarsaniz Windows Eskisini Koruyamayabilir Yani Anlicaniz Bidaha O Yaziyi Hiç Göremeyebilirsiniz

Başlat Menüsünü Hızlandırmak

Menülerin Daha Hızlı Açılmasını İstiyorsanız Regedit'e Girip "HKEY_CURRENT_USER\ Control Panel\Desktop\"Anahtarına Gidin Ve "Menushowdelay" De Erini "1" Yapın

SHARED DOCUMENT'İ KALDIRMAK

My Computer"Dan "Shared Document" Klasörünü Kaldırmak İçin Regedit'e Girip; "HKEY_ LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/Currentversion/Explorer/Mycomputer/Namespace/Delegate Folders" Anahtarına Gidin, Burada "{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b 30ee}" Anahtarını Silin

BİP LER KAPANSIN

Arada Çıkan "Bip" Seslerinden Sıkıldıysanız Ve Kapatmak İstiyorsanız "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Sound" Anahtarına Gidin Ve "Beep" De Erini Bulun Karşısına "No" Yazın.

EKRAN KORUYUCULARI

Windows XP'deki Her Ekran Koruyucu Kullanmıyorsunuzdur, İstemediklerinizde Olabilir, Bu İstenmeyen Ekran Koruyucuları Silmek İçin "C:\Windows\System32" Klasörüne Gidin Burada İstemedi İniz Ekran Koruyucularını Silin Daha Sonra "C:\Windows\System32\Dllcache" Klasöründekileri De Silin.

SCHEDULE TASK'I KAPATMAK

I.E 6 Sunucuya Her Ba Landı Inda "Schedule Task" Çalıştırmak İster, Bu Da Kullanıcıya Internet'te Yavaş Surf Olarak Geri Dönmektedir, Zaten Yavaş Olan İnternet Ba Lantısını Daha Da Yavaşlatmamak İçin Bu Özelli İ Kapatmakta Fayda Var. Bunun İçin; "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/Currentversion/Explorer/Remotecomputer/Namespace" Anahtarında Ki "{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060 F5BF}" Alt Anahtarını Silin.

KISA ADRES

Bir Web Sitesine Ba Lanmak İstedi İmizde Adresini Www.Yahoo.Com Türü Yazarız Ki Ba Lanabilelim. Adres Bölümüne Sadece Yahoo Yazıp Ctrl+Enter'a Bastı Inız Zaman I.E Kendisi "Http://", "Www." Ve ".Com" Ekleyecektir

RENKLİ AÇILIŞ SAYFASI

I.E'de Açılış Sayfası Olarak "Aboudblank" Ya Da Bir Web Sitesinin Adı Yazılıdır, E Er "About :Mozilla" Yazarsanız Açılış Sayfanız Mavi Renkli Bir Sayfa Olacaktır.(Tools > İnternet Options)

IMAGE TOOLBAR

Web Sitelerinde Gezerken Bir Resmin Üzerine Geldi İniz Zaman Sol Üst Köşede "İmage Toolbar " Çıkar, Bu Toolbar'ın Özelliği Kısayoldan Resmi Kaydetmeniz-Yazdırmanız,Arkadaşınıza Göndermeniz İçin Yapılmıştır. E Er Resimlerin Üstüne Geldi İnizde Bu Toolbar'ın Bir Daha Çıkmasını İstemiyorsanız "Tools > İnternet Options" Deyin Buradan "Advanced" Segmesine Gelin, Burada "Multimedia" Bölümünü Bulun "Enable İmage Toolbar" Yazısının Yanındaki Tiki Kaldırın.

GRUP SAYISI

Windows XP'ye Has Özelliklerden Olan Aynı Program Pencerelerini Gruplama Tekni İni Özelleştirmek İstiyorsanız, Regedit'e Girip "HKEY_CURRENT_USER\Software \Microsoft\Windows\Currentversion\Explorer \Advanced" Anahtarına Gidin, Burada "Taskbargroupsize" De Erini Bulun Ve İstedi İniz Bir De Eri Verin, Burada Verece İniz De Erlere Göre Sayfalar Gruplanacaktır (Normal De Eri 3

BSOD ÇIKTIĞINDA YENİDEN BAŞLASIN

Her Ne Kadar Windows XP'nin En Güvenli, En Hatasız Windows Olarak Lanse Edilse De Buna İnananların Sayısı Bir Elin Beş Parma Inı Geçmez Sanırım. Bilgisayarınızın Olası Bir "Sistem Çökmesi" Ya Da "BSOD" Olayında (BSOD Blue Screen Of Death Yani Ünlü Mavi Ekran) Sistemi Otomatik Olarak Yeniden Başlatması İçin Regedit'e Girip " HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Currentcontrolset\Control\Crashcontrol" Anahtarına Gidin Ve "Autoreboot" Anahtarını Bulun Ve De Erini "1" Yapın.

GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU OLMASIN

Geri Dönüşüm Kutusu'nu (Recycle Bin) Masaüstünden (Desktop) Kaldırmak İçin, Regedit'e Girin Ve "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\ Windows \Currentversion\Explorer\
Desktop\Namespace\" Anahtarına Gidin, Burada "{645FF040-5081-101B-9F08-OOAA002F954E}" Anahtarini Silin.

PREFETCH'İ SİLİN

İlk Defa Windows XP'de Gördü Ümüz "Prefetch" Yeni Ve Kullanışlı Bir Teknik Olarak Karşımıza Çıkıyor. Fakat Bazen Windows XP'yi Kullandı Imızda "Prefetch"İn Kullanılmayan Linklerle Doldu Unu Görürüz Ve Bu Da Bilgisayarı Yavaşlatır. Size Önerim "Prefetch" Klasörünü Ayda Bir Kez Silmeniz, Bunun İçin "C:\Windows\Prefetch" Adresinden "Prefetch" Klasörünün İçinde Ne Varsa Silin Ve Bilgisayarı Yeniden Başlatın. Bilgisayarınız Bir Nebze Olsun Hızlanacaktır.

SABİT DİSK PERFORMANSI

Eğer Windows XP'de NTFS Kullanıyorsanız (Eğer Kullanmıyorsanız Şiddetle Tavsiye Ederim) Diskinizin 12,5% Kadarını MFT İçin Kaydeder.(MFT = Master File Table) MFT Fragmantasyonu Sistem Performansının Orantılı Biçimde Düşmesine Neden Olabilir. Örne İn Bilgisayarınızda Yüzlerce Program Yükleyip Kullanıyorsanız MFT Kullanımı Daha Yüksek Olacaktır, Bu Yüzde Duruma Göre 25% Çıkması Daha Faydalı Olacaktır. E Er Yüzdeyi Bu De Ere Çıkarmak İstiyorsanız Regedit'e Girip " HKEY_LOCAL_MACHINE\System\Currentcontrolset\Contro
L\Filesystem" Anahtarına Gidin, Sa Tıklayıp "New > DWORD Value" Deyip Yeni Bir DWORD De Eri Oluşturun Ve İsim Olarak "Ntfsmftzonereservation" Verin, De Er Olarak 2 Yazın( 1=12,5% , 2=25%)

SİSTEM PERFORMANSI

Sistemin Do Ru Ve Performanslı Çalışmasını Sa Lamak İçin Düzenli Olarak Defrag Et-Mekte Fayda Vardır. Ama E Er Sistem Gereksiz Özelliklerle Meşgul Tutuluyorsa Defrag'da Anca Bir Yere Kadar Yardım Edebilir. Bu Püf Noktası DOS Tabanlı Program Ve Win95'ten Öncesiyle Hiç İlgilenmeyenler İçin. Windows XP'de Bir Dosya/Klasör İçin İki İsim Yaratılır, Bunlardan İlki Gördü Ünüz İsim Bir Di Eri İse DOS İçin Hazırlanmış İsmidir(DOS La Düzgün Çalışması İçin). Bu İsim Çalışması CPU Ve Sabit Disk Gibi Sistem Kaynaklarını Boşa U Raştırmış Olur.Sadece Bununla Da Kalmayıp Yapmış Oldu Unuz MFT Kullanımını Da Düşürür. Bunu Engellemek İçin Regedit'e Girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\Currentcontrolset \Control\Filesystem" Anahtarına Gidin, Burada "Ntfsdisable8dot3namecreation" DWORD Anahtarını Bulun Ve De Erini "1"(BİR) Yapın.

BOOT DOSYALARIYLA AÇILIŞ

Regedit'e Girip (Start > Run -Regedit) "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\Bootoptimizefunction" Anahtarına Gidin, Burada "Enable" Adındaki String Anahtarı Bulun Ve De Erini "Y" Yapın. Bu Açılış Zamanını Hızlandırma Da Yardım Edecektir.

RUN(ÇALIŞTIR)LİSTESİNİ SİLMEK

Regedit, Ya Da "Cmd.Exe"Yi Çalıştırırken "Start > Run" Deyip İsimlerini Yazarız, Bir Süre Sonra Bu Liste Oldukça Kabarır. Bu Listeyi Silmek İçin "Start > Run -Regedit" Deyip " HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Currentversion\Explorer \Runmru" Anahtarına Gidin, Burada Ki Tüm De Erleri Silebilirsiniz.

KAYIT YAPMASIN

Windows XP'nin Yeni Özelliklerinden Biri De Cd-Rw Cihazlarına Cd Kaydı Yapabilmesi, Ama E Er Daha İyi Bir Cd Kayıt Programı Kullanıyorsanız (Winoncd, Easy Cd Creator Gibi) Bu Özelli İ Kapatmak İsteyebilirsiniz, Bunun İçin "My Computer"A Girin Ve Burada Cd-Rw Cihazının Oldu U Sürücüye Sa Tıklayıp "Properties"İ Seçin Burada "Recording" Segmesine Gelin Ve "Enable Cd Recording On This Drive" Seçene İni Kapatın

DOS PENCERESİNDEN EXPLORER

Bir DOS Oturumunda Calisirken O An Calismakta Oldugunuz Klasoru Windows 95 İcinde Explorer Penceresinde Goruntulemek İstediginizde Butun Yapacaginiz Komut Satirindanexplorer .Yazıp Enter Tusuna Basmak. Bir Bosluk Ve Noktayi Unutmayin. Bunu Yaptiginizda Otomatik Olarak Bir Pencere Acilacak Ve İcerisinde O Anda Calismakta Oldugunuz Klasorun İcerigi Goruntulenecektir. Eger Klasor İcerigini Goruntulemek İcin Explorer'in Sol Taraftaki Agac Yapili Panelini De Goruntulemek İstiyorsaniz Komut Satirinda EXPLORER /Eyazip Enter Tusuna Basmalisiniz.

AÇILIŞ DİSKİNİN OTOMATİK OPTİMİZE EDİLMESİ

Otomatik Açılış Diskinin Optimize Edilmesi İçin Regedit'e Girip " HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\Bootoptimizefunction" Anahtarına Gidin Burada "Enable" Anahtarını Bulun Ve De Erini "Y" Yapın.


BAŞLANGIÇ MENÜSÜNÜ DEĞİŞTİREMESİNLER

Sistemdeki Di Er "Normal" Kullanıcıların Başlangıç Menüsünde(Start Menu) De İşiklik Yapmalarını İstemiyorsanız Regedit'e Girip "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Currentversion\Policies\Explorer" Anahtanna Gidin, Yeni Bir DWORD Anahtarı Oluşturun Ve Adını "Nochangestartmenu" Koyun Ve De Erini "1" Yapın.

XP'Yİ HIZLANDIRIN

Windows XP'nin Yavaş Çalıştı Inı Düşünüyor Ve Hızlandırmak İstiyor Olabilirsiniz, İşte Size Bir Ayar. Regedit'e Girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Currentcontrolset\Control\Prioritycontrol" Anahtarına Gidin, Burada Sa Tıklayıp "New > DWORD Value" Deyin İsim Olarak Ta "IRQ8Priority" Deyin, Ve De Erini "1"(BİR) Yapın.

SADECE WINDOWS'U YENİDEN BAŞLATIN

Windowsxp'de Yaptı Inız Bazı De İşikliklerden Sonra Bilgisayarı Yeniden Başlatmanız Gerekti İni Söyler, Ama Bilgisayarı Yeniden Başlatıp Zaman Kaybetmeden Sadece Windowsxp'yi Yeniden Başlatmak İstiyorsanız "Shutdown" Butonuna Basarken "Shift" Tuşuna Da Basılı Tutun, Böylece Bilgisayarı Yeniden Başlatmadan Windowsxp'yi Yeniden Başlatmış Oluyorsunuz, Bu Özellik "Hot Reboot" Olarak Ta Biliniyor

AÇILIŞ SÜRESİNİ KISALTIN

NTFS Dosya Sistemli İşletim Sisteminizde "NTFS Check"E Yapaca Inız Ufak Ayarla Bilgisayarın Açılışını Hızlandırabilirsiniz. "CHKNTFS" Komutu "AUTOCHK" Başlangıç Sayım Zamanının Kullanım Komutudur. Normalde 9 Saniye Olan Bu Zamanı 4 Saniyeye Düşürmeniz Mümkün, Bunun İçin Komut Satırına CHKNTFS/T:4 Yazmanız Yeterli Böylece "AUTOCHK" Süresi 4 Saniye Olacaktır.

HIZLI KAPATMA

"Start > Run -Regedit" ' Deyip Regedit'e Giriyoruz, Burada "HKEY_CURRENT USER\Control Panel\Desktop" Anahtarına Gidin, Ve "Autoendtask" DWORD De Erinin De Erini "1" Yapın.

FAZLADAN MEMORY

Windows XP Kullandı Inız Ya Da Kullanmakta Oldu Unuz Programlann .Dil (Dynamic Link Libraries) Dosyalarını Belirli Bir Zaman Dilimi İçerisinde Hafızasında Tutar. Bu Özelli İ Kapatarak "Birazcık" Hafızaya Sahip Olabiliriz. Bunu Gerçekleştirmek İçin; "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows \Currentversion\Explorer" Anahtarına Gidin, Burada Yeni Bir DWORD De Eri Oluşturun(Sa Tıklayıp New > DWORD Value) Bu DWORD De Erinin Adını "Alwaysunloaddll" Yapın Ve De Erini "1" Yapın. Windows XP'yi Yeniden Başlattı Inızda Yapılan De İşiklikler Aktif Olacaktır.

EXPLORER KENDİSİ ÇALIŞSIN

Explorer.Exe'nin Kendi Halinde Çalışmasını Ve Böylece Hata Verdi İ Zaman Tüm Sistemin Hata Vermemesini İstiyorsanız, İşte Size Göre Bir Püf Noktası. Regedit'i Açıp (Start > Run -Regedit) "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \Currentversion \Explorer\Advanced" Anahtarına Gidin. Burada "Separate Process" DWORD De Erini Bulun Ve De Erini "1" Yapın(E Er Bu Anahtar Mevcut De İlse Sa Tıklayıp New > DWORD Value Deyip Adını "Separate Process" Yapın Ve De Erini "1" Yapın). E Er Regedit'le U Raşmak Hoşunuza Gitmiyorsa Şu Yolu İzleyerekte Yapabilirsiniz; My Computer'a Girip Tools > Folder Options Oradan View Segmesine Gelin. Burada "Launch Folder Windows İn A Separate Process"İ Tıklayın "OK" Basın. İşletim Sisteminiz Daha "Sa Lam" Çalışacaktır Fakat Biraz Performans Düşüklü Ü Olacaktır.

INTERNET EXPLORER SEBEBSİZ HATASI

Internet De Dolaşırken, Önemli Bir İşle Meşgul Olurken, Ya Da Çeşitli Sitelerde Haberleri Okurken Hiçbir Sebep Yokken Explorer'un Hata Verip Kapanması(Tüm I.E Pencereleri) Hiçte Hoş Olmayan Bir Durumdur, Bunu Bir Nebze Olsun Durdurmak İçin Aynen Yukarı Da Explorer'da Yaptı Imız Yöntemi Uygulayaca Iz. Her Zaman Ki Gibi Regedit'e Girip (Start > Run -Regedit) " HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Currentversion\Explorer\Advanced" Anahtanna Gidin. Burada "Browsenewprocess" Adında Yeni Bir String De Eri Oluşturun(Tırnaklar Olmadan) Ve De Erini "Yes" Olarak Belirtin, İnternet Explorer İçin Şuan Tam Bir Çözüm Yok Bu En İyisi Denilebilir, Biraz Hafızadan Kaybettirse De.

HIZLI SABİT DİSKLER İÇİN

Diyelim Ki Yeni Bir Sabit Disk Aldınız Ve Kullanmakta Oldu Unuz Sabit Diskten Hızlı,
Page.Sys Dosyasını Yeni Aldı Inız Sabit Diskinize Geçirmekte Fayda Var. ("Page.Sys'de Ne Ola Ki" Diyenler İçin ; Ünlü Swap Dosyası) Bunun İçin Regedit'e Girip (Start > Run -Regedit) " HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Currentcontrolset\Control\Session Manager\Memory Management" Anahtarına Gidin, Burada "Paging Files" Adındaki String De Erini Bulun Ve Daha Hızlı Olan Sabit Diskiniz Hangisiyse Onu Yazın (Örne İn Benimkinde "C:\Page.Sys" Yazıyordu, E:\Page.Sys Yaptım)

HIZLI KAPANSIN

Windows XP Kapanırken Bildiginiz Gibi Yapılanları Kaydeder, Windows XP Kapanırken Biraz Zamandan Kazanmak İstiyorsanız, Regedit'e Girip "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft \Windows\Currentversion\Policies\Explorer" Anahtanna Gidin, Burada "Nosavesettings" De Erini Bulun. E Er Çıkışta Kayıt Yapılmasını İstemiyorsanız De Eri "1" Yapın, Kayıt Yapılmasını İstiyorsanız "0" Yapmanız Yeterli.

DAHA ÇOK HIZLANSIN

Windows XP'de NTFS Dosya Sistemi Her Dosya Ve Klasör İçin Son Erişim Ve Son Güncelleme Bilgilerini Tutar. Bu Özellik Kullanışlı Olsa Da Normal Bir Kullanıcı İçin Ço U Zaman Pek Bir Anlam İfade Etmiyor. Bu Özelli İ Kapatmak İçin Regedit'e Girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Currentcontrolset\ Control\Filesystem" Anahtanna Gidip "Ntfsdisablelastaccessupdate" De Erini Bulun Ve De Erini "1" Yapın.

AÇIKLAMA YAPMASIN

Windows XP'de Adet Oldu U Üzere Mouse Okuyla Bir Dosyanın Ya Da Klasörün Üzerine Geldi İniz Zaman O Dosya/Klasör Hakkında Bilgiler Verir. Bu Özelli İ Kapatmak İçin "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ Currentversion\Explore\Advanced" Anahtarına Gidin Ve "Showlnfotip" DWORD De Erini Bulun Ve De Erini "0" (SIFIR)Yapın.

FAZLA GÜVENLİK

Start > Run Deyip 'Regedit Yazın, Regedit'te " HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Currentcontrolset\Control\Lsa" Anahtarına Gidin Burada "Forceguest" DWORD De Erini Bulun, Yoksa Oluşturun Bunun De Erini "1" Yapın. Bu Sayede Windows XP "Advanced File System Security" Aktif Hale Geçmiş Olacak.

OUTLOOK EXPRESS'DE VİRÜS

Hemen Hemen Herkesin E-Mail Adresine Birkaç Virüs Gönderilmiştir, Web Tabanlı E-Mail Servisi Veren Kuruluşların Birço U Mailinize Gelen Dosyaları Virüs Taramasından Geçirir(Yahoo! Gibi). Outlook Express Kullanıyorsanız Ve İçinde Virüs Olabilecek Dosyaları Açmakta Tereddüt Ediyorsanız İşte Size Bir Püf Noktası. Start > Run Deyip "Gpedit.Msc" Yazın. Karşınıza Gelen "Group Policy" Menüsünden "User Configuration"A Gelin Buradan Administrative Temples > Windows Components > İnternet Explorer Bölümüne Girin. Bu Bölümde En Altta "Configure Outlook Express" Yazıyor Olması Gerek, Buna Çift Tıklayarak "Configure Outlook Express Properties" Menusunun Gelmesini Sa Layın, Burada "Not Connfigured" İşaretliyse Bunu "Enable" Olarak De İştirin Ve "Block Attachments That Could Contain A Virüs" Yazan Kısmı Aktif Hale Getirin "OK" Butonuna Basıp Çıkın.

BAŞLANGIÇ PROGRAMLARI

Bilgisayarı Açtı Imızda İşletim Sistemi Yüklenirken Bazı Programlarda Açılışta Yüklenmek İster(Örne İn İcq Netdetect Agent), Bunu Engellemek İçin Start > Run > Msconfig Komutunu Çalıştırın. "System Configuration Utility" Karşımıza Gelmiş Oldu, Buradan Startup Sekmesine Gelip, Başlangıçta Yüklenmesini İstemedi İmiz Programları Seçebiliriz, Programlan Seçtikten Sonra "Apply" Butona Basıp Sistemi Yeniden Başlatmak Gerekiyor.

SES KONTROLÜ

Geçmişteki Windows'larda "Görev Çubu U"Nda "Ses Kontrolü" İkonu Vardı, Ve Bu Sayede Ses Çıkışlarının Düzeyini Ayarlayabiliyorduk. Fakat Windows XP'de "Görev Çubu U"(Taskbar)Nda Bu İkonu Göremez Olmuştuk, Ve Ses Ayarlarını Yapmak İçin Zahmetli Bir Yol İzliyorduk.İkonu Geri Getirmek İçin Control Panel'de "Sound,Speech,And Audio Devices">"Sound And Audio Devices"Bölümüne Gelin,Burada "Place Volume İn The Taskbar"A Tıklayın Ve "Apply" Butonuna Basın.

DIR KOMUTUNUN DAVRANIŞINI DEĞİŞTİRMEK

Windows XP Komut İsteminde Herhangi Bir Klasöre Gidip DIR Komutunu Kullandıysanız, Dosya İsimlerinin Alıştı Inızın Aksine Ortada De İl De Sa Tarafta Konuşlandı Inı Fark Etmişsinizdir. Bu Durumu Eski Haline Döndürmek, Yani Listedeki İsimleri Tekrar Ortaya Almak İçin Şu İpucundan Yararlanabilirsiniz: My Computer (Bilgisayarım) Simgesine Sa Tıklayarak Properties (Özellikler) Kısmına Girin.

Advanced(Gelişmiş)Bölümüne Gidin Ve Alttaki Environment Variables(Çevre De İşkenleri)Butonuna Tıklayın.

Açılan Menüde System Variables(Sistem De İşkenleri)Bölümünün Altındaki New(Yeni)Butonuna Basın.

Değişkenin İstemini Dircmd,De Erini De /-N Olarak Tanımlayıp Onaylayın.

WIN IPCFG ARACINA YENİDEN KAVUŞMAK

Windows XP Altında, Windows 98 Serisinde Oldu U Gibi IP Ayarlarını Gösteren Winipcfg Programı Yok. Ancak Sevenleri, Microsoft'un Windows XP İçin Sundu U Araçtan Faydalanabilirler. Tam Linki Http://Download.Microsoft.Com/.....Fg/1.00.0. L / Nt5/En-Us/Wntıpcfg_Setup.Exe Şeklinde. Peki Mevcut İP Adresininizi Winipcfg Olmadan Nasıl Ö Reneceksiniz? Basit: Sa Alt Köşeye Yerleşen Ba Lantı Simgenize Tıklayarak Açın Ve Üstteki Tablardan Sa Dakine Geçin, İşte IP Adresiniz Karşınızda.

MASAÜSTÜ KENDİ BAŞINA ÇALIŞSIN

Explorer Ve Internet Explorer'm Nasıl Kendi Başlarına Çalışacaklarını Söyledik, Şimdi De Sırada "Masaüstü" (Desktop) Var. Tabii Ki Regedit'e Girip "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Currentversion \Explorer" Anahtarına Gidin, Burada Yeni Bir DWORD De Eri Oluşturun (New > DWORD Value) İsim Olarakta "Desktopprocess" Yazın Ve De Er Olarak "1" Yapın.

XP CD'Sİ İSTEMESİN

Sabit Diskinizde Fazladan Yer Var Diyelim(600MB'tan Fazla), Windows XP Cd'sindeki "I386" Klasörünü Oldu U Gibi Sabit Diskinize Kopyalayın, (Örne İn C:\İ386\) Ve Bunu Regedit'te Belirtin. Regedit'e Girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft \Windows NT\Currentversion" Anahtarına Gidin, Burada "Sourcepath" Anahtarını Bulun, Ve Karşısına "I386" Kksörünü Kopyaladı Inız Adresi Yazın (C:\İ386) Gibi.

OTOMATİK KAPANMIYOR

Windowsxp'den Çıkarken Bazen Bilgisayarın Otomatik Olarak Kapanmadı I Olur. Bu Sorunu Halletmek İçin Regedit'e Girip "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" Anahtarına Gidin, Burada "Poweroffactive" DWORD De Erini Bulun, Ve De Erini "1" Olarak De İştirin.

JAVA DESTEĞİNİN EKLENMESİ

Windows XP, Sun Microsystems İle Arasındaki Bazı İhtilafların Geldi İ Nokta İtibariyle, Windows XP Ve İnternet Explorer 6 Açısından Oldukça Radikal Bir Karar Alarak Java Deste İni Çıkardı Inı Açıkladı. Bu Durum Da Java Teknolojilerini Kullanan Birçok Kişi İçin Ciddi Bir Problem Yarattı. Üstelik Olayların Son Gelişimiyle Beraber Microsoft, Önce Web Üzerinden Sundu U Java Deste İ Kurulum Dosyasını Da Kaldırdı Inı Ve Bunu Windows XP Spl'e Dahil Edece İni Açıkladı.
Ancak Bütün Bu Karmaşık Durumlara Ra Men, Java İsteyen Sizler Eminim Ki Basit Bir Çözümün Peşindesiniz. Bunun İçin Sadece Java Destek Paketinin Yüklenmesi Yeterli, Ancak O Da Microsoft'un Sitesinden Kaldırıldı Ina Göre Her Hangi Bir Arama Motorundan MSJAVX86XP.EXE Yazıp Aratırsanız Java Deste İne Kavuşacaksınız.

AYNI UYGULAMAYA AİT SİMGELERİ GRUPLANDIRMAK

Masaüstünüzde Açık Olan On Tane İnternet Explorer Penceresinde On Farklı Site
Gezdi İniz,Di Er Yandan Da Beş Farklı Word Dökümanını İnceledi İnizi Varsayalım.Bu Kullanım Senaryosunun Görev Çubu Undaki Yansımasını Hayal Edebiliyor Musunuz? Açık Olan 15 Pencere Ait Toplam 15 Simge, Üstelik De Bir Araya Tıkışmaya Çalıştıkları İçin Hiçbirinin Başlı I Okunmadı Indan Hangisinde Ne Oldu U Da Belli De İl. Windows XP İle Gelen Yeni Özelliklerden Biri De, Aynı Uygulamaya Ait Görev Çubu U Simgelerinin Bir Araya Toplanabilmesi. Bu Özellik Sayesinde Örne İn 10 Tane İnternet Explorer Penceresi Açıksa, Görev Çubu Unda Siz Sadece Bir Tane IE Simgesi Göreceksiniz Ve Bunun Üzerine Bastı Inızda Le'ye Ait 10 Pencere Üst Üste Sıralanacak.

Bu Fonksiyonu Açık Hale Getirmek İçin Taskbar (Görev Çubu U) Üzerinde Herhangi Bir Boş Alana Sa Tıklayarak Properties (Özellikler) Kısmına Gelin. Açılan Pencerede Group Similar Taskbar Buttons (Benzer Görev Çubu U Simgelerini Gruptandır) Gibi Bir Seçenekle Karşılaşacaksınız. Bu Seçene İn Yanındaki Kutuya Bir İşaret Koydu Unuzda İş Tamamdır.

WINDOWS MEDIA PLAYER TAMPON BELLEĞİNİN BOŞALTILMASI

Dikkatinizi Çekti Mi Bilmem, Ama Windows XP Altında Media Player'e Disklerinizdeki Tüm Multimedya Dosyalarını Arama Komutu Verdiyseniz Ve Disklerinizde De Binlerce MP3, Ufak Video Gibi Dosyalar Varsa Başınıza Ciddi Bir İş Aldınız Demektir. Çünkü Win-Dows Media Player, Tüm Bu Dosyalan Ve Özelliklerini Kendi Oluşturdu U Bir Veri Tabanında Depolar. Bu Veri Tabanı Da, Es Kaza Benim Gibi 60GB'lık İçi Dolu Diski Taratma Gafletinde Bulundu Unuzda 2omb'lık Bir Tampon Bellek Dosyası Olarak Karşınıza Çıkar. Sonuçta Windows Media Player, Her Çalıştırıldı Inda Ne Var Ne Yok Bakma Niyetiyle Bu Dosyaya Yöneldi İnden Dolayı, Windows Media Player'in Simgesine Bastıktan Sonra Aşa Iya Ekmek Almaya İnip Döndü Ünüzde Bile Hala Açılamadı Inı Görürsünüz.

Sorun Can Sıkıcı, Ama Çözüm De Bir O Kadar Kolay: Windows Media Player Tampon Bellek İçeri İni Tutan Dosyayı Silmek. Bu Dosya, Tam Olarak Wmplibrary_V_O_12.Db Adını Taşıyor Ve Silmenizinbir Sakıncası Yok. Fakat Bu Dosya Yı Sildi İnizde,Disk Taramasıyla Tanıttı Inız Multimedya Dosyalarına Ait Listenin Kaybolaca Inı Unutmayın.

AUTOMATIC UPDATE'İ UZAKLAŞTIRMAK

Automatic Update Veya Türkçe İsmiyle Otomatik Güncelleme, Windows İşletim Sistemine Windows Me İle Gelen Bir Özellik Ve O Zamandan Beri Her Yeni Çıkan Windows Sürümünde Yer Alıyor. Ancak Bu Özelli İn Kenarda Sürekli Çalışması Ve Olmadık Bir Zamanda Karşınıza Fırlaması, Bazı Kullanıcılar İçin Zaman Geçtikçe Rahatsızlık Verici Bir Durum Haline Gelebilir.
Bunun İçin İzleyece İniz Yok Son Derece Basit: My Computer (Bilgisayarım) Simgesine Sa Tıklayın, Acılan Menüden Properties (Özellikler) Bölümüne Girin. Açılan Ekranda Üstteki Ayıraçları İnceledi İnizde Automatic Updates Diye Bir Bölüm Göreceksiniz. Bu Bölümde Wındows Update'in Açılması Ve Kapatılmasıyla İlgili Seçenekleri Bulabilirsiniz.

ESKİ ÇALIŞMA ORTAMINA DÖNÜŞ

Windows XP'ye Geçtiniz Ama Yeni Start Menusu Biraz Karmaşık, Ortalı In Şekli De Çok Mu Cümbüş Geldi? İki Farklı Ayarı Kullanarak Windows XP Çalışma Ortamınızı Bu Unsurlardan Ayıklayabilir Ye Eski Windows Sürümlerine Benzer Hale Getirebilirsiniz. Bakınız Nasıl:
Öncelikle Start Menusunu Klasik Hale Getirmek İçin, Görey Çubu U Üzerinde Boş Bir Alana Sa Tıklayarak Properties (Özellikler) Bölümüne Giriş Yapın.

Yukarıdan Start Menü Bölümüne Geçin Ve Seçeneklerden Classic Start Menü Yazanı İşaretleyin. Böylece Start Menusunu Baştaki Haline Döndürdünüz.
Şimdi Sıra Geldi Görünümü De De İştirmeye. Ekranın Ortasında Boş Bir Yere Gelerek Sa Tuşa Tıklayın Ve Properties (Özellikler) Bölümüne Girin. Açılan Pencereden Appearance (Görünüm) Kısmına Geçin.

Windows And Buttons (Pencereler Ve Dü Meler) Seçene İni Windows Classic Style'a (Klasik Windows Biçimi) Getirin.

Artık Windows XP'nin Görünümü Tıpkı Eski Windows Sürümlerine Dönüşecektir. Bu İşlemi Yapmak, Size Bir Miktar Performans Da Kazandırabilir.

GÖRSEL EFEKTLERİ DEĞİŞTİRMEK

Windows XP, Menü Gösterim Animasyonlarindan Simgelerin Gölgelendirilmesine Kadar Bir Çok Görsel Efekt Barindiriyor. Ancak Bunlarin Ayarlandigi Bölge Biraz Degisik Bir Yerde Oldugu İçin Dikkatlerden Kaçmasi Kolay. Bu Efektlerle İlgili Seçeneklere Ulasabilmek İçin Su Yolu Takip Etmeniz Lazim:

My Computer (Bilgisayarim) Simgesine Sag Tiklayarak Properties (Özellikler) Bölümüne Girin.
Açilan Sistem Özellikleri Penceresinden Advanced (Gelişmiş) Bölümüne Geçin.
Performance (Performans) Bölümünün Hemen Altindaki Settings (Ayarlar) Butonuna Tiklayin. Görsel Efektlerle İlgili Genis Ayarlara İmkan Veren Seçenekleri Karsinizda Bulacaksiniz.
Bu Seçeneklerin Hepsini Birden İsaretli Tutmak, Zayif Makineler İçin Performans Sorunlarina Yol Açabilir. Görsellik Ve Performans Arasinda İnce Bir Denge Kurmanizi Gerektirecek Bir Zevke Ve Bilgisayara Sahipseniz,Buradaki Ayarlar Oldukça İsinize Yarayacaktir.

Yine Açilan Bu Görsel Ayar Penceresinin Üstünden Erisebileceginiz Advanced (Gelismis) Bölümünde Yer Alan İki Seçenek De, Bu Püf Noktasiyla İlgisi Olmamakla Birlikte İlginizi Çekebilir.

SYSTEM TRAY ÜZERİNDEKİ SİMGELERİ GİZLEMEK

System Tray, Yani Sa Alt Köşedeki Saatin Soluna Simgesini Yerleştirme Meraklısı Olan Programlardan Elinizde Bolca Varsa Ve Bunlar Da Ekranın Ortasına Kadar Yürüdüyse, Bölgedeki Simgelerin Az Kullanılanlarının Sürekli Gizli Tutulmasını Sa Layabilirsiniz. Windows XP, Bu Bölgedeki Simgelerin Sık Kullanılmayanlarını Gizleme Özelli İne Sahip Oldu U Gibi, Bunun Özelleştirilmesine De İzin Veriyor.

Bakın Nasıl:

Görev Çubu U Üzerinde Herhangi Bir Boş Yere Sa Tıklayıp Properties (Özellikler) Bölümüne Girin.
Önce En Alttaki Hide Inactive Icons (Aktif Olmayan Simgeleri Gizle) Seçene İnin Yanına Bir İşaret Koyun. Daha Sonra Bu Seçene İn Hemen Sa Indaki Customize (Özelleştir) Butonuna Tıklayın.

Karşınıza Gelen Listede, O Güne Kadar Buraya Bir Şekilde Simgesini Yerleştirmiş Olan Tüm Uygulamaları Kapsayan Bir Listeyle Karşılaşacaksınız. Bu Listeden, Seyrek Olarak İhtiyaç Duydu Unuz Bir Tanesinin Üzerine Gelin.

Uygulamanın İsminin Sa Inda Bir Menü Belirecektir. Seçenekleriniz Arasında Hide When İnactive (Aktif Olmadı Inda Gizle), Always Hide (Her Zaman Gizle) Ve Always Show (Her Zaman Göster) Mevcut. Bunlardan Always Hide (Her Zaman Gizle) Yazılı Olanı Seçin.
Bu İşlemi, Simgesini Sürekli Orada Görmek İstemedi İniz Tüm Yazılımlar İçin Tekrarlaya Bilirsiniz.

KULLANILMAYAN MASAÜSTÜ KISAYOLLARININ TEMİZLENMESİ

Masaüstünüz Simgelerden Geçilmiyorsa Ve Neyin İşinize Yarayıp Neyin Yaramayaca I Konusunda Bir Karar Da Veremiyorsanız, Bu Kararı Windows XP'ye Bırakabilirsiniz. Windows XP, Masaüstüne Yerleştirilmiş Kısayolların Kullanım Sıklı Inı Kontrol Ederek, 60 Gün Boyunca Hiç Kullanılmayan Simgeleri Bu Sürenin Sonunda Ortadan Kaldırabilecek Bir Özellik Barındırıyor.Bu Özelli E Erişebilmek İçin Şu Adımları İzlemeniz Yeterli:

Masaüstünde Herhangi Bir Boş Alanda Farenin Sa Tuşuna Tıklayarak Açılan Menüden Properties'i (Özellikler) Seçin.

Açılan Ekrandan Desktop (Masaüstü) Bölümüne Geçerek Alttaki Customize Desktop (Masaüstünü Özelleştir) Seçene İni Seçin.

Açılacak Pencerenin En Altında, Masaüstü Temizlik Sihirbazına Dair Seçenekleri Görebilirsiniz.

BOOT RESMİNİ KALDIRMAK

Windows XP'nin Yüklenmesi Sırasında Karşınıza Çıkan Resmi Görmek İstemiyorsanız,
Ufak Bir Ayarla Bu İşi Halledebilirsiniz:

Start-Run (Başlat-Çalıştır) Bölümüne Girin Ve MSCONFIG Yazıp OK'e Basın.

Sistem Ayarlarına Dair Araç Karşınıza Geldi İnde Buradan Boot.İni Yazılı Ayıracı
Seçin.

/NOGUIBOOT Yazılı Seçene İ İşaretleyin.

MODEMİ HIZLANDIRMAK

Burada Verecegim Bilgiler Modeminizi Hızlandırmak İçindir. Eger Yazdıklarıma Harfiyen Uyarsanız Bilgisayarınızda Herhangi Bir Sorun İle Karşılaşmazsınız. Çok Fazla Acemi İseniz Bilgisayarınızı Fazla Kurcalamayın...

1) Modeminizi Hızlandırın: Başlat Mönüsünde Çalıştır/Run Komutunu Açın Ve Buraya Sysedit Yazarak Enter Tuşuna Basın. Gelen Menide Win.İni Dosyasını Açın. Modeminiz Hangi Port'a Ba Lıysa, Win.İni İçinde O Poftu Bulun (Genellikle Com2'dir). O Poftun Hizasındaki 9600 Rakamını 921600, Sondaki X'i De P Yapın. Satır Şöyle Olacaktır; Com2:=921600,N,8,1,P Kaydet Deyin Ve Kapatın.

2) Modeminizi Kurarken: Modeminizi Kurduktan Sonra Yapacak Bir İşiniz Daha Var. Denetim Masası Nda Sistem Simgesini Tıklatın Ve Ba Lantı Noktaları Bölümünü Bulun. Bu Bölümü Tıklattı Inızda Com1, Com2, Com3 Ve LPT1 Yazılarını Göreceksiniz. Modeminiz Hangi Pofta Ba Lıysa Onu Seçin Ve Özellikler Seçene İni Açtıktan Sonra Baud Rate De Erini 115200 Olarak De İştirin.

3) Modeminizin Telefonu Daha Hızlı Çevirmesi İçin: Modemin Telefonu Hızlı Çevirmesi İçin, Denetim Masası Nda Modem Simgesini Tıklatın. Bundan Sonra Modemi Seçerek Özellikler Dü Mesini Tıklatın. Gelen Menide Ba Lantı'yı Sonra Da Gelişmiş Seçene İni Açın. Burada Di Er Ayarlar Kutusu Boştur. Siz Oraya Şu İbareyi Yazın: S11=40 Modeminiz Artık İki Çevirme Arasını 40 Milisaniye Olarak Ayarlayacaktır.

BASLAT ÇABUK AÇILSIN İSTİYORSANIZ:

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop Den Menüshowdelay İn Degerini 400 Den 1 E Al.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla