Kasalar(Genel Anlatım)

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5915
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Kasalar(Genel Anlatım)

Mesaj gönderen trwe » 11 Eki 2013, 16:09

*******************************************************************************************************************************
Kasalar
*******************************************************************************************************************************
Kasa Çeşitleri

Bilgisayar donanımının alışılagelmiş fakat vazgeçilememiş parçası olan kasa çok çeşitli amaçlar için kullanılır. İlk kişisel bilgisayardan bu yana bir çok dizayn değişimi yaşayan kasalar günümüzde kullanım alanlarına göre sıralarsak:

Micro tower:

Sadece bir sabit disk bir disket sürücü bir güç kaynağı için yer vardır. Bu tip kasalar pek ev ve ofis için tutulmasa da bankalar da ve tip iş yerlerinde en yaygın bilgisayar kasalarıdır. Gerek olmayan hiçbir aleti içine almaz ve bağlanmasına elverişli değildir.Boyutları kullanıldığı alana göre çok değişkenlik gösterebilir. Bu konuda micro tower dizaynı çok ince ayarlarla oynandığı için çok hassas özelliklidir. Her şey ucu ucuna ve iyi bir soğutma ile üretilirler.

Mini tower:

Genelde evde ofisimizde kullandığımız iki ROM bir disket sürücü bir sabit disk 150-300 watt güç kaynaklı tek fanlı veya artık çoğu kasalar gibi çift fanlı olan kasalardır. Amaçları bir iş veya ev ortamı için gerekli temel elemanları barındırabilmektir. Fazla enerji harcamadıklarından ev kullanıcılarının %80’i bu kasayı kullanır. Boyutları yüksekliği 30-45 cm eni 15-25 cm uzunluğu 45-60 cm arası değişebilir.

Midi tower:

Mini tower‘ların biraz daha büyüğü olarak göze çarparlar. Mini tower’dan fazla olan bir tane daha ROM bir tane daha sabit disk bir tane daha disket sürücü ve daha kapasiteli güç kaynağı (300-600 watt gibi) özelliklerine sahip olabilirler. Ayrıca günümüzde üç fanlı olarak üretmeye başlayan firmalar vardır. Boyutları da aynı şekilde yükseklikte 25 cm’ye kadar çıkabilir.

Server station:

Sırf İnternet server’ları için dizayn edilip üretilirler. İçi çok geniş olanaklara sahip kasalardır. Buzdolabı kadar büyüklüğe ulaşabilirler. Soğutmaları kiminin su radyatörleriyle kiminin hava ile kiminin su ve hava ile veya hava soğutması dahil metal parça bağlaması ile yapılır. Güç kaynakları 1500-5000 watt belki daha fazla olabilir. Yeni server station kasalar boyutları küçülmeye ve maliyetleri yükselmektedir.

Desktop:

Çoğunlukla ev ve ofis kullanımı içindir. Mini tower kasaların yatay olarak dizayn edilmiş olanlarıdır. Monitörler üzerine rahatlıkla konulabilmeleri sağlamlıklarını artırmış ve kapladığı yerden tasarruf sağlanmıştır.

Compact:

Bu tip kasalar taşınabilmeleri için hafif yapıya sahiptirler ve mini tower kadar bir çok öğeyi içine alabilirler. Bu kasalar hafifliğine karşın sağlam olan titanyum veya magnezyum alaşımlı kasalardır. Fiyatları yüksek fakat lap toplara çok benzerdirler. Bu kasalar parça yenilemesine ve tamir için sağladıkları kolaylıklarına rağmen yaygın değillerdir.Kasalar git gide hafif ve sağlamlaşırken de estetiklik ve renklilik kazanmaktadır. Bir çok renkte kasa günümüzde piyasada mevcuttur. Kimi zaman bir otomobil şeklindeki kasalar bazen bir canlı olarak karşımıza çıkabiliyorlar.Kasalar üzerlerindeki kullanılan sistemlere göre de sınıflanırlar:

AT kasalar :

Bu kasalar AT serisi güç kaynaklarından birini taşıyabilirler.

ATX kasalar :

Güç kaynağından gelen enerjiyi anarkarttan ve de güç kaynağının kendinden mekanik olarak kesen sistemli kasalardır.

Bu özellikleriyle kasalar ayrıca üzerlerinde gelen güç kaynaklarının enerji kapasitelerine göre de sınıflandırılır.

Ev ve ofis kullanımı:

Ekonomik tüketim şeklinden biridir. Güç tüketimi 150-500 watt arasıdır.

Taşınabilir:

Güç tüketimi 75-150 watt. En ekonomik güç tüketimi sağlar.

Ofis:

Bu tip kasaların bir çok çeşitleri vardır. Önemli olan istenilen enerjiyi verebilen ihtiyaç duyulan alanlarda kullanımlarıdır.

Soğutma:

Kasa içi soğutma kasa üreten firmanın bir diğer problemidir. Genelde hava ile soğutma ile sağlanır. Yeni teknolojik araştırmalar su basınç vakum gibi yöntemler kullanarak soğutma yoluna gittiyse de bir Japon firması –40 C’ ye kadar bir işlemciyi soğutmayı başarmıştır. Ayrıca kasaya parçalar takılınca içindeki oluşacak sirkülasyonu tasarlamakla yetinmeyen bazı firmalar da vardır. Bu yüzden ikinci üçüncü ve hatta dördüncü fanı koymuşlardır. Neyse ki fanlar da işlevsel olarak büyürken maliyetleri ve harcadıkları enerji düşme eğilimindedir..

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce/Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28957
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Kasalar(Genel Anlatım)

Mesaj gönderen velociraptor » 11 Eki 2013, 16:19

teşekkürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla