Klavyeler(Genel Anlatım)

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5916
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Klavyeler(Genel Anlatım)

Mesaj gönderen trwe » 11 Eki 2013, 15:52

Klavyeler
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Orijinal kişisel bilgisayarların çıktığından beri klavye dizaynı önemli bir yer tutmuştur. Özellikle IBM bu konuda önde gelmiştir. Yeni çıkan her klavye bir ihtiyacı karşılama amacıyla çıkmıştır.

Klavye Bileşenleri

Hareket eden parçaları nedeniyle klavye bir sorun bombasıdır. Bu sorunların anlaşılması klavyenin anlaşılması demektir. Tuşlar kablo ledler ayaklar ve klavyenin içindeki kartı.

Klavyenin Zaman İçindeki Değişimi

XT klavye: Klik özellikli 83 tuşu sayısal tuş takımı klavyenin sağında olan ve oklar üçe-beş bir alana yerleştirilmiştir. Oklar ile sayısal tuş takımı ortaktır.

AT klavye: Bu klavyede Enter tuşu büyütülmüş ve OS/2 işletim sisteminde kullanılmak amacıyla SysReg tuşu eklenerek gelişme sağlanmıştır.

101 tuşlu PS/2 klavye: 101 tuşlu klavye tuş özelliği yumuşak dokunma okları tuş takımından ayrı F1-F12 fonksiyon tuşları ve diğer bazı tuşlar eklenerek şu kullandığımız klavyeler elde edilmiştir. Bir diğer özelliği ise tüm klavye arabirimleriyle uyumludur.

Aynı zamanda kablosuz klavyeler de bu klavyelerin kızıl ötesi iletişimi kullanan türleridir. Kablosuz klavye otomatikman kablo sorununu çözmekle kalmaz size taşınabilir bir rahatlık sağlar.

104 tuşlu Win9.x: 101 tuşa yeni olarak Windows-Başlat tuşu Özellikler tuşu eklenmiştir.
(2 Win tuşu 1 tane Özellikler tuşu)

XT ve AT klavyeler birbirinden farklıdır. Çünkü klavye işlemcisi farklı yerdedir. XT klavyelerde klavye işlemcisi klavyede yer alırken AT klavyelerde ise anakarttadır. Klon klavyeler bu sorunu bir XT/AT anahtarı ko aşmışlardır fakat geliştirilmiş klavyeler her bilgisayarda hiçbir modifikasyona gerek olamadan sorunsuz çalışırlar.

“Ayrılabilir” (broken) klavyelerin dizaynları 101 tuşlu kabul edilirler. Mevcut donanımla uyumludurlar ve kurulumları kolaydır. Özelliklerinden en önemlisi çok yazı yazanlar için bileklerin sağlığı için dizayn edilmiş olmalarıdır.

Düğme/Kontak Dizayn:

Bir klavye dizaynının en zor yanı doğru hareketin (dokunuşun) dizaynıdır. Çoğu klavyede yazı yazarken tuşa bastığında yaklaşık 8 mm gitmesini bekler. Ama lap top bilgisayarlar bunun yerine fazla gitmezler. Normal bir klavyenin yarısı kadar hareket ederler.

Klavye Tipleri;

Düğme tipli: Klavyede her bir tuş için bir ufak anahtar kullanır. Bu anahtarlar zamanla kirlenebilir. Temizlenebilir olmalarına rağmen yenilerini almak daha kolaydır. Bu anahtarlar lehimlenmişlerdir. Fakat etrafında hassas microchip olmadığı için kaba bir lehim tarzı vardır. Anahtarları tek tek değiştirmek yerine hem sağlıklı ve hem zaman kazandırıcı olan yenisini almak en iyi seçimdir.

Kapasitif: XT ve AT klavyeler kapasitif klavyelerdir. Klavyenin altında büyük bir kapasitif yüzey bulunur. Her tuş bir yayı ve onunla birlikte bir paddle iter. Paddle kapasitif yüzeyce algılanacak bir manyetik etkide bulunur. Kapasitif yüzey klavyede bulunan 8048 işlemci tarafından algılanacak olan bir sinyal üretir. Mikro işlemci gelen kodu bilgisayara gönderir. Bilgisayar da bu kodun hangi tuşa karşılık geldiğini bulur.
Bu işlem karışık geldiyse de bozulmaya müsait onlarca anahtarlardan sadece bir kapasitif yüzey içerir. Ancak tamiri çok zordur. Yapılacak en fazla yapışan tuşları temizlemek veya yenisini almaktır.

Anakart Klavye Arabirimi

Klavye kablosu ile bilgisayar sistemi arasındaki arabirimdir. Bu bir 5 pinli tekli numaralanmış bir DIN plug’dır. Diğer klavyeler ilk önce PS/2 bilgisayarlarda kullanılan mini-DIN plug kullanırlar. Her iki tip içinde çevrim adaptörlerini piyasada bulabilirsiniz.
Ara birimin arızalı olduğunu anlamak için: Bütün pinler ve 4 numaralı pin arası voltaj 2-5.5 volt olması gerekir. Eğer voltaj değerlerinden biri yanlışsa sorun anakarttaki arabirimdedir. Normal ise sorun klavyededir ve sonra da klavye kablosunu kontrol edin.

Klavye Bağlantısı
Klavye kablosu flat-jaw tipi bir konnektör ve sistem birimine bağlı DIN konnektörü birbirine bağlar. Kabloda beş tel bulunur.

Bakım

Klavye bakımında esas nokta klavyedeki pisliklerdir. Klavye tuşları çıkarıp temiz basınçlı hava ile temizleyin. Tuşları çıkarmak o kadar da zor değildir. Mikro işlemci çıkarmak için kullanılan aleti kullanabilirsiniz. Geri tuşları takarken tuşların yerini bulmak için aynısını yanınızda bulundurun. Eğer çok kirliyse sprey temizleyici veya gece boyunca suda bırakıp kullanmadan önce de kuruluğuna dikkat edip öyle kullanmalısınız.

Klavyede Olan Sorunlara Bir Göz Atma

Klavye bağlı mı? : Klavyenin yanlışlıkla fare portuna bağlanmadığını kontrol edin. Eğer klavye portuna bağlıyken de çalışmıyorsa fare portuna takılmış olduğundan bozulmuş olabilir.

Tuş basmıyor! : Yayını kontrol edin. Tuşu parmaklarınızla tutup çekerek çıkarın. Tuş altında bir yay vardır. Tuş başını tekrar yerine takıp kontrol edin. Sorun devam ediyorsa tekrar tuş başını çıkarıp yayı biraz dışarı çekerek esnetin ve sonra tekrar yerine takarak test edin.

Klavye kablosu çalışıyor mu? : Bir sonraki aşamada kablonuzu kontrol edin. Klavyenin arkasını çevirip kablonun bağlantı yerindeki iki vidayı sökün. Alt plakayı ileri geri iterek yerinden çıkarın. Burada kablonun plakaya topraklanmış olduğunu göreceksiniz. Flat-jaw konnektöre ayrıldığını bulacaksınız. Konnektörün çenelerini ayırmak için itin. Daha sonra ohmmetre ile bütün pinler ve 4 numaralı pin arasındaki 2-5.5 volt olması gereken voltajın doğru olup olmadığını kontrol edin. Eğer yanlış voltaj varsa sorun anakarttadır.

Klavyeyi tamamen sökebilir miyim? : Eğer hiçbir çaba fayda vermezse bunu deneyin. Bunu yaparken yaklaşık 4 saat zamanınız varsa başlayın.

Bütün tuşları çıkarın. Ancak tekrar tuşlarını yerini bulmak için bir yol bulun. Üzerinde kapasitif padlerin yer aldığı plaka metal plakaya 10 metal tab ve bir vida ile tutturulmuştur. Plakayı çıkarmak için tabları yeteri kadar düzeltmek için pliers kullanmanız şarttır. Eğer kırık bir metal plaka veya paddle varsa değiştirin. Klavyeyi sökme sebebiniz bir sıvı döküldüğü içinse her bir paddle ve plakayı özenle temizleyin. Kapasitif yüzeyi temizlemek için alkol kullanın.

Eğer sorununuz devam ediyorsa klavye sökme işleminin çok riskli bir iş ve başarı oranı düşük olduğunu anlayacaksınız. Bir çok klavye sorunu çözülebilir değildir. Yenisini almanız yerinde bir hareket olacaktır.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce/Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28958
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Klavyeler(Genel Anlatım)

Mesaj gönderen velociraptor » 11 Eki 2013, 16:19

sağolasın
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla