Güç Kaynağı Ve Türleri (En Genel Hatları İle Anlatım)

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte2
Petabyte2
Mesajlar: 6147
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Güç Kaynağı Ve Türleri (En Genel Hatları İle Anlatım)

Mesaj gönderen trwe » 11 Eki 2013, 02:58

Güç Kaynağı Ve Türleri (En Genel Hatları İle Anlatım)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Güç Kaynağı Ve Türleri

Kişisel bilgisayarlar (masaüstü özellikle) içlerinde pilleriyle gelmezler. Onları prizinize takarsınız ve çalışırlar. Fakat bilgisayar bu akımı doğrudan kullanmaz. Çünkü Kuzey Amerika 120 volt Avrupa 220 volt dalgalı akımdır. Ayrıca dalgalı akım değil doğru akıma ihtiyaç vardır. İşte güç kaynağı bununla görevlidir.
Bilgisayarın gereksinimi olan doğru akımı dalgalı akımdan elde eder.

İki tür güç kaynağı vardır.
1- Doğrusal (Linear)
2- Anahtarlamalı (Switching).
Her iki güç kaynağının da olumlu ve olumsuz yönleri vardır.

Linear güç kaynakları transformatörlere dayalıdır. Bu onların sıcak ağır ve gerilim dalgalanmalarından etkilenmelerine sebep olur. Diğer bir taraftan akım seviyelerindeki dalgalanmalara karşı duyarsız olmalarını sağlar. Linear güç kaynakları switching güç kaynaklarına göre daha eskidir. Buna rağmen bazı monitör ve kasalarda bulanabilir. Bazı linear küçük güç kaynakları bile çok yüksek ısı verir ve bu yüzden linear güç kaynaklı bir monitörü asla örtmemeniz gerekir.

Anahtarlamalı güç kaynakları doğaları gereği sayısaldırlar. Gerilimi temel olarak ‘açıp kapatarak’ düşürürler isimleri de buradan gelir. Çalışma prensibi ise harcanan elektriği çok kısa sürelerde açıp kapatarak normal harcadığı enerjiyi %90’a kadar azaltarak enerji sağlar. Bu hareket bir çok göz tarafından fark edilemez. Bu güç kaynakları hala bir problem olmalarına karşın giriş gerilimindeki değişimlerden etkilenmez.

Güç Kaynağının Bileşenleri:

Güç kaynağı kasanın arka tarafında beş ayrı dilde yazılmış uyarılarla siyah veya gri kutudur. Birçok boyutta kapasitör içeren devreye sahip olmakla beraber içinde 1000 microfarad’lık bir kapasitör bulunur. Güç kaynağının asıl bileşenidir. Eğer güç kaynağımızı tamir etmeye çalışırsak bu kapasitör depo ettiği enerjiyi bir yanlışlıkla bize boşaltırsa çok kötü sonuçlar doğurabilir. Ayrıca depo elektrik uzun süre bünyelerinde hapsedilir. Bu yüzden uyarılar önemlidir. Güç kaynağı ismi altında işin yarısını da kapasitör yapar.

Dalga boyu düşen bir elektrik akımını düzleştirmek için bir devreden sonra küçük değişimler için kapasitör kullanılır. Bu biraz daha doğru akıma yaklaşılmasını sağlar.

Bozulan bir güç kaynağını tamir etmek yerine yenisini almak ise en akılcı bir iştir. Çünkü tamir olunacak parça tam olarak değil tamir olarak size gelecektir. Yani aynı sorunu tekrar etmesi daha mümkündür.

Güç Kaynağı Bağlantıları:

Bir çok güç kaynağının yan tarafında açma-kapama düğmesi yer alır. Diğer taratan ise güç bağlantıları çıkar. Çoğu güç kaynağının (altı bacaklı) P8 ve P9 etiketli anakarta güç veren iki bağlantı kablosu vardır.

Güç kaynağı aynı zamanda sabit diskler CD-ROM’lar DVD-ROM’lar bant sürücüleri için özdeş Molex bağlantı parçalarına sahiptir. Buna ek olarak disket sürücüler için Berg bağlantı parçalarına sahiptirler.

Güç kaynağı kabloları sarı mavi ve kırmızı renktedirler. Topraklama kablosu ise siyah renktedir. Bir güç kaynağını bu siyah kablo ile test edilebilir.

Güç Kaynağının Zaman İçindeki Değişimi:

PC/XT: (eXTended technology) İlk çıkan IBM kişisel bilgisayarların güç kaynağının bir sonraki sürümüdür. Çıktı kapasitesi ilk çıkan PC’ye göre büyüktür.

AT/Desktop: (Advanced Technology)PC/XT’den büyük fakat yeni teknikler kullanılarak üretilmiştir.

AT/Tower: AT/Desktop’un yatık biçimde olanıdır. Tam AT/Desktop büyüklüğündedir.

Baby-AT: AT/Desktop güç kaynaklarının daha küçük ve az kapsamlı olanıdır. Salt bir bilgisayarı çalıştıracak tüm donanıma enerji verebilir. AT güç kaynaklarından bir boy küçüktür.

LPX : (Mercury PC/XT) PC/XT’nin bir diğer sürümü. Atasından biraz az yer kaplar ve alçaktır. Fakat bir arabirim kullanır. Anakarta bir yükseltici monte edilir. Baby-AT’den küçüktür.

ATX: (Advanced Technology eXtension) Şu an kullandığımız bu güç kaynağının versiyonu 2.01’dir. LPX tabanlı olarak üretilmiştir. Çok önemli değişiklikler içerir.

Güç kaynağı soğutucuları havayı dışarı verirler. Böylece ısı bilgisayardan uzaklaştırıldığı için bu tip yöntem kullanılmıştır. Fakat bu ATX güç kaynakları havayı içeri çekerek bu hava sirkülasyonundan işlemci başta tüm donanımın yararlanmasını sağlar. Böylece kasa içi bir pozitif basınç oluşur. İşlemci ise negatif bir basınç yaratacak fanla desteklenirse iç soğutma maksimum düzeye çıkar.

Önceki güç kaynakları kasa içi ısıyı kendi üzerlerinden attıkları için kasa içinde tozlanma tortulaşma toz tabakasının tuttuğu ısıdan etkilenme gürültü aşırı ısınmadan voltaj değişikliği gibi sorunlar ATX güç kaynaklarında ele alınıp çözümler getirilmiştir. Ayrıca ATX güç kaynakları Power_On özelliğiyle işletim sistemi tarafından bilgisayarın enerjisini kesmek mümkündür. Böylece askıya alınan bir bilgisayarda daha az enerji harcanması sağlanır.

NLX: Intel’in ürettiği bu güç kaynağı ATX güç kaynaklarının biraz daha gelişmiş bir şekli olarak anakarta enerji verirken bir arabirim yükseltici kullanır.

SFX: (Micro-AT/ Small Form Factor) Çok sınırlı bir güç kaynağıdır. 60 mm çaplı bir fanı vardır. En fazla 135 watt enerji üretir.

Power_Good Sinyali:

Bilgisayar ilk açılışta tüm birimleri test etmeye başlamadan enerji düzeylerini test eder ve ondan sonra diğer birimlere enerji verir. Bu sinyal 0.1-0.5 saniye sürer. Eğer bu sinyal gelmezse sistem açılıp kilitli kalır. Tüm birimler bu sinyali alıp onaylayınca sinyal kesilir.(Bendeniz TRWE'nin Masaüstü Bilgisayarının Kasasına başına gelen olay)

Güç Kaynağı Yüklemesi:

Bir güç kaynağına kapasitesi dışında bir donanım bağlanırsa güç kaynağına aşırı yüklenme olacaktır ve güç kaynağınız ya çok ısınacak ve bazen düşük enerji kayıplarıyla sistem yeniden başlayacak başınız ağrıyacak yada kendisini bu işkenceden kurtarmak için kendini yakarak intihar edecektir. Bu durumu önlemek için yeni bir fan takmanız pek anlamlı olamayacaktır. Çünkü bu kez de voltajı düşecektir.

Normal bir güç kaynağı şu üç durumdan etkilenmez:
Çeşitli sürelerde %100 güç gitmesi
Voltaj düşüklüğü
2500 volt’a kadar gerilim parlaması.

Güç Yönetimi:

Bilgisayarınızın güç kaynağı eğer bunu destekliyorsa bilgisayarınızı siz çalışmadığınız zamanlarda durmasına veya kapanmasına ayarla tasarruf edebilirsiniz. APM (Advanced Power Management)’ı kullanarak bunu sağlayabilirsiniz.

APM devrede: Bazı aygıtların enerjisi kesilir fakat sistem durmaz.

APM beklemede: Bazı kullanılmayan aygıtların enerjisi kesilir sistem durmuş veya beklemededir. İşlemci saati yavaşlatılmıştır.

APM durdurulmuş: Bir çok aygıtın enerjisi kesilmiş sistem durmuş sabit disk ve işlemci saati yavaşlatılmış ve ya durdurulmuştur.

Energy Star:

Bir çok bilgisayar donanımı artık bu sistemi desteklemektedir. Bu sistem bir yazıcıdan en az 30 watt çıkış almayı baz alarak diğer aletlerin az enerjiyle çok çıktı vermelerini sağlar. Energy star uyumlu donanımlar daha çok satılmaktadır. Bu yüzden sahte energy star uyumlu parçalar mevcuttur.

Gelişmiş Güç Yönetimi:

Eğer bilgisayarınızın ACPI (Advanced Configuration and Power Interface)’ye izin veren bir konumu varsa kullanılabilecek bir sistemdir. Önceden enerji kullanım ayarlarını BIOS’tan yaparken şimdi işletim sistemi tarafından yapabileceksiniz. Bunun için yazılmış programlardan bir tane edinmekle bu imkana sahip olabilirsiniz. Daha fazla hız ve daha az enerji tüketimi sağlayan bu yöntemle günlük $1’a kadar tasarruf edebilirsiniz.

Güç Kaynaklarındaki Sorunlara Bir Göz Atma

Her türlü açılma ve kilitlenme sorunları: Enerji seviyelerinin ayarlanamaması

Birden yeniden başlama: Kaçak küçük akımlar

Bellek hataları: Bu eşlik hataları yanlış enerji değişimi ile olur

Fanın çalışmaması ve fazla ısı: Fanın çalışmasına engel maddeler

Sabit disk ve fanın aynı anda çalışmaması

Sistemin bozulmasına ve veri kaybı: Statik elektrik

Sistemin çeşitli zamanlarda yeniden başlaması: Küçük voltajların oynaması

Isınma: Fazla yüklü güç kaynağı yetersiz soğutma (Isınma başka bir çok kazaya sebep olabilir).

Soğutma

Önemli bir hususta soğutma sistemidir. Tüm güç kaynaklarının en zor dizayn bölümüdür. Bazen hava koşulları sıcaklık artışı ile soğutmanın yetersizliğini doğurabilir. Tam aksine yardımcı veya soğuklukla düzgün çalışmasına izin vermeyebilir. Eğer ısı fazlaysa yapılacak çok fazla bir şey yokken aşırı soğuklarda fanın önüne bir süzgeç ile hem toz hem fazla soğutma engellenir.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce/Akçakoca
:oops: :oops: :oops: :) :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla