Yazıcılar (Genel Anlatım)

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5914
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Yazıcılar (Genel Anlatım)

Mesaj gönderen trwe » 11 Eki 2013, 02:31

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Yazıcılar Ve Özellikler
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Teknolojilerine Göre Yazıcı Türleri

Nokta Vuruşlu Yazıcı:

Genel olarak muhasebe departmanlarının ya da bol veri dökümü alan kullanıcı kitlesinin tercihidir. İğne sayısı ve kolon genişliği olmak üzere 2 temel kriteri vardır 9 pin 80 kolon ya da 24 pin 136 kolon gibi. Oldukça gürültülü çalışırlar.. Piyasada "Dot Matrix" adı ile anımakta olup bir standart'tır.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı:

Adı üstünde bu yazıcılar kağıt üzerine şekil çıkartabilmek için mürekkep püskürtürler. Nokta vuruşlulardaki gibi şeritleri bulunmaz bunun yerine uygun yerlerinde püskürtme sağlayacak delikleri olan mürekkep tankları vardır. En bol seçenek sunan yazıcı türü budur. Her tür baskı amacı için kullanılabilirlerse de esas olarak ucuza renkli çıktı sağladıklarından tercih edilirler.

Lazer Yazıcılar:

Bu yazıcılar kağıt üzerinde şekil oluşturabilmek için adı üstünde lazer teknolojisi kullanırlar. Toner kağıda bir tür ısıtma tekniği ile birlikte uygulanır. Bu yazıcılarda hız yüksektir metin kalitesi çok çok iyidir.

Renkler :

Yazıcıların pek çoğu renk tonlarını 3 temel rengi yani cyan magenta ve sarıyı karıştırarak elde ediyorlar. Bu üçü bir araya geldiğinde siyah rengi oluşturuyor. İş bu sebepten mürekkep püskürtmeli yazıcılar bir de siyah renk kartuşu kullanmaktalar. Böylelikle 4 renk yani (Cyan Magenta Yellow ve K) CMYK oluşturulmuş oluyor.

Mürekkep Püskürtmede Üstün Teknoloji:

1. PhotoREt Teknolojisi

Hewlett Packard’ın geliştirdiği bir teknoloji ürünüdür.Normal mürekkep püskürtme teknolojisinde genel olarak baskı çözünürlüğünü belirtmek için DPI (dots per inch) yani inç başına nokta sayısı birimi kullanılıyor. HP mühendislerinin tezine göre bu bir inç kare içerisindeki nokta sayısının fazla olması kaliteyi oluşturabilmek için tek başına yeterli bir temel oluşturmuyor. Ayrıca daha fazla işlenecek veri olduğundan sistemi yoruyor ve baskı işleminin yavaşlamasına yol açıyor. Ayrıca sıradan kağıtlar üzerinde bu kadar mürekkebin kontrolsüz bırakılması iyi sonuç vermiyor. Ama PhotoREt teknolojisi inç başına daha çok nokta değil inç başına daha çok renk hedefleyen bir teknoloji ve giderek daha da gelişiyor.

2. MicroPiezo Teknolojisi

Epson Stylus yazıcılarda kullanılan bu teknoloji de tıpkı HP’de olduğu gibi bazı sınırlamaları ortadan kaldırmak üzere tasarlanmış. Epson’a göre iyi bir baskı 4 bileşenden oluşuyor. Birincisi mürekkep damlasının boyutu şekli ve yoğunluğu. Bunun üstesinden gelebilmek ve maksimum verim alabilmek için Epson Stylus yazıcılarda MicroPiezo teknolojisi oluşturulmuş.

3. Drop Modulation Teknolojisi

Canon’un "Drop Modulation" teknolojisi de farklı bir mürekkep püskürtme teknolojisine dayanıyor. Bu metodda noktaları oluşturan damlaların her biri farklı boyutta yani klasik yöntemde olduğu gibi her damla aynı boyutta kullanılmıyor. Böylelikle tonlamalar da daha canlı olabiliyor. Bu teknolojiyi kullanan yazıcıların mürekkep kartuşlarında bağımsız 2 farklı ısıtıcı bulunuyor. Düşük renk derinlikleri için büyük damla yüksek renk derinliği gerektiren bölgeler için ise ufak damlalar püskürtülüyor

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce/Akçakoca

:oops: :) :) :oops:
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla