Mikro İşlemci (CPU) Ve Özellikleri (Genel Anlatım)

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5915
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Mikro İşlemci (CPU) Ve Özellikleri (Genel Anlatım)

Mesaj gönderen trwe » 11 Eki 2013, 01:38

*******************************************************************************************************************************
Mikro İşlemci (CPU-Central Processing Unit-Merkezi işlem Birimi)
*******************************************************************************************************************************
Genel Özellikleri :

Merkezi işlem birimi yani cpu bilgisayarın beyni olarak tanımlanabilir. Nasıl insan vücudunda tüm vücut aktivitelerini beyin yönlendiriyorsa bilgisayarda da bu işi cpu yapar.Mikro işlemci milyonlarca transistör ve bunlardan oluşan mantık devrelerinden meydana gelen entegre devre yada çip şeklindedir. Cpu bilgisayarın işlem adımlarının tümünü yönetir. Ana kart üzerindeki tüm bileşenlerle bağlantısı vardır. İşlemci görevlerini yerine getirebilmesi için adresbellek ve kontrol yolları ile donatılmıştır. Bilgisayarın genel performansı kullanılan işlemci ile doğru orantılı olarak değişir.

Teknik Özellikleri :

Pc'lerin gelişim süreci boyunca işlemci performansı en önemli etken olmuştur. Performansın arttırılabilmesi için işlemcilerin iç yapısı ve mimarisi sürekli geliştirildi. İşlemcinin performansının belirlenmesinde en önemli faktörlerden biri saat frekansı veya hızıdır. Cpu bir dış frekans üreteci olan kuvars kristali ile sürülür. İşlemcinin temposunu oluşturan saat frekansı saniyedeki darbe sayısı ile ölçülür ve megaherz (Mhz) birimiyle gösterilir. Bir Mhz saniyede bir milyon darbeye karşılık gelir. Buna göre 40 Mhz hızında çalışan bir 80486 DX 40 mikro işlemci bir işi saniyede 40 milyon defa yapabilir.

Cpu'lar gelişim süreçleri boyunca çok değişik kılıflarda üretildiler. Metal bacakları olan kare plakalaralt tarafında altın kaplamalı pin (iğne)'ler olan seramik yüzeyli kılıflar...Cpu'lar genellikle kendi serilerindeki modellerle bacak uyumludurlar yani 486 25 Mhz bir işlemci sökülüp yerine 486 40 Mhz işlemci takılabilirancak 386 işlemcinin slotuna 486 veya farklı bir model takılamaz. Bazı eski ana kartlarda hem 386 hemde 486 soketleri bulunabilirbazen de işlemci board üzerine lehimlenmiş olarak geldiği için upgrade (yükseltme) imkanı olmaz. Son dönem işlemcilerde (486 ve üstü) board üzerinde cpu soketi bir mekanik pompa ile donatıldığı için cpu söküp takmak gayet kolaylaşmıştır

Yapısal Özellikleri :

CISC ve RISC tanımları:

CISC (Complex Instruction Set Computer/Komplex Komut Kümeli Bilgisayar) işlemciler geniş ve esnek yapılı komut kümeleri içerirler. Bu özellikleri sayesinde çok farklı alanlarda yazılım geliştirmek bu işlemciler üzerinde mümkün olur. Ancak bu özellik hızlarını düşürür. RISC (Reduced Instruction Set Computer/İndirgenmiş Komut Kümeli Bilgisayar) işlemcileri ise genellikle özel bir uygulamaya yönelik (CAD/Bilgisayar destekli tasarım) gibi indirgenmiş komut setleri kullanarak daha hızlı çalışırlar. Ancak bu işlemciler farklı uygulamaları çalıştıramazlar. Yani esnek yapılı değildirler. Tüm 8086 serisi ve kişisel bilgisayarlarda kullanılan işlemciler genellikle CISC yapılıdırlar.

Mikro işlemcinin yapısını oluşturan birimler;

Kontrol birimi:

Bütün komutlar buradan işletilir. İşlenen komuta göre mikro işlemci içerisindeki bir adresteki veri değiştirilir yada bir verinin işlemci içindeki başka bir bölüme aktarılması sağlanır.

İletim yolları (Bus) :

İletim yolları işlemci ile bilgisayarın diğer birimleri arasındaki bağlantıları sağlayan iletkenlerdir. Üç tip iletim yolu vardır : Veri yolları (Data Bus) Adres yolları (Adress Bus) Kontrol Yolları (Control Bus).

Kaydedici (Register) :
Mikro işlemci ile bellek ve giriş/çıkış (I/O-Input Output) kapıları arasındaki bilgi alışverişlerinin çeşitli aşamalarındabilginin geçici olarak depolanmasını sağlar. Kontrol biriminin doğrudan bağlandığı bellek birimleridir.

Sayıcılar (Counter) :
Sayıcılar işlemi yapılacak komut ve verilerin adreslerini taşı bilgisayarın çalışması sırasında hangi verinin hangi sırada kullanılacağını belirler.

Giriş çıkış devreleri :
Bu devreler mikro işlemcinin yalnızca giriş ve yalnızca çıkış yapan veya giriş çıkış yapan birimleriyle bağlantı kurduğu devrelerdir.

Aritmetik mantık birimi (Aritmetik Logic Unit / ALU) :
Mikro işlemcinin birinci derece önemli kısmıdır. Toplamaçıkarma gibi işlemleri yapar.

Kayan nokta birimi (Floating Point Unit / FPU) :
Matematik işlemci olarak ta bilinir. Cpu içinde yoğun matematik işlemleri yapan birimdir.İşlemci kesirli sayılarla uğraşırken çok vakit kaybeder. Özellikle trigonometrikköklü ve üstel işlemlerde bir çok işlemi aynı anda yapması gerektiğinde yavaş kalır. Bu tip işlemlerin yapılması için bir yardımcı işlemci gerekir

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce/Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla