Modemler Ve Özellikler

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5938
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Modemler Ve Özellikler

Mesaj gönderen trwe » 11 Eki 2013, 01:08

*******************************************************************************************************************************
Modemler
*******************************************************************************************************************************

Modem sayısal bilgiyi gönderen uçta modüle ederek analoğa çevirdikten sonra alan uçta DE-modüle ederek tekrar sayısal bilgiye çeviren bir cihazdır. Birbirinden ayrı bilgisayarlar arasında haberleşme ihtiyacı hali hazırda var olan telefon ağının veri iletimi için kullanımına sebep olmuştur. Birçok telefon hattı ses gibi bir analog bilgiyi iletmek için tasarlanmıştır. Ancak bilgisayarlar ve çevresel cihazları sayısal formda haberleşirler. Bu yüzden analog bir ortamın kullanılabilmesi için çevirici bir cihaz gereklidir. Bu çevirici iletilen verinin modülasyonunu ve demodülasyonunu gerçekleştiren modemdir. Bugünün modemleri değişik işlevler için kullanılmaktadır.

Bunlar metin veya ses bazlı posta sistemleri faks cihazları notebook bilgisayarlarda veya hücresel telefonlara da bütünleşik veya harici olarak takılarak istenilen herhangi bir yere veri ileten cihazlar olarak kullanılabilmektedirler. Gelecekte de daha başka amaçlar için kullanılacaklardır.

En sık görülen modem kurulum hataları:

Modem PC ‘yi görmüyor :

Bios üzerinde yer alan iletişim portu (com) ayarlarının yanlış olması en sık karşılaşılan modemi görmeme probleminin sebebidir. Eğer harici bir modemse ve seri fare kullanılıyorsaher iki portunda açık olmasına dikkat edilir. Eğer dahili bir modemsebu durumda modem hangi portta ise onu kapatmak gerekir. (genelde com 2 kapatılır) Seri fare kullanılacaksa yanlış portu kapatmak onu devre dışı bırakabilir.Bıos ayarlarından açılmalıdır.
Wındows modemi tanımıyor :Açılışta Wındows ‘un harici modemi otomatik olarak tanıması için mutlaka açık olması gerekir.
Fare çakışması :Seri fare kullanılması gibi bazı durumda modemfare ile aynı com portu üzerinde yer almasından dolayı çalışmayabilir. Düzeltilmesinin önemli bir yolu kart üzerindeki jumperlerın el ile ayarlanmasıdır.

Modem tanıtma :

Tanıtım için ;*Başlat/Ayarlar/Denetim Masası/Modem/Modem özellikleri (modemimiz yeni ise «ekle» seçeneğiyle yeni bir modem ekleriz.)Tanıtılan modemin com portu listeden seçilir « daha fazla bilgi » düğmesinden modem hakkında cevaplar listelenecektir.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce\Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla