Sabit Disk (Harddisk)

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5938
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Sabit Disk (Harddisk)

Mesaj gönderen trwe » 11 Eki 2013, 00:55

********************************************************************************************************************************
Sabit Disk (Harddisk)
********************************************************************************************************************************
Harddisk Nedir ?

Harddisk manyetik bir kayıt birimidir. Sabit diskvakumlu (havası alınmış ve sürtünmenin en aza indirildiği) bir metal kutu içerisine yerleştirilmiş bir veya daha çok sayıda üzeri manyetik olarak yazılabilen bir film kaplı alüminyum disklerden oluşur. Her diskin iki yüzünde okuma-yazma işlerini yapan kafalar (head) bulunur.
Bu diskler harddisk çalışmaya başlar başlamaz 45005400 ve 7200 gibi çok yüksek hızlarda dönmeye başlarlar. Bu hızın artması veriye ulaşım hızını da arttırır. Harddiskin metal kutusu içinde bu diskler ve bu disklere okuma-yazma yapan kafalardiskleri döndüren bir motor bulur. Genellikle diskin dış yüzeyinde de tüm bunları kontrol eden çipleri taşıyan bir devre kartı vardır. Bu kartın üzerindeki konnektör vasıtası ile harddisk bilgisayara bağlanır.

Harddisk Arabirim Standartları

Harddiskler genel yapı olarak birbirine benzemekle beraber bilgisayara bağlantı şekillerineveri aktarım hızlarına göre ayrılırlar. Bu özelliklerini belirleyen faktör bilgisayara bağlanırken kullandıkları arabirime göre değişir.
Arabirim standartları ve özellikleri şunlardır:

ST-506 : ST XT (8080-8086) makinelerde kullanılmış çok eski bir arabirimdir. Çok yavaş çalışır. Tek disk bağlanabilir.

ESDI (Enhanced Small Device Interface / Geliştirilmiş küçük aygıt arabirimi) : Sabit disk arabirim standartlarının ikincisidir. ST-506’ya göre daha hızlıdır.

IDE (Integrated Drive Electronics) : Uzun bir süre kişisel bilgisayarlarda standart olmuş bir arabirimdir. Bir kontrolöre 2 disk bağlanmasına izin verir. Ve bu disklerin büyüklükleri 528 Mb ile sınırlıdır. Bu sınırlamalar ve daha gelişmiş arabirim gerektiren cd-rom sürücülerin yaygınlaşmaya başlaması yeni standartlara ihtiyaç olduğunu gösterdi.

E-IDE (Enhanced Integrated Drive Electronics) :

Şu anda kişisel bilgisayarlarda sıklıkla bu arabirim kullanılır. IDE arabiriminin getirdiği sınırlamalar E-IDE ile kalkmıştır. İki kontrolöre izin veren bu arabirim sayesinde bir bilgisayara 4 tane disk veya cd-rom bağlanabilir. Fast-ATA şeklinde de tanımlanan bu arabirim ile yeni işletim tipleri (PIO Modlar) sayesinde daha hızlı diskler kontrol edilebilir. PIO Mode 3 ile saniyede 11.1 MbPIO Mode 4 ile ise 16.6 Mb veri transfer hızlarına ulaşılabilir. Oysa IDE arabirimi PIO Mode 2 ile en fazla 8.33 Mb veri aktarım hızına izin verir. Günümüzde bir çok ana kart üzerinde tümleşik olarak E-IDE kontrolcüsü ile gelir.

SCSI (Small Computer System Interface) :

Yukarıdaki tüm arabirim standartlarında disklerle veri alışverişi sırasında cpu’ya çok iş düşer. Tüm veri aktarım işleri işletim sistemleri içindeki aygıt sürücülerinin cpu’yucpu’nun da kontrolleri uyarması ile olur. Bu problemin üstesinden gelmek için SCSI arabirimi geliştirilmiştir. SCSI genellikle ayrı bir kart olarak bilgisayara takılırancak ana kart üzerinde gelenleri de vardır.

SCSI kart üzerinde diskten okuma ve yazma işleri için özel tasarlanmış bir işlemci bulunur. Tüm okuma-yazma işlemlerini bu işlemci yürütür ve cpu’ya düşen yükü azaltır. Bir SCSI karta 7 tane aygıt bağlanabilir. Fast SCSI (10 Mb veri aktarım hızı)Wide SCSI (20 Mb veri aktarım hızı)Ultra SCSI (40 Mb veri aktarım hızı) gibi modelleri mevcuttur. Sadece sabit diskler değil cd sürücüleryedekleme üniteleritarayıcılar da bu arabirimi kullanabilirler.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce/Akçakoca
:oops: :oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla