Ana Kart (Main Board)

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5914
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Ana Kart (Main Board)

Mesaj gönderen trwe » 11 Eki 2013, 00:42

Değerli Forumdaşlar Ve Gezginler

Yazılarımıza devam ediyoryuz.

Ana Kart (Main Board)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Genel Özellikleri :

Ana kart adından da anlaşılabileceği gibi bilgisayarı oluşturan diğer donanım öğelerine temel oluşturur. Ana kart fiberglastan yapılmış üzerinde bakır yolların bulunduğu genellikle koyu yeşil veya sarı renkte bir levhadır. Ana kart üzerinde mikro işlemci bellek genişleme yuvaları ve diğer yardımcı devreler bulunur. Ana kartlar destekledikleri mikro işlemciye göre adlandırılırlar örneğin 486dx-2 66 mikro işlemcisini destekleyen bir ana kart 486 main board olarak adlandırılır.

Kişisel bilgisayarlar modüler olmak zorundadırlar çünkü özel bir amaçla üretilmiş bilgisayarların aksine kişisel bilgisayarlar çok farklı alanlarda kullanılabilirler. Bir kişisel bilgisayar kullanıcısı bilgisayarında sadece kelime işlemtablolama vb. ofis bileşenlerini kullanacaksa onun ihtiyacı olan bilgisayarda oyunlar için geliştirilen 3D (3 boyutlu) ekran kartına ihtiyacı yok demektir. Aynı şekilde çizimbilgisayar destekli tasarım çalışmaları yapacak bir kullanıcıda alacağı bilgisayarda ana bellek miktarını yüksek tutmalıdır. Bunun gibi değişik konfigürasyonlu bilgisayarları oluşturabilmek için ana kart üzerinde slot (yarık) ve soketler (yuvalar) bulunur. Bunlar sayesinde aynı ana kart üzerine değişik özellikte kartlar (ekransestv vb.) ve farklı hızlardaki işlemciler takmak mümkün olur.

Teknik Özellikleri :

Bir ana kart desteklediği işlemcilerüzerindeki önbellek miktarıönbelleği kullanım şekliüzerindeki entegre kartların (harddisk kontrolcüsü gibi) hızı ve desteklediği standartlar desteklediği ram çeşitleri ve maksimum ram miktarıüzerinde bulundurduğu slotların standartı ve sayısı tüm bunları kontrol eden çipset gibi bir çok değişik özelliğe göre sınıflandırılırlar.

Günümüzde özellikle her bilgisayarda olması kaçınılmaz olan harddisk ve floppy disk kontrolcüsü seriparalelusb çıkışları ve bunları kontrol eden çipler ana kart üzerinde olacak şekilde üretilmektedir.

Bir ana kartın özellikleri aşağıdaki kriterlere göre belirlenebilir :

Çipset : Harddiskcache ve slotlar arası veriyollarını kontrol eden çiplerdir. Çipset ana kartın destekleyeceği cpusaat hızımaksimum bellek miktarı gibi temel özellikleri belirler.

Slotlar : Ana karta takılacak ek kartlar slot adı verilen yarıklara takılır. Genişleme yuvası da denilen slotlar videohd denetleyicitvradyoses kartı gibi ek kartların sistem veriyolu ile olan bağlantısını sağlar. Genişleme yuvalarının gelişimi sürecinde aşağıdaki standartlar oluşmuştur.

Form factor : Ana kartın boyutu ve güç girişi AT ve ATX olmak üzere iki tip olabilir. Bu aynı zamanda ana kartın monte edileceği kasa ile alakalıdır. Yine son dönemde cpu’ların aşırı ısınmaları sebebiyle daha büyük yapıda olan ve montajın kolay olduğu ATX kasalar ve ana kartlar tercih edilmektedir.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce/Akçakoca
:oops: :oops:
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28957
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Ana Kart (Main Board)

Mesaj gönderen velociraptor » 11 Eki 2013, 02:26

thanks
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla