Bıos Ayarları

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5917
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Bıos Ayarları

Mesaj gönderen trwe » 10 Eki 2013, 22:40

Bıos Ayarları

Standard CMOS Setup
~1 bölümde sistem tarafından sıkça başvurulan ayarları bulacaksınız. Sabit disk ile ilgili ayarların tümünü otomatik seçeneğinde bırakırsanız sıkça sabit disk değiştirildiği durumlarda sürekli ayar yapmak gerekmez. Sürekli aynı sabit disk ile çalışacak olanlar bunu USER'da bırakırlarsa sistem başlangıcı daha seri olacaktır.
~ DATE-TIME: Sistem tarihini ve saatini ayarlamanızı sağlar. Gerçek zamanlı bir saat tarafından işletim sistemine zamanı bildirmek için kullanılır. Eğer geride kalıyorsa bu CMOS'u besleyen pilin bitmek üzere oldıığunun göstergesidir.
~ HARD DISKS: BIOS tarafından bir seferde 4 adet IDE sabit disk sürülebilir. Bunlardan ilk iki tanesi Primary diğer iki tanesi Secondary olarak adlandırılır. Her çiftten öncelikli olanı Master ikinci sırada olanı ise Slave adını alır. Sabit disk listesindeki sıralama da şu şekilde olacaktır: Primary Master Primary Slave Secondary Master Secondary Slave. Bu sıralamaya göre en üstte yer alan sabit disk en öncelikli olacaktır. BIOS sistemde IDE sabit disk bulunduğu sürece açılış için bunları sıra ile kontrol eder.
Sabit disk ayarlarını AUTO seçeneğinde bırakmanız sistemin açılışını bir miktar geciktirecektir. Ekrana gelen tablo üzerindeki ilk seçenek sabit diskin türünü belirtir. Bunun AUTO'da durması sıkça sabit disk değiştirilen ortamlarda daha iyi sonuç verecektir. Eğer NONE seçili ise bu noktaya sabit disk bağlı değildir. Eğer burada bir sayı varsa eski tip sabit disklerden birine sahipsiniz demektir. USER seçeneği görüntülendiğinde yan sütunda yer alan ayarlara müdahale edebilirsiniz. USER kullanıcı tarafından sabit disk tanımı yapıldığında kullanılır ve en sık rastlayacağınız seçenek budur. Yan sütunlarda yer alan BLOCK SECTOR ve benzeri sayıları sabit diskinizin üzerinde yer alan etiketten bulup bu alanlara yazabilirsiniz.
Bu sayıları elle girmek yerine yazının ileriki bölümünde yer alan "Auto Detect" kısmındaki yöntemi uygulamanız daha kolay olacaktır. En son seçenek olarak karşınıza TYPE seçeneği gelecektir. Eğer 528 MB ya da üzeri bir sabit disk kullanacaksanız bu seçeneği LBA (Logical Block Addressing) olarak işaretlemeniz gerekiyor. I~ARGE seçeneği daha büyük mantıksal bloklar ile daha hızlı erişim fakat daha az depolama imkanı veriyor. Diğer seçenek AL1TO ise bu seçimin BIOS tarafından yapılacağını belirtiyor. NONE seçeneği ise eski tip sabit disklerde kullanılıyor.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce/Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Cevapla