Bıos Nasıl Yenilenir?

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5917
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Bıos Nasıl Yenilenir?

Mesaj gönderen trwe » 10 Eki 2013, 22:26

BİR süre sonra BIOS üreticiniz yeni standartları destekleyen ve elinizdeki anakart ile uyumlu bir sürüm çıkartacaktır. Bu tip güncellemeler BIOS üzerindeki hataları ve daha çok Setup ile ilgili seçenekleri değiştirirler. Eğer anakartınız ile birlikte gelen bir Flash Yazıcı programı varsa bu programı kullanarak mevcut BIOS'u yedekleyebilir ve yeni BIOS sürümlerini yazabilirsiniz. Güvenlik açısından her üretici belirli bir güncelleme yolu izler ve bir üreticinin BIOS'u diğer bir üreticinin BIOS'u üzerine yazılamaz. Bu hem sistemi hem de üretici firmayı korumak için gereklidir. Üçüncü parti BIOS sürümleri her tip anakart ile uyumluluğu garanti etseler bile bunları kullanmanızı tavsiye edemeyiz.
Elinize Internet yoluyla ya da bilgisayarı satın aldığınız bayi aracılığı ile bir BIOS upgrade (güncellemesi) geçtiğini varsayalım. İşlemlere başlamadan önce iki tane boş (ve sağlam) disket hazırlayın. Birine BIOS güncellemesini kaydedin bu dosya 300 KB civarı olacaktır boyut değişik üreticilerde farklı olabilir. Sonra anakart üreticisi fırmanın sağladığı disket ile sisteminizi açın. Bunu yapmazsanız ve normal bir sistemle ya da Windows 95 ile bilgisayarınızı açarsanız bir aksilik sonucu tüm BIOS kullanılmaz hale gelebilir. Sistem açıldıktan sonra BIOS yazıcı programı çalıştırıp (bu genelde FLASH.EXE ya da AMIFLASH.EXE ve benzeri isime sahiptir) mevcut BIOS'u diske yazma seçeneğini işaretleyin. Boş bir diske BIOS'u kaydettikten sonra yeni BIOS'u içeren disketi sisteme yerleştirin ve bu sefer BIOS'a yazma seçeneğini işaretleyip güncelleme dosyasının adını giriniz.
BIOS üzerine kayıt bittikten sonra sistemi kesinlikle CTRL+ALT+DEL ile yeniden başlatmayın direkt "Reset" düğmesini kullanın. Sistem yeniden açıldığında ekranın sol alt köşesinde gördüğünüz rakamların değişmiş olması gerekir aksi halde BIOS yazıma karşı engellenmiş ya da yazılamaz türdendir. Eğer bir aksilik olursa BIOS genelde sistemi bir disketten açılacak konuma kadar getirebilir. Bu durumda sistemi yazıcı program disketi ile açıp yedeklemiş olduğunuz BIOS'u geri yazmanız gerekiyor.

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce/Akçakoca
:oops: :oops: :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Kullanıcı avatarı
ney_bey
Gigabyte3
Gigabyte3
Mesajlar: 2767
Kayıt: 16 Kas 2007, 02:06
cinsiyet: Erkek
Konum: istanbul

Re: Bıos Nasıl Yenilenir?

Mesaj gönderen ney_bey » 10 Eki 2013, 23:42

teşekkürler
ya sev ya terket

Cevapla